Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
Do góry

Husqvarna: Sprzęt do pierwszego koszenia po zimie

Wiosną ruszamy z pracami ogrodowymi pełną parą. Dłuższe dni i wyższe temperatury sprzyjają intensywnemu wzrostowi trawy. Wraz z myślą o pierwszym koszeniu pojawia się problem, jaki sprzęt wybrać. Zadanie to będzie łatwiejsze, jeśli skorzystamy z kilku prostych wskazówek.

Może się wydawać, że pierwsze koszenie trawnika po zimie należy do prostych czynności. Jednak jeśli chcemy, aby trawnik zachwycał swoim wyglądem powinniśmy używać do jego pielęgnacji odpowiedniego sprzętu.

Kosiarka LB 48V

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniej kosiarki, dobrze jest odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań. Przede wszystkim należy określić wielkość oraz ukształtowanie koszonego terenu. Im większa jest pielęgnowana powierzchnia, tym większej mocy powinna być kosiarka. Od rozmiarów murawy zależy także szerokość robocza kosiarki oraz rodzaj napędu.

Dobierz sprzętu do ogrodu

W dużych ogrodach najwłaściwszym rozwiązaniem jest ogrodowy traktor lub też rider. Do maszyn tego rodzaju istnieje możliwość przyłączania dodatkowego osprzętu - czyniąc urządzenie wielozadaniowym. Ridery sprawdzą się na powierzchniach z architekturą ogrodową, gdyż zapewniają doskonały dostęp do narożników, pod krzewy i ławki. Z kolei traktor jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wyróżnia się konkurencyjną ceną oraz funkcją zbierania trawy.

Kosiarka LC 53E e

W mniejszych ogrodach sprawdzi się kosiarka z napędem, w której prędkość jazdy można bez trudu dostosować do własnych potrzeb i stanu trawnika. Urządzenie takie łatwiej pokonuje wzniesienia, a także lepiej radzi sobie z wysoką trawą. Jeżeli zaś nie mamy czasu, aby samemu zająć się ogrodową murawą, najlepiej zadanie to powierzyć kosiarce zautomatyzowanej. Robot po zaprogramowaniu sam będzie kosił trawę, niezależnie od pogody czy pory dnia.

Kolejną istotną kwestią jest charakter użytkowy trawnika. Murawa może pełnić wiele funkcji i przejawiać różne właściwości. Pobocza dróg dojazdowych do posesji nie wymagają częstej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o koszeniu ich brzegów, aby trawa nie wyrastała na nawierzchnię. Do murawy tego typu wystarczającym rozwiązaniem jest kosiarka z wyrzutem bocznym.

Rider 13C

Przydomowe ogrody są często miejscem zabaw dzieci, które rekreacyjnie uprawiają sporty. W takiej sytuacji lepiej nie pozostawiać pokosu. Zebrana trawa nie utrudnia zabawy, nie roznosi się po całym domu, a co więcej w takim zieleńcu czas mogą spędzać alergicy. Zawartość kosza najlepiej przeznaczyć jest na kompost, który w późniejszym czasie przyda się do nawożenia darni. Kosz powinien być odpowiednio pojemny, dzięki czemu nie zajdzie konieczność jego wielokrotnego opróżniania, a także wykonany ze sztywnego tworzywa, co ułatwia czyszczenie.

Mulczowanie trawnika

Jeżeli chcemy, aby trawnik był należycie odżywiony - słuszną decyzją będzie wybór kosiarki z funkcją drobnego mielenia skoszonych źdźbeł trawy - zwaną mulczowaniem. Taki naturalny sposób nawożenia gleby zapobiega również odparowaniu wody z jej powierzchni. Drobne ścinki zawierają jej od 80 do 85% i bardzo szybko ulegają rozkładowi, przez co nie powodują powstawania filcu. Mulczowanie jest przeznaczone do trawników koszonych regularnie. Wbrew powszechnej opinii, kosiarki mulczujące nie stwarzają dogodnych warunków do rozrostu mchów. Stosowanie ich zmniejsza ryzyko pojawienia się chwastów i stymuluje wzrost trawy.

Wybieramy kosiarkę

Podczas wyboru kosiarki warto zwrócić uwagę na dodatkowe cechy, które ułatwią korzystanie z niej. Do najważniejszych elementów należy zaliczyć możliwość regulacji wysokości koszenia. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, gdy trawa przyrosła szybciej niż się tego spodziewaliśmy, ponieważ jednorazowo nie można skracać murawy o więcej niż 1/3 jej długości. W takim wypadku należy zwiększyć wysokość cięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup maszyny posiadającej centralną regulację, gdzie wysokość wszystkich kół ustawia się za pomocą jednej dźwigni.

Automower® 305

Następną cechą, w którą powinna być wyposażona kosiarka to jakość kół. Dobrą przyczepność zapewniają gumowe opony, a łatwość sterowania podwójne łożyska kulkowe.

Kierowanie urządzeniem jest przede wszystkim zależne od dobrze zaprojektowanego uchwytu. Powinien on posiadać regulowaną wysokość, tak aby operator pozostał w pozycji wyprostowanej. Warto zwrócić uwagę na jego ergonomiczny kształt, tłumiący wibracje. Kosiarki samojezdne powinny także posiadać dwuręczną regulację prędkości, co ułatwia pracę w terenach z przeszkodami. Nie każdy właściciel ogrodu dysponuje obszernym garażem, w którym może zmieścić wszystkie sprzęty, dlatego uchwyt kosiarki powinien być także składany, aby zajmowała ona jak najmniej miejsca.

- Firma Husqvarna zwraca szczególną uwagę na pomysłowe i wygodne rozwiązania- począwszy od wysokiej jakości materiałów, kończąc na mechanizmach ułatwiających pracę. W przypadku kosiarek spalinowych częstym problemem dla użytkowników jest ich uruchomienie. W takiej sytuacji środkiem zaradczym jest elektryczny rozrusznik, który pozwala uruchomić urządzenie przy małym wysiłku, nawet gdy było długo nie używane - dodał Andrzej Cieciuch.

źródło i zdjęcia: Husqvarna

Warto przeczytać
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28383
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => urban-jungle-czyli-modne-kwiaty-w-twoim-domu
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50801
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => las-w-sloiku-jak-zrobic-gdzie-kupic-jakie-rosliny-wybrac
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu