W moim ogrodzie znajdują się trzy pozycje, które równie chwalę za ich dystyngowanie i przepiękną woń. Są także wykorzystywane jako element w akordach perfumiarskich, dlatego warto się nimi głębiej zainteresować. Niektóre z nich są znane szerszemu gronu ogrodników czy działkowców, bo już od lat pojawiają się w ogrodach czy w przydomowych zakątkach. Czy wśród nich jest wasz ulubiony? Sprawdźcie koniecznie to zestawienie!
Jaśminowiec wonny - rośliny, które urzekają jak perfumy
Jaśminowiec wonny ma intensywny, dość słodkawy zapach, który przyciąga swoją wonią wiele pszczół, trzmieli oraz innych przedstawicieli owadów. Kwitnie on wczesnym latem, i jest jednym z lepszych wyborów dla ogrodów przydomowych.
Kwitnie w czerwcu i ma niewielkie, pojedyncze, białe kwiaty. Ich aromat utrzymuje się przez kilka tygodni i zastępuje z powodzeniem przekwitający już wtedy bez. Idealnie wypełnia przestrzeń i należy pamiętać, by wzmocnić go opryskiem na mszyce.
Zdarza się, że są nim równie mocno zaaferowane. Dorasta do 3 metrów w sprzyjających warunkach i może być ukierunkowany również jako żywopłot. To idealna osłona przed wiatrem, dlatego też może współgrać z innymi nasadzeniami, które potrzebują delikatnego zacienienia.
Podczas prac sezonowych, warto wykonywać co kilka sezonów cięcie prześwietlające, które pozwoli na lepsze ułożenie oraz kontrolę jakości wybujałego krzewu. Kwiat jaśminowca wonnego używam także jako herbatki - zasuszam zebrane pąki, które maja doskonałe właściwości zdrowotne, uodporniające organizm.
Wiciokrzew przewiercień - rośliny, które urzekają jak perfumy
Wiciokrzew znajduje się w niedalekiej okolicy od tarasu na działce. Jest ozdobą, która przyciąga pszczoły oraz trzmiele. Dorasta on do 3-6 metrów i można tworzyć wysokie kompozycje na podporach.
To idealna roślina również na taras czy balkon, która może przepięknie zwisać, z bujnym ulistnieniem oraz kwiatami. Kwitnie od czerwca do października przy sprzyjających warunkach. Ich słodkawy zapach towarzyszy dość długo, a nadaje się na stanowiska słoneczne oraz półcieniste.
Kremowy zapach nie jest drażniący, mniej intensywny niż lilak, jednak równie umilający czas w okolicznościach przyrody. Nie jest wymagający, jeżeli chodzi o warunki glebowe, dlatego też nie sprawi wam większych problemów przy pielęgnacji oraz rozroście. Podpory mogą być zarówno drewniane, jak i bambusowe.
Magnolia gwiaździsta - rośliny, które urzekają jak perfumy
Magnolia gwiaździsta to jedna z tych odmian magnolii, która pachnie dość intensywnie. Niewielkie drzewko pochodzi z rejonów Japonii, gdzie ma idealne warunki glebowe do wzrostu. Jest różowe i bardzo efektowne, a nazwa nawiązuje do kształtu płatków kwiatów, które charakteryzują się wąskim przekrojem.
Kwiaty mają średnicę około 15 cm, a kwitnienia możemy się spodziewać już w pierwszych latach - nawet przy młodym drzewku. Kora na młodych pędach jest dość aromatyczna, dlatego to niebywale ciekawa odmiana.
Jest rośliną, która preferuje stanowisko osłonięte od wiatru oraz lekko nasłonecznione, w stronę półcienistego. Żyzna gleba o odczynie kwaśnym jest idealna do jej rozwoju, pozwalając na szybsze i lepsze kwitnienie.
Zdjęcie okładkowe: Adam/AdobeStock