Logo
Logo
5
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Wymiary altany na działce. Jak budować zgodnie z przepisami?

Sprawdź, nim zaczniesz budować, jakie są obowiązujące przepisy dotyczące stawiania altan na działkach w ROD. Zwróć także uwagę na odpowiednie odległości od granicy! Podpowiadamy, jak budować zgodnie z przepisami.

 

Jakiej wysokości może być domek/altana na działce w ROD?

Przez altanę działkową należy rozumieć wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Zgodnie z zapisami ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD) z dnia 13 grudnia 2013 roku, altana w ROD może mieć następujące wymiary:

  • powierzchnia: do 35 m²
  • wysokość przy dachu płaskim: do 4 m
  • wysokość przy dachach stromych: do 5 m

WARTO WIEDZIEĆ:
Wysokość altany działkowej mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu. Jeżeli altana na działce spełnia wspomniane wyżej wymogi nie jest potrzebne żadne urzędowe zgłoszenie, ani zezwolenie na budowę.

Altana a regulamin ROD

Przed postawieniem lub przebudową altany warto zapoznać się z zapisami regulaminu, który oprócz wymiarów altany zawiera także inne wskazówki. Trzeba pamiętać o tym, że odległość altany działkowej od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry, a jeśli nie ma takiej możliwości (np. ze względu na nietypowy kształt działki), stawiamy altanę zgodnie z planem zagospodarowania ROD lub zaleceniem zarządu.

Działkowiec obowiązany jest zawiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej, załączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy i wysokość oraz usytuowanie względem granic działki.

WARTO WIEDZIEĆ:
Regulamin ROD znajdziesz pod linkiem: http://pzd.pl - regulamin pdf.

Co jeśli nie działamy zgodnie z regulaminem ROD?

W przypadku powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę działkową z naruszeniem przepisów prawa, zarząd ROD nakazuje wstrzymanie wszelkich prac i działkowiec ma obowiązek przywrócić wszelkie nieprawidłowości do stanu zgodnego z przepisami.

W skrajnych przypadkach zarząd ROD, zgodnie z prawem zobowiązany jest zgłosić naruszenie do właściwego organu administracji publicznej.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe iriana88w/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!