Logo
Logo
7
Do góry

Trzy proste sposoby, które pozwolą cieszyć się ulubionymi roślinami przez cały rok

Obecność zieleni ma pozytywny wpływ na samopoczucie domowników, dlatego zdecydowanie warto pomyśleć o stworzeniu wymarzonego ogrodu. Polski klimat nie pozwala niestety cieszyć się bujną roślinnością przez cały rok. Obecnie można jednak skorzystać z wielu ciekawych rozwiązań, które umożliwią spędzanie wolnego czasu w otoczeniu ulubionych gatunków roślin nawet w samym środku zimy.

Załóż egzotyczny ogród zimowy

Nawet najzwyklejszy taras może zamienić się w zielony kącik, w którym będzie można organizować spotkania z rodziną i znajomych. Wystarczy pozwolić na to, żeby popularne obecnie ogrody zimowe producent zamienił w egzotyczny raj z wymarzonymi roślinami. Warto oczywiście pamiętać, że stworzenie i zapewnienie odpowiednich warunków może być dość kosztowne. Alternatywą może być zimowy ogródek z roślinnością niewymagającą wysokich temperatur.

Wbrew pozorom takie konstrukcje nie są wcale bardzo nowoczesnym wynalazkiem. Już arystokracja w dawnych czasach zimą prowadziła życie towarzyskie właśnie w przydomowych oranżeriach. Współczesna wersja ma kilka dodatkowych zalet – może optycznie powiększyć salon, posłużyć jako jego dekoracja czy też poprawić bilans cieplny budynku. Ponadto ogrody zimowe mogą być miejscem relaksu i wcale nie muszą być bardzo dużym wydatkiem.

Stwórz wyjątkowy ogród letni

Dobrym pomysłem może być także założenie ogrodu letniego, który świetnie sprawdzi się przy zmiennych warunkach pogodowych w Polsce. Zadaszone konstrukcje firmy Winter Group są nowoczesne i umożliwiają dostosowanie do własnych potrzeb. W chłodniejsze lub deszczowe dni rośliny oraz meble będą zabezpieczone wysokiej jakości ścianami, które można całkowicie otworzyć w ciepłe, słoneczne dni.

Ogród letni sprawi, że nagłe pogorszenie pogody nie będzie w stanie zrujnować przyjęcia na tarasie. Warto także pamiętać, że takie konstrukcje przeważnie nie mają wystarczającej izolacji termicznej, która pozwoliłaby na hodowanie roślin na tarasie zimą. Nadal można jednak czytać książkę w ulubionym fotelu czy też zorganizować obiad w chłodne wiosenne dni czy też deszczowe, jesienne popołudnia.

Postaw na zadaszony taras

Najmniej planowania oraz nakładów finansowych wymaga zwykłe zadaszenie tarasu. Prosta konstrukcja może umożliwić wypoczynek na świeżym powietrzu w deszczowe dni, a także ochronić rośliny przed gradem, ulewą lub zbyt ostrym słońcem. Ozdobny daszek może być ciekawym uzupełnieniem eleganckiej willi, z kolei minimalistyczne projekty będą świetnie wyglądać w połączeniu z nowoczesnymi budynkami.

O zadaszeniu powinny pomyśleć przede wszystkim osoby, które spędzają dużo czasu na tarasie i lubią organizować na nim przyjęcia dla rodziny i znajomych. Praktyczna konstrukcja zapewni cień w upalne dni oraz pozwoli cieszyć się świeżym powietrzem w przypadku deszczowego lata. Dzięki zadaszeniu pogoda nie będzie przeszkodą do zorganizowania urodzin na tarasie, nie trzeba będzie również przejmować się ustawionymi na nim meblami.

Źródło: Wintergardens, winter-gardens.pl

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu