Moja hortensja pnąca bujnie kwitnie na każdym stanowisku. Dolewam jej ten znany składnik

hortensja pnąca w początku kwitnienia

Hortensja to jedna z tych roślin, która zawładnęła sercem wielu ogrodników. Pięknie rozłożysta, o kwiatach przechodzących w rozmaite barwy: burgundową, białą, niebieską, fioletową czy rdzawą. Bez względu na to, na jaką się decydujecie, musicie pamiętać o odpowiednim stanowisku, które jest wręcz niezbędne. Przytoczę wam jedną z sytuacji, gdy dopiero zaczęłam swoja przygodę z ogrodnictwem. Posadziłam swoją hortensje bukietową Pinky Winky w dość zacienionym miejscu, zaraz obok muru domu. Sądziłam, ze tam będzie pięknie się rozgałęziać - niestety, wypuszczała marne kwiaty, które nie dawały sobie rady w tak silnym cieniu. Stanowisko powinno być słoneczne, przy rozproszonym świetle.

Posłuchaj
00:00
2

Wiem, że niektórzy z was, pomimo warunków cienistych, bardzo chce uprawiać hortensje i to z powodzeniem. Wszelkie upodobania gruntowe wchodzą w grę, gdy mamy tak trudną przeszkodę do pokonania. Nie jest to jednak niemożliwe. Pamiętajcie jednak, że możecie z każdej hortensji przygotować sadzonki zdrewniałe z patyczków oraz liściowe. Obie te metody są doskonałe, aby poszerzyć swoją kolekcję hortensji. Robiłam i robię tak za każdym razem, gdy chcę rozkrzewić wszelkie odmiany. Tak było i w przypadku hortensji pnącej. Przekonajcie się co zrobić, aby hortensja miała szansę kwitnąć nawet w bardzo niesprzyjającym stanowisku.

Co zrobić, aby hortensja pnąca kwitła na każdym stanowisku?

Hortensja pnąca to jedna z tych roślin, która pozwala na alternatywę w naszym ogrodzie. Jest silnie rozgałęziająca się i doskonale tworzy osłonę na ścianach oraz płotach ogrodu. Dzięki temu możemy rezygnować z żywopłotu w tradycyjnej postaci.

Jej przepiękne kwiatostany są ażurowe i rozkwitają w różnym okresie. Stanowisko powinno być przede wszystkim osłonięte od wiatru oraz delikatnie zacienione przy rozproszonym świetle słonecznym.

Co ważne - próchnicza gleba to podstawa - kwaśna, a nie zasadowa. Podczas suszy musi być regularnie podlewana - źle znosi wyższe temperatury podczas niskiej wilgotności powietrza. Końcówki zasychają, a liście robią się matowe i pożółkłe.

Jej niezrównaną cechą jest odporność na mróz oraz długowieczność. Możecie spokojnie zaplanować ja jako osłonę, o jakiej wspominałam powyżej. Co zrobić, aby każda z tych hortensji mogła przetrwać nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach?

Przede wszystkim podlejcie tą prosta mieszanką. Zagotujcie szklankę fusów po kawie z połową szklanki gorczycy w ziarnach. Po około 20 minutach przelejcie składniki i pozwólcie, aby wywar przestygł. W ten sposób podlewajcie rośliny w rozcieńczeniu z wodą 1:1. Wystarczy prowadzić taki zabieg raz na 2-3 tygodnie.

Czy hortensja jest wyłącznie kwaśnolubna?

Tak, hortensja wręcz wymaga podłoża kwaśnego, o odczynie najlepiej w przedziale 4-5,5 pH. Warto sprawdzić poziom pH gleby, abyście mogli się przekonać, jak należy ją dostosować. W ten sposób będziecie mogli uzyskać najpiękniejsze wybarwienia hortensji pnącej, bukietowej oraz ogrodowej.

Pamiętajcie, ze uwielbia wilgotne podłoże oraz powietrze. Najlepiej czuje się w swoim środowisku naturalnym, czyli w Japonii. Stamtąd pochodzi, gdzie wybija się w przepiękny sposób. Uzyskanie podobnych warunków bywa trudniejsze w Polsce, jednak klimat przechodzi delikatne zmiany i wraz z nimi możemy pokusić się o inne rośliny ozdobne.

Zdjęcie tytułowe: Eqroy/ AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści