Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
Okazje

Libet: Skandynawska prostota - w ogrodzie, na tarasie i na balkonie

Coraz częściej zbytni przepych oraz nadmiar ozdób i rozmaitych dodatków po prostu nas męczy. Kiedy zaczynamy marzyć o prostocie, idealny może się wówczas okazać styl skandynawski. A ten doskonale sprawdza się nie tylko w domu, ale i... w ogrodzie.

 

W skandynawskim stylu

Nie każdego fascynują wymagające wiele uwagi i pielęgnacji ogrody w stylu angielskim lub francuskim. Za to skandynawska oszczędność wyrazu tuż za naszym oknem, to coś co nie może się nie podobać. Dlatego też wiele osób urządzając otoczenie swojego domu stara się, aby było ono maksymalnie naturalne, nienarzucające się mnóstwem niepotrzebnych dekoracji i łatwe w utrzymaniu.

Wybierając rośliny na taką posesję warto zwrócić uwagę szczególnie na te, które przede wszystkim są łatwe w utrzymaniu, a ich pielęgnacja nie wymaga wiele czasu i uwagi. Z pewnością pierwszorzędnie sprawdzą się tu różnego rodzaju ozdobne trawy, https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zakladanie-ogrodu/557-polecamy-wrzosy-do-ogrodu czy też iglaki. Właściwym dopełnieniem takiego ogrodu są proste meble ogrodowe, niezwykle funkcjonalne i minimalistyczne, które jednocześnie charakteryzuje ciepło i przytulność.

Dom w stylu skandynawskim z pewnością przypadnie do gustu nie tylko młodym, ale także nieco starszym osobom. Zarówno jego wnętrze, jak i ogród to neutralna, bardzo przyjazna przestrzeń, w którą wpisana jest wyjątkowo ciepła i spokojna atmosfera. Takie miejsce po prostu zaprasza do odpoczynku i wyciszenia.

Naturalność i prostota

Proste linie, naturalne materiały oraz jasne barwy i pastelowe odcienie to cechy charakterystyczne dla ogrodu ze skandynawską nutą. W związku z tym, doskonale sprawdzą się tutaj alejki ułożone z jasnej kostki brukowej w kolorze beżu czy szarości, bez żadnych zbędnych wzorów i upiększeń, za to wprowadzające do ogrodu wyjątkową harmonię. Również płyty tarasowe (lub kostki brukowe) w nienarzucających się, a wyjątkowo pięknych odcieniach nadmorskiego piasku, dobrze dopełniają tę spokojną atmosferę. Z podobnych materiałów warto także zbudować elementy małej architektury, takie jak schody czy klomby. Celująco podkreślą one wówczas naturalność naszego otoczenia.

Jasne światło, prostota i naturalność - wszystko to powoduje, że łatwiej nam się zrelaksować. To również cechy stylu skandynawskiego, który sprawia, że zamieszkiwana przez nas przestrzeń jest wyjątkowo lekka i świetlista. Pewnie właśnie dlatego jest on wciąż tak bardzo popularny nie tylko we wnętrzach, ale również na balkonach, tarasach i w ogrodach, gdzie w czasie cieplejszych dni spędzamy wolne chwile

Kostka brukowa, fot. Libet

płytki na tarasie, fot. Libet

Kostka brukowa, fot. Libet

Taras wyłożony kostką jest niezwykle uporządkowany, jednak z pewnością nie nudny, fot. Libet
Płyty tarasowe są w stanie stworzyć skandynawski klimat nawet na... balkonie, fot. Libet
Kostka doskonale podkreśla prostotę alejki prowadzącej do domu i domowego tarasu, fot. Libet


Źródło: Libet

Warto przeczytać
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu