Logo
Logo

Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia? Rozwiewamy wątpliwości!

Drzewa to niewątpliwie ważna ozdoba terenów miejskich i ogrodów. Na prywatnej posesji pozwalają stworzyć przyjemny azyl i zapewniają cień, który pozwoli zrelaksować się w gorące dni. Dodatkowo poprawiają gospodarkę wodną gleby i pozytywnie wpływają na jakość powietrza. Mimo to zdarza się, że drzewo trzeba usunąć z działki ze względów praktycznych, estetycznych lub dla zachowania bezpieczeństwa. Jednak nawet na własnej posesji nie można wyciąć każdego drzewa, a często niezbędne jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na wycinkę. Kiedy potrzebne jest zezwolenie na wycięcie drzewa? Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia?

Spis treści
Czy zezwolenie na wycinkę drzewa jest potrzebne? Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia? Jak uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?

Czy zezwolenie na wycinkę drzewa jest potrzebne?

Wydawać by się mogło, że na własnej posesji można samodzielnie decydować, co zasadzimy, a co wytniemy. Jednak przepisy jasno wskazują, że w niektórych przypadkach wycinka nie może się odbyć bez stosownego zezwolenia. Co więcej, dotyczy to nie tylko drzew, ale i krzewów.

Prawo jasno określa, że wszystkie drzewa, które na wysokości 5 cm od podłoża mają obwód większy niż 50 cm, wymagają zezwolenia na wycinkę. Tak samo jest w przypadku krzewów, które rośna w skupisku, zajmującym co najmniej 25 m2.

Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia?

Jak wspomniano wcześniej, zezwolenia na wycinkę drzew nie potrzebujemy, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 50 cm. Zasada ta nie dotyczy niektórych gatunków drzew, a bez zezwolenia, niezależnie od ich grubości, można wyciąć:


Zezwolenie na wycinkę nie jest też konieczne w przypadku drzew, które zostały uszkodzone w wyniku działania sił natury lub katastrofy (np. połamane konary, drzewo porażone przez piorun itp.). Samodzielnie można też usunąć drzewa, jeśli chcemy przywrócić teren do użytkowania rolniczego. Zasady nie dotyczą również krzewów i drzew owocowych, które można ścinać bez zezwolenia. Oczywiście zezwolenia nie wymagają cięcia pielęgnacyjne, ale nie można usuwać więcej niż 30% korony, chyba że została ona zniszczona lub doszło do obumierania gałęzi.  

Jak uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?

Przede wszystkim warto pamiętać, że o zezwolenie muszą ubiegać się przedsiębiorcy i spółdzielnie. Osoby prywatne dokonują jedynie zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa i krzewów (nie mogą one być wycinane w związku z prowadzeniem działalności). Dopiero gdy urząd odmówi zgody na usunięcia drzewa lub krzewów po dokonaniu zgłoszenia, należy wystąpić o zezwolenie. Można to zrobić we właściwym ze względu na usytuowanie działki urzędzie miasta lub gminy osobiście, listownie lub elektronicznie, a wniosek o zezwolenie na wycinkę składa właściciel nieruchomości bądź najemca lub dzierżawca gruntu za zgodą właściciela.

W przypadku nieruchomości, które wpisane są do rejestru zabytków, wniosek należy złożyć do wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków. We wniosku należy zawrzeć dokładne informacje o drzewie:

  • gatunku, jeśli nie znamy gatunku i nie jesteśmy w stanie go zidentyfikować, to zrobi to wyznaczony urzędnik;
  • obwodzie na wysokości 5 cm;
  • obwodzie na wysokości 130 cm, a jeśli drzewo ma kilka pni, to należy podać obwód każdego z nich.

Wycinka drzew bez zezwolenia lub zgłoszenia w przypadkach, gdy jest to wymagane, może skończyć się nałożeniem na właściciela gruntu karą finansową. Wynosi ona dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Mezenmir / Pixabay

Autor
Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia? Rozwiewamy wątpliwości!
Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia? Rozwiewamy wątpliwości!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl