Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Ogród na dachu BUW usycha

Trzęsienie ziemi w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Rośliny zbrzydły, pousychały. Teraz są wyrywane.

- Wymienimy je na mrozoodporne, zamierzamy się też modlić o łagodne zimy - mówi uniwersytecka ogrodniczka.

Dolny i górny ogród na dachu BUW to jedna z największych atrakcji turystycznych Warszawy. W tym roku obchodzi pierwszą dekadę istnienia.

Ale zamiast otwierać szampana, ogrodnicy ronią łzy, a publiczność kręci nosem. Młode pary nie chcą się fotografować wśród drapaków, bo zielony tunel Laury i Petrarki nie wygląda już ani romantycznie, ani tajemniczo. - Upadek. Uschnięte rośliny, łyse place bez roślin, nie mają pieniędzy, czy co? - dziwił się nasz redakcyjny kolega Jarosław Murawski.

A przecież uniwersytet chwali się, że to jeden "z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie". Ma ponad hektar, kwiaty, krzewy, pnącza i drzewka zajmują ponad pół hektara.

- Ogród na dachu BUW nie wygląda tak jak w poprzednich latach - przyznaje Anna Korzekwa, rzeczniczka uczelni. - Przyczyną są ogromne straty zimowe.

Ogród na dachu BUW usycha - jakie są straty i co robić dalej

Pierwsze oznaki spustoszenia widać było już po prima aprilis. Wszyscy jednak liczyli jeszcze na cud - że odbije, wykiełkuje i się zazieleni.

- Część strat ujawniła się dopiero w maju i czerwcu. Niektóre rośliny początkowo puszczały młode pędy, ale poumierały w 40 proc. - mówi Korzekwa.

Wobec skali koniecznych prac na dachu trzeba było rozpisać przetarg. Ustępująca rektor UW prof. Katarzyna Chałacińska-Macukow znalazła w budżecie 50 tys. zł.

- Temperatury plusowe utrzymywały się przez cały grudzień aż do połowy stycznia, a w drugiej połowie miesiąca przyszły mrozy do minus 20 st., i to wszystko bez śniegu. Rośliny nie zdążyły przygotować się do zimy - wyjaśnia Barbara Siedlicka, uniwersytecka ogrodniczka. - Straty były nie tylko u nas. Narzekali też Niemcy i Holendrzy podczas niedawnej wystawy zieleni w Warszawie.

I podsumowuje straty z górnego ogrodu na dachu BUW: (ponad 1,4 tys. irg, (ponad 5 tys. barwinków (rosły na pochylni przy schodach na dach), (200 berberysów, (miniaturowe jabłonki. Przetrzebione zostały pnącza: dławisz (był na pergoli zakochanych Laury i Petrarki), winobluszcz trójklapowy, zwany także winobluszczem japońskim. Zmarzły trawy ozdobne.

Pani ogrodnik zdradza, że wspólnie z projektantką zieleni BUW Ireną Bajerską uradziły: - Będziemy wymieniać niektóre nasadzenia na mrozoodporne, zamierzamy też modlić się o łagodne i śnieżne zimy.

Anna Korzekwa: - W tym roku ogród przeżywa prawdziwe oblężenie za sprawą wycieczek szkolnych, które odwiedzają Centrum Nauki "Kopernik". Wizyty uczniów, którzy czekają często dość długo na wejście do Kopernika, a do ogrodów BUW przychodzą przy okazji, są dla naszych służb sprzątających, mówiąc najdelikatniej, dużym wyzwaniem.

06.09.2012

więcej: warszawa.gazeta.pl
zdjęcie: www.buw.uw.edu.pl

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!