Logo
Logo

Meble ogrodowe z drewna, wikliny i rattanu

Na ustawienie mebli ogrodowych wcale nie potrzebujemy mieć dużego ogrodu. Wystarczy taras, weranda lub niewielki trawnik. Lato tuż, tuż, więc może warto pomyśleć o tym, jak umilić sobie czas spędzany na świeżym powietrzu?

Meble drewniane

Są ciepłe w dotyku i dobrze komponują się z zielenią – pasują do każdego ogrodu. Drewno wygląda efektownie w zestawieniu z kamieniem i metalem, a także tworzywami syntetycznymi.

Meble ogrodowe wykonuje się najczęściej z drewna krajowego – sosny i świerka, ale także dębu, grabu, buka, topoli, olszyny lub robinii akacjowej (zwanej niepoprawnie „akacją”). Inne wytwarza się z trwalszego, ale droższego drewna egzotycznego – eukaliptusowego lub tekowego (teak). Drewno tekowe, prawie tak twarde jak dąb, zawiera dużo substancji oleistych i kwasu krzemowego, dlatego nie nasiąka wodą, jest odporne na działanie związków chemicznych (np. detergentów) oraz owadów.

Meble drewniane klasyczne, fot. DLH

Meble drewniane kolorowe, fot. Dekoral Fot. DLH, Dekoral

Meble drewniane o prostej, klasycznej formie to wciąż wzór ponadczasowy. Stoły, aby wygodnie było przy nich usiąść, powinny mieć 70–80 cm wysokości. Wykonuje się je z drewna litego albo klejonego.

Meble drewniane można malować lakierobejcą na dowolne kolory.

Drewniane meble ogrodowe są dosyć ciężkie. Powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu i raz na kilka lat impregnowane i malowane farbą lub lakierem.

Specjalnej ochrony nie wymagają jedynie meble z drewna gatunków egzotycznych, które mogą być nawet pozostawione na zimę na dworze. Jeśli, mimo regularnej konserwacji, zostaną zaatakowane przez pleśnie, można je przemyć roztworem chloru, a warstwę głębszych uszkodzeń usunąć mechanicznie papierem ściernym, potem umyć meble ciśnieniowo i zaolejować.

Meble z wikliny i rattanu

To lekkie i często bardzo ładne meble, które dobrze komponują się z zielenią. Często łączy się je ze szkłem, drewnem lub metalem, a samą wiklinę zostawia w naturalnym odcieniu lub barwi na różne kolory.

Zestaw mebli z ratanu, fot. Jysk Fot. Jysk

Meble wyplatane z polyrattanu, czyli tworzywa imitującego rattan, które jest odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.

Ogrodowe meble z wikliny warto trzymać pod dachem, w miejscu zacienionym, bo pod wpływem wody, słońca i mrozu szybciej niszczeją. Wystawione do ogrodu na letnie przyjęcie lepiej je więc chować przed deszczem i nie suszyć na słońcu, lecz w przewiewnym, zadaszonym miejscu. Na zimę meble wiklinowe można wstawić do domu, ale nie należy ich ustawiać blisko źródeł ciepła, bo przesuszone stają się kruche. Wiklinę pokrywa się niekiedy wodoodpornym lakierem lub żywicą, co zwiększa jej trwałość.

Meble  z rattanu, choć bardzo lekkie, są tak samo odporne na obciążenia jak drewno. Ich zaletą jest to, że, w przeciwieństwie do wilkiny, nie trzeszczą w czasie użytkowania.

Środki do konserwacji drewna

Drewniane meble ogrodowe – nawet te impregnowane lub olejowane przez producenta – wymagają odnawiania środkami uodparniającymi je na działanie deszczu, wilgoci, różnic temperatury i szkodników: impregnatami, lakierobejcami, olejem lub farbami kryjącymi.

  • Impregnaty
    Są to substancje, które chronią przed nasiąkaniem wodą, zabezpieczają przed owadami i grzybami, a także działaniem promieni słonecznych (dzięki temu drewno nie płowieje i długo utrzymuje swój naturalny kolor). Impregnaty warto stosować po każdym sezonie.
  • Oleje
    Także chronią przed nasiąkaniem wodą, niektóre – również przed owadami (trzeba to sprawdzić przed zakupem). Zmieniają barwę drewna na bardziej intensywną. Stosuje się je podobnie jak impregnaty – po każdym sezonie.
  • Lakiery
    Najczęściej nakłada się je na powierzchnie wcześniej zaimpregnowane. Lakier to dodatkowa warstwa ochrony przed słońcem i deszczem. Może sprawić, że powierzchnia mebli będzie błyszcząca lub matowa, może także ją zabarwić (wtedy nazywa się lakierobejcą). Lakierowanie trzeba powtarzać z częstotliwością zależną od klasy lakieru i sposobu przechowywania mebli – zwykle co 3–4 lata.
  • Farby
    Najlepiej stosować farby akrylowe, bo są elastyczne, a to znaczy, że pracują razem z podłożem: wraz z drewnem rozszerzają się i kurczą pod wpływem wilgoci. Najczęściej farbami maluje się meble, które wymagają odnowienia. Tych nowych raczej się nie maluje. Jeśli już ktoś zdecyduje się na taki zabieg, musi liczyć się z tym, że po kilku latach meble będzie musiał pomalować ponownie.

Kupujemy meble

Przed zakupem każdych mebli ogrodowych warto zwrócić uwagę na to czy:

  • wygodne, mają regulowane oparcia, stoły – otwory na parasole, czy łatwo się z nich korzysta, dają się składać, rozkładać i czy zrobi to nawet dziecko. Warto także sprawdzić, czy są na tyle lekkie, by dało się je przenosić, oraz na tyle stabilne, by można było z nich bezpiecznie korzystać;
  • ergonomiczne i ile miejsca zajmują po złożeniu;
  • wymagają konserwacji, a jeśli tak, to jakiej i jak częstej;
  • trwałe, z jakich materiałów zostały wykonane (przyjaznych dla środowiska i odnawialnych, nadających się do recyklingu), a także, czy są zabezpieczone przed deszczem, wilgocią i wysoką temperaturą;
  • pasują do stylu i wystroju ogrodu, małej architektury, czy dobrze komponują się z wykończeniami podjazdów, ścieżek i charakterem domu;
  • łatwo będzie nam dobrać do nich dodatki – składane parasole, poduszki, materace (ważne, by były to rzeczy z tkanin odpornych na wodę, plamy i promieniowanie UV – będą wtedy trwalsze). Warto także sprawdzić, czy pokrowce łatwo się zdejmuje i czy można je prać;
  • cena obejmuje cały zestaw, czy tylko wybrane elementy.


Tekst: Aleksandra Kuśmierczyk, zdjęcie tytułowe: Robert Allmann/Pixabay, Jysk

Autor
Meble ogrodowe z drewna, wikliny i rattanu
Meble ogrodowe z drewna, wikliny i rattanu
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl