Logo
Logo

Jak i kiedy wysiewać nasiona jeżówki?

Jeśli chodzi o rozmnażanie jeżówek, warto zainteresować się ich wysiewaniem, ponieważ ma ono wiele zalet! Sprawdź dlaczego warto wybrać tą metodę na uzyskanie nowych roślin oraz poznaj kilka wskazówek, jak to zrobić prawidłowo.

Streszczenie artykułu
Wysiewanie nasion jeżówki to proces, który zaczyna się od przygotowania odpowiedniego podłoża. Najlepszym wyborem jest mieszanka torfu i perlitu, która zapewnia dobre warunki do kiełkowania nasion. Po przygotowaniu podłoża, nasiona jeżówki są wysiewane na powierzchnię, bez przykrywania ich ziemią. Następnie, pojemnik z nasionami jest umieszczany w plastikowym woreczku, tworząc mini-szklarnię, która utrzymuje wilgotność niezbędną do kiełkowania. Woreczek jest zamykany, ale nie szczelnie - powinien pozostać otwór do wentylacji. Pojemnik z nasionami powinien być umieszczony w jasnym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu. Temperatura powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza. Pierwsze siewki powinny pojawić się po około 2 tygodniach. Po pojawieniu się pierwszych liści, siewki są przesadzane do większych doniczek. W tym czasie ważne jest, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie i unikać przesuszenia podłoża. Wysiewanie nasion jeżówki to proces, który wymaga cierpliwości, ale daje dużą satysfakcję z uprawy własnych roślin.
Spis treści
Dlaczego warto rozmnażać jeżówki przez wysiew nasion? Jak wybrać nasiona jeżówek do wysiewania? Kiedy wysiewać jeżówki do gruntu? Kiedy wysiewać jeżówki do doniczek?

Rozmnażanie jeżówki z nasion

Wysiewanie nasion jeżówki to doskonała metoda rozmnażania, która pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale wymaga dużo czasu. Z jednej paczki nasion można uzyskać nawet kilkadziesiąt sadzonek (w 1 gramie znajduje się nawet ponad 250 nasion!), jednak warto wziąć pod uwagę, że jeżówki zakwitną dopiero w kolejnym roku po posadzeniu.

Jeżówki zakwitają w drugim roku od wysiania.

 

Źródło: Mamy ogród / Youtube

 

Jak wybrać nasiona jeżówek do wysiewania?

Kupując nasiona jeżówki przed sezonem mamy dostęp do ogromnej liczby najróżniejszych odmian, które różnią się od siebie nie tylko kolorem i wielkością kwiatów, ale także ich kształtem. Nasiona jeżówek można kupić za kilka / kilkanaście złotych, a jedna sadzonka kosztuje zwykle około 20-30 zł. Łatwo przeliczyć, że za cenę 1 sadzonki możemy kupić nawet 2-3 opakowania nasion jeżówki.

Nasiona jeżówki
Nasiona jeżówki 'Roter Leuchtstern'
Jeżówka purpurowa 'Roter Leuchtstern' to wieloletnia i wytrzymała roślina o długich łodygach. Kwitnie późno, wypełniając ogród purpurowymi kwiatami. Z tego opakowania wysiejesz aż 25 roślin!
Sprawdź dostępność i kup w sklepie online

Wysiewanie nasion do gruntu
Kiedy wysiewać jeżówki do gruntu?

Nasiona jeżówki można wysiewać do gruntu (po majowych przymrozkach) w rzędach, w odstępach około 40-50 cm od siebie/oraz między rzędami.

Ta metoda czasami bywa zawodna (bo jeżówka musi mieć stałą, wysoką temperaturę do kiełkowania), dlatego lepiej wysiewać jeżówki w pomieszczeniu (na rozsadę).

Wysiewanie nasion na rozsadę
Kiedy wysiewać jeżówki do doniczek?

Wysiewanie na rozsadę daje większą pewność równomiernych wschodów i zwiększa liczbę kiełkujących nasion. Wysiew można przeprowadzać od marca do lipca, a na miejsce stałe trzeba przenieść sadzonki od maja (po przymrozkach) do września.

W czasie kiełkowania nasiona muszą mieć zapewnioną temperaturę przynajmniej 18 stopni oraz stałą wilgotność. Po miesiącu siewki trzeba przepikować do większych doniczek. Miejsce docelowe musi być słoneczne, a ziemia pulchna, żyzna i przepuszczalna.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Matthias Böckel / Pixabay

Autor
Jak i kiedy wysiewać nasiona jeżówki?
Jak i kiedy wysiewać nasiona jeżówki?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl