Logo
Logo

Porosty na drzewach! Nieproszeni lokatorzy czy naturalni sojusznicy? Dowiedz się, jak wpływają na zdrowie Twoich roślin

Porosty na gałęziach drzew i krzewów często budzą zaniepokojenie wśród ogrodników i miłośników zieleni. Te unikalne organizmy, będące symbiozą grzybów i glonów (a czasem również bakterii fotosyntetyzujących), mogą być zarówno fascynującym zjawiskiem, jak i potencjalnym źródłem zmartwień. Dowiedz się, dlaczego porosty wybierają nasze ogrody na swoje siedliska, czy rzeczywiście stanowią zagrożenie dla roślin oraz jak można je bezpiecznie usuwać, dbając jednocześnie o zdrowie naszych zielonych podopiecznych.

Dlaczego porosty pojawiają się na gałęziach?

Porosty często wybierają do życia drzewa i krzewy, ponieważ potrzebują stabilnej powierzchni do wzrostu oraz dostępu do światła słonecznego. Nie są pasożytami, jak mogłoby się wydawać, ponieważ nie pobierają składników odżywczych bezpośrednio z roślin, na których się osiedlają. Ich obecność może jednak sygnalizować pewne warunki środowiskowe, takie jak czyste powietrze (porosty są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia), oraz może wskazywać na to, że drzewo nie jest w najlepszej kondycji, co czyni je bardziej podatnym na osiedlanie się porostów.

Do częstych porostów występujących w polskich ogrodach należą np. złotorost ścienny i liszajec szary.

Czy porosty są szkodliwe dla roślin?

Porosty na drzewach, choć często postrzegane jako nieszkodliwe, mogą w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie dla zdrowia roślin. W jaki sposób? Na przykład, gdy jest ich dużo, mogą tworzyć sprzyjające rozwojowi grzybów miejsca na korze drzew i krzewów. Wśród grzybów tych naturalnie mogą znaleźć się organizmy chorobotwórcze, które będą wnikać w rośliny.

Ponadto, gęsta warstwa porostów staje się idealną kryjówką dla szkodników zimujących, zwiększając ryzyko wtórnych infekcji. Mogą też ograniczać oddychanie drzew owocowych i powodować zamieranie owocujących gałązek, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku drzew uprawnych.

Obecność dużej ilości porostów wskazuje na nieodpowiednie warunki uprawy, takie jak zbyt wilgotne środowisko, bliskość zbiorników wodnych czy gęste plantacje. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego napowietrzania i przewietrzania korony drzew i krzewów.

 

Źródło: Zielone Pogotowie / Youtube

 

Jak bezpiecznie usuwać porosty?

Usuwanie porostów z gałęzi powinno być przeprowadzane ostrożnie, aby nie uszkodzić kory drzewa lub krzewu. Chcąc to zrobić w sposób poprawny i bezpieczny musimy przeznaczyć na to nieco czasu i pracy. Nie należy też zapomnieć o dalszych działaniach, które zapobiegną ponownemu pojawianiu się problemu. By skutecznie ograniczyć pojawianie się lub zupełnie usunąć porosty, warto wykonać te 3 kroki:

  1. Ręczne usuwanie porostów
    Usuwając porosty z kory swoich roślin używaj szczotek ze średnio twardym włosiem albo rób to ręcznie gęstszych, zwartych kępek. W razie wyjątkowo opornych porostów można spróbować używać ostrych narzędzi i szczotek drucianych, a zabieg wykonywać w suchy dzień.

  2. Poprawa warunków dla roślin
    Często najlepszym sposobem na ograniczenie wzrostu porostów jest poprawa ogólnego stanu zdrowia rośliny – odpowiednie nawożenie, nawadnianie i przycinanie w zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza mogą pomóc roślinie lepiej konkurować z porostami.

  3. Naturalne metody 
    Stosowanie roztworów na bazie naturalnych składników, jak np. woda z octem, może pomóc w ograniczeniu porostów, jednak należy stosować je z rozwagą, aby nie zaszkodzić roślinie ani mikroorganizmom w glebie.

Porosty na gałęziach nie muszą być powodem do niepokoju. Często są one znakiem czystego powietrza i mogą dodawać naturalnego uroku naszym ogrodom. Ważne jest jednak, aby obserwować rośliny i dbać o ich zdrowie, aby zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu. Pamiętając o delikatności i specyfice tych organizmów, możemy skutecznie zarządzać ich obecnością w naszym zielonym otoczeniu, ciesząc się zdrowym i pięknym ogrodem.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: fotoduets / AdobeStock

Autor
Porosty na drzewach! Nieproszeni lokatorzy czy naturalni sojusznicy? Dowiedz się, jak wpływają na zdrowie Twoich roślin
Porosty na drzewach! Nieproszeni lokatorzy czy naturalni sojusznicy? Dowiedz się, jak wpływają na zdrowie Twoich roślin
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy