Logo
Logo

Rozdrabniacz gałęzi (rębak) do ogrodu. Oto jaki wybrać i jak wykorzystać pocięte gałęzie (zrębki)

Stosowanie w ogrodzie rozdrabniania ściętych gałęzi, zamiast wyrzucania ich jako odpady zielone jest bardzo pożyteczne i ekologiczne. Ograniczamy ilość i koszty wywozu odpadów, ale także zyskujemy zrębki, czyli naturalną ściółkę, którą można wykorzystać w ogrodzie. Do rozdrabniania gałęzi najlepiej wykorzystać rozdrabniacze ogrodowe, które ułatwią nam szybkie pozbycie się gałęzi. Jak wybrać odpowiedni rozdrabniacz do ogrodu?

Streszczenie artykułu
Rozdrabnianie gałęzi w ogrodzie jest korzystne ekologicznie, zmniejsza ilość odpadów i pozwala na uzyskanie naturalnej ściółki. Rozdrabniacze ogrodowe, zwane również rębakami, są kluczowymi urządzeniami do tego celu, przetwarzając gałęzie na zrębki. Istnieją dwa główne typy rozdrabniaczy: nożowy i frezowy, różniące się mechanizmem tnącym, mocą, i przeznaczeniem do różnych grubości gałęzi. Rozdrabniacze elektryczne są ciche, ekologiczne i odpowiednie do mniejszych ogrodów, podczas gdy spalinowe są mocniejsze, przeznaczone do większych przestrzeni i mogą przetwarzać grubsze gałęzie. Wybierając rozdrabniacz, należy zwrócić uwagę na średnicę przetwarzanych gałęzi, moc silnika, rodzaj i jakość elementów tnących oraz dodatkowe funkcje, takie jak bieg wsteczny czy automatyczne wciąganie gałęzi.

Dlaczego warto rozdrobnić ścięte gałęzie?

Wiosną, ale też jesienią, gdy przycinamy gałęzie drzew oraz krzewów zbiera się ich pokaźna ilość i nierzadko nie mamy co z nimi zrobić. Obecnie przepisy zabraniają spalania odpadów roślinnych, więc pozostaje przekazać je do punktów odbioru lub firm zajmujących się odpadami lub spożytkować je dzięki rozdrobnieniu i uzyskaniu zrębków. Rozdrobnienie ściętych gałęzi (szczególnie grubszych) jest bardzo pożytecznym wyborem, ponieważ uzyskane zrębki można wykorzystać do ściółkowania roślin, co między innymi ogranicza koszty na zakup kory, służącej do tego samego celu.

Jak i czym rozdrabniać gałęzie w ogrodzie?

Jeśli w ogrodzie mamy sporo starszych drzew i krzewów, które wymagają częstego przycinania optymalnym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalne urządzenie – rozdrabniacz do gałęzi nazywany też rębakiem, choć urządzenia te nieco różnią się od siebie budową elementów tnących (rozdrabniających).

Głównym elementem rozdrabniaczy do gałęzi jest płyta obrotowa z jednym lub kilkoma nożami, które tną gałęzie, zamieniając je w dość drobne zrębki, nadające się zarówno do ściółkowania, jak i na kompost. Rozdrabniacze zazwyczaj przeznaczone są do mielenia gałęzi o średnicy do 4-5 cm i powinny mieć moc odpowiednią do grubości rozdrabnianych gałęzi (najlepiej jak największą).
► Filmik poglądowy pracy rozdrabniacza:

Na rynku spotkamy też rębaki, które są zazwyczaj większymi (często na kołach) spalinowymi lub elektrycznymi maszynami, przeznaczonymi do rozdrabniania grubych gałęzi (średnicy 7-10 cm lub grubszych), a ich kluczowym elementem roboczym jest zębata głowica, obracająca się względem regulowanej płyty dociskowej. Wałek w maszynie sam wciąga podawane gałęzie, a zrębki powstałe po rozdrobnieniu (frezowaniu) są zwykle znacznie większe i można je wykorzystać nawet jako opał, a nie tylko ściółkę. 
► Filmik poglądowy pracy rębaka:

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Wybór rozdrabniacza do gałęzi: nożowy vs. frezowy

Ogólnie dostępne na rynku maszyny służące do rozdrabniania gałęzi (rozdrabniacze) w ogrodach przydomowych różnią się między sobą przede wszystkim mechanizmem tnącym (nożowy lub frezowy), a także źródłem zasilania, mocą silnika, wielkością i średnicą ciętych gałęzi oraz dodatkowym wyposażeniem. Przy wyborze rozdrabniaczy warto wybrać maszynę odpowiednią do wielkości ogrodu oraz grubości i ilości ciętych najczęściej gałęzi. Najczęściej spotykamy w sprzedaży dwa główne typy rozdrabniaczy – nożowy i frezowy.

 • Rozdrabniacz nożowy (lub tarczowy) jest zwykle urządzeniem mniejszym, tańszym i przeznaczonym do niedużych ogrodów i mielenia dość cienkich gałęzi. Warto pamiętać, że ostrza noży mogą z czasem ulegać stępieniu i wymagają ostrzenia oraz konserwacji. Obecnie mamy jednak dość duży wybór urządzeń o różnych parametrach i można dobrać odpowiednią dla siebie maszynę.
 • Z kolei tzw. rozdrabniacze frezowe (wyposażone w tzw. ostrza frezowe) poradzą sobie z większą ilością gałęzi, często o nieco większych średnicach. Są to maszyny droższe, ale wydajniejsze, szybciej pracujące i wygodniejsze w użyciu, ponieważ podawane gałęzie są wciągane automatycznie.

Rozdrabniacz elektryczny czy spalinowy? Który do jakiego ogrodu

Elektryczny rozdrabniacz do gałęzi sprawdzi się w mniejszych ogrodach, a jego zaletą jest brak emisji zanieczyszczeń w postaci spalin. Mają one zwykle niedużą moc (1,2-2,8 kW), pracują dość cicho, są mniejsze lżejsze i łatwiejsze do przetransportowania niż urządzenia spalinowe. Nadają się one jednak do rozdrabniania raczej cienkich gałęzi (małą moc), ponadto manewrowanie nimi jest ograniczone długością kabla i odległością od źródła prądu.

Rozdrabniacze o napędzie spalinowym, to mocne maszyny przeznaczone do większych ogrodów (także sadów), gdzie potrzebna jest duża wydajność. Większa moc silnika (do około 6KM) pomaga rozdrabniać dużo grubsze gałęzie (5-12 cm średnicy) i w większych ilościach. Są to też większe, cięższe maszyny, które nieco trudniej transportować, ale nie jesteśmy ograniczeni żadnymi przewodami. Warto też pamiętać, że tego typu rozdrabniacze (rozdrabniarki) potrzebują do pracy paliwa, co oznacza emisję spalin, a ich silniki są nieco głośniejsze i mogą być uciążliwe dla otoczenia.

Jaki rozdrabniacz wybrać do grubych gałęzi?

Podstawowym, praktycznym parametrem rozdrabniaczy do gałęzi, jaki zwykle nas interesuje jest średnica gałęzi jakie można rozdrobnić w danym urządzeniu. Większość producentów podaje informacje, jakiej grubości gałęzie można wkładać do danego urządzenia i rozdrobnić, choć nie zawsze. Warto to więc sprawdzić, bez względu na rodzaj mechanizmu tnącego i typu zasilania, ponieważ na rynku jest ogromna ilość maszyn o bardzo różnych możliwościach. Oprócz tego, aby wybrać mocną, wydajną maszynę przeznaczoną do rozdrabniania grubych gałęzi należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • moc silnika (powinna być możliwie jak największa, aby podawane gałęzie nie zablokowały maszyny i nie spowodowały jej uszkodzenia
 • rodzaj elementów tnących (w przypadku grubych gałęzi najlepiej sprawdzą się ostrza tarczowe, lub turbiny albo z nożem ślimakowym)
 • jakość materiałów i sposób wykonania (zapewniające jak największą wytrzymałość mechaniczną i żywotność maszyny

Warto pamiętać!
Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe funkcje i wyposażenie rozdrabniaczy, w które nie wszystkie maszyny są wyposażone, np. bieg wsteczny (uruchamiany, gdy maszyna się zapcha i zablokuje), wyłącznik przeciążeniowy (przy zbyt dużej ilości gałęzi i obciążeniu maszyny wyłącznik odcina zasilanie, chroniąc maszynę przed uszkodzeniem), automatyczne wciąganie gałęzi, kosz (pojemnik) na zrębki z jak największą pojemnością.

Zdjęcie tytułowe: OleksandrZastrozhnov, Valerii Honcharuk, proxima13 / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Dlaczego warto rozdrabniać gałęzie w ogrodzie?

  Rozdrabnianie gałęzi jest ekologiczne, zmniejsza ilość odpadów i pozwala na uzyskanie naturalnej ściółki, ograniczając koszty zakupu kory.
 • Jakie są główne typy rozdrabniaczy do gałęzi?

  Dwa główne typy to rozdrabniacze nożowe (tarczowe) i frezowe, różniące się mechanizmem tnącym i przeznaczeniem do różnych grubości gałęzi.
 • Czym różni się rozdrabniacz elektryczny od spalinowego?

  Rozdrabniacz elektryczny jest cichy, ekologiczny, odpowiedni do mniejszych ogrodów i cienkich gałęzi, podczas gdy spalinowy jest mocniejszy, przeznaczony do większych ogrodów i grubszych gałęzi.
 • Na co zwrócić uwagę wybierając rozdrabniacz do grubych gałęzi?

  Ważne jest, aby zwrócić uwagę na moc silnika, rodzaj elementów tnących, jakość wykonania oraz dodatkowe funkcje, takie jak bieg wsteczny czy automatyczne wciąganie gałęzi.
Autor
Rozdrabniacz gałęzi (rębak) do ogrodu. Oto jaki wybrać i jak wykorzystać pocięte gałęzie (zrębki)
Rozdrabniacz gałęzi (rębak) do ogrodu. Oto jaki wybrać i jak wykorzystać pocięte gałęzie (zrębki)
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl