Mała architektura niezbędna w ogrodzie

O ile altana nie jest niezbędna w ogrodzie, o tyle chyba w każdym ogródku znajdą się takie elementy małej architektury, jak grill ogrodowy czy rozmaite donice.

Posłuchaj
00:00

Mostki

Mostki to te elementy małej architektury ogrodowej, które czynią okolicę oczka wodnego bardziej efektowną. Mostki ogrodowe wykonuje się wyłącznie z drewna. Producenci mają w ofercie gotowe wyroby, wraz z barierkami. Legary, na których jest ułożone poszycie mogą być proste lub łączone z, na ogół, trzech fragmentów, dzięki czemu mostek jest łukowy.

Kupując mostek należy sprawdzić, czy podpory barierki są mocowane do poszycia kątowymi, stalowymi łącznikami. Ale nawet, jeśli tak jest, barierka pełni raczej funkcję zdobną – najczęściej nie jest zbyt stabilna.

Pomiędzy balustradą a poszyciem mostku mogą być umieszczone kratownice z drewnianych listewek. Możemy potraktować je jak trejaże i puścić na nie pnące rośliny.

Donice, trejaże, pergole

• Donice i skrzynie

Możemy je ustawić np. na tarasie, balkonie, czy przy wejściu do domu. Jest bardzo dużo wyrobów z tworzywa sztucznego, m. in. z polipropylenu barwionego pigmentami odpornymi na działanie warunków atmosferycznych.

Tworzywo to łatwo przyjmuje kolor i daje się formować, dlatego oferta – przede wszystkim kształtów – jest ogromna. Są więc kwadratowe donice gładkie i wytłaczane w poprzecznie ułożone listwy, są rozmaitej wielkości, gładkie i zdobione skrzynki oraz stylizowane wazy ogrodowe na wysokich podstawach.

Skrzynie mogą być połączone z pergolą lub ławeczką. Kolory to biały – tych wyrobów jest najwięcej – zielony oraz terakota. Jeśli kupimy np. wazę w kolorze terakoty i o chropowatej fakturze, do złudzenia będzie przypominała wypalaną z gliny. W dnie plastikowego naczynia należy wywiercić otworki służące do odprowadzenia nadmiaru wody.

Doniczki, fot. 7a lamela

Artykuły ogrodowe z tworzywa sztucznego, fot. Lamela

W grupie wyrobów z drewna znajdują się przede wszystkim skrzynie kwadratowe, prostokątne i wielokątne różnej wielkości. Są zbijane z kantówek, których wymiary zależą od wielkości skrzyni. Przykładowe to 3,5x7 cm lub 7x9 cm. Skrzynie, czyli tzw. kwietniki, mogą być wolno stojące lub połączone z pergolami bądź podporami pawilonów. Można też kupić kwietnik z przymocowanym z jego boku siedziskiem.

Niektórzy producenci wyściełają skrzynie specjalnym foliowym płótnem. Jeśli tak nie jest, powinniśmy ich wnętrze wyłożyć folią ogrodniczą, aby nie zniszczyć drewna. Konieczne jest też umieszczenie na dnie drenażu ze żwiru, aby w ziemi nie zalegała woda.

Efektownie wyglądają skrzynie z wikliny. Również w tym przypadku należy pamiętać o wyłożeniu ich nieprzepuszczającym wody tworzywem.

Betonowy kwietnik, fot. Styl-bet

Kwietnik ramowy to rodzaj donicy zestawianej z oddzielnych elementów, fot. Styl-Bet

Donice i kwietniki wykonuje się również z betonu. Znamy je głównie z miejskich placów, ale produkowanych jest coraz więcej modeli i niektóre z nich znakomicie nadają się do domowych ogrodów. Interesującym rozwiązaniem jest tzw. kwietnik ramowy. Składa się go z elementów w kształcie prostokąta, mających na końcach wycięcia montażowe.

Elementy można też ustawiać jeden na drugim, uzyskując w ten sposób kwietniki o zróżnicowanej wysokości. Wymiary, a zatem i ciężar elementów są różne. Najmniejsze mają 73 cm długości i 12,5 cm szerokości. Jeden element waży tylko 12,5 kg.

• Trejaże

Zwane są przez niektórych producentów kratownicami. To jakby okrojona forma pergoli, ponieważ nie są połączone u góry w bramkę. Również mogą być zespolone z donicą lub ławeczką i, tak jak pergole, obsadzane pnącymi roślinami.

• Pergole

Są to złączone u góry, najczęściej dwie podpory, po których mogą piąć się rośliny. Pergole są produkowane z PVC – tu dominuje kolor biały – drewna i stalowych prętów lub rurek lakierowanych proszkowo na wiele kolorów. Drewniane i z tworzywa mogą być połączone z donicami na kwiaty.

Grille ogrodowe

Jeśli już urządziliśmy ogród, pora zastanowić się, jak przyjemnie spędzić w nim letni wieczór. Coraz więcej osób lubi korzystać z grilla. Są to urządzenia przenośne, produkowane z lakierowanej stali, w których palenisko jest ustawione na nóżkach oraz jeszcze mniejsze, składane, które można zabrać nawet pod namiot.

Ale do małej architektury ogrodowej zwykliśmy zaliczać grille duże i ciężkie, których miejsca ustawienia nie można łatwo zmienić.

Kto chce, może samodzielnie wymurować grill ogrodowy. Nie jest to trudne. Pamiętać tylko należy, że wnętrze paleniska powinno być wyłożone żaroodpornym materiałem, np. kształtkami szamotowymi. Taki grill może mieć dowolny kształt i wielkość. Może zawierać nie tylko palenisko, ale także blat do przyrządzania potraw i półki czy schowki na naczynia, sztućce i przyprawy.

Inne rozwiązanie to kupno gotowego urządzenia. Oferta handlowa jest bardzo duża. Są więc grille betonowe – najczęściej pod paleniskiem znajduje się przestrzeń, w której można przechowywać opał, a nad nim daszek (betonowy lub z blachy stalowej) z niewielkim kominkiem.

Bardzo efektowne są grille obłożone kształtkami klinkierowymi lub płytkami piaskowca. Ich kształty i stopień rozbudowania są zazwyczaj bardziej bogate niż betonowych. Z boku paleniska znajduje się blat do przygotowywania potraw, a pod nim półki. W dużych urządzeniach blaty mogą być umieszczone po obu stronach paleniska. Takie grille nie mają jednak daszka chroniącego palenisko przed deszczem.

Tekst: Anna Grocholska

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści