To nic innego, jak surfinie kaskadowe, które są ozdobą wielu kompozycji podwieszanych. Ostatnio przebijają popularnością nawet pelargonie, które od lat są z nami na balkonach czy tarasach. Należy pamiętać o tym, że mają spore zapotrzebowanie na żelazo w podłożu, dlatego musicie dostosować odżywkę tak, aby miała niezbędną proporcję tego składnika mineralnego. Nie musicie pędzić po gotowce ze sklepu ogrodniczego czy budowlanego. Mam dla was dwie propozycje, które sprawdzą się za każdym razem.
Co zrobić, aby Supertunia Vista miała więcej kwiatów?
Jak wspomniałam wcześniej, supertunie Vista należy nawozić odżywkami, które mają zasoby żelaza. To spowoduje większe kwitnienie u roślin oraz sprawi, że będą regularnie i długo kwitły. Podpowiem wam 2 sprawdzone, które ponawiam każdorazowo. Poniżej znajdziecie konkretne instrukcje:
- Odżywka na bazie fusów z kawy
Kawę zaparzamy i przekładamy fusy do miski. Fusy zalewamy najlepiej deszczówką - w proporcji 50 g fusów z kawy na każdy litr wody.
Odczekajcie około 2-3 godziny, aż dojdzie do infuzji wody esencją z kawy. Możecie przecedzić gotową odżywkę i podlewać nią supertunie co 2-3 dni. To sprawi, że będą miały doskonałe wzmocnienie także o wapń, potas oraz magnez.
2. Odżywka ze skórek bananowych
Wybieramy 2 skórki z banana na 2 litry wody. Zalewamy przegotowaną, letnią wodą skórki i odstawiamy w słoiku na 3 dni do zmacerowania. Podlewamy taką odżywką supertunie w proporcji 1:1.
To doskonały sposób na uzupełnienie składników mineralnych w podłożu także o magnez, wapń oraz siarkę. Możecie stosować ją przynajmniej raz w tygodniu, widząc zauważalne efekty waszej pracy.
Ważnym elementem, o którym chciałam wam wspomnieć, jest samo podlewanie - im intensywniejsze i regularne, tym możecie spodziewać się większego wysypu kwiatów. Zaprzestanie pewnej dozy wody, która była podawana wcześniej sprawi, że końcówki liści zaczną żółknieć i będą coraz lichsze.
Czy supertunie się przycina?
Tak, supertunie powinny być przycinane, aby zyskać zdrowszy i lepszy pokrój. Można to robić na dwa sposoby, które tutaj omówię. Szukacie sposobu, który sprawi, że nadacie jej kształt? Możecie ją potraktować nieco jak żywopłot, gdzie cięcie będzie opiewało na 1/3 długości supertunii.
Możecie zdecydować się także na cięcie najdłuższych kłączy, pozostawiając te krótsze do rozrostu. Musicie pamiętać, że radykalne cięcie mniejsze niż 5 cm od podstawy może silnie zagrozić roślinie i będzie mniejsza niż poprzednio.
Cięcie należy przeprowadzać nad węzłem łodygi. Nigdy nie używajcie narzędzi i innych sekatorów po cięciu innych roślin - porządnie zdezynfekujcie je i użyjcie maści ogrodniczej do wypolerowania.
Zdjęcie tytułowe: Kalim/ AdobeStock