Jak dbać o sekator po sezonie? | 3 zasady

sekatory ogrodowe fot. FabioRibeiro - Pixabay

Zima jest dość spokojnym czasem w ogrodzie, co daje nam szansę, by zadbać o narzędzia. Te do cięcia, jak sekatory i nożyce, będą działać lepiej i dłużej, a także będą bezpieczniejsze w użyciu, jeśli są czyste, ostre i dobrze naoliwione.

Posłuchaj
00:00
6
Spis treści
Dlaczego warto zadbać o sekator po sezonie? 3 zasady dbania o sekator

Dlaczego warto zadbać o sekator po sezonie?

Zamiast szarpać pędy, dobrze przygotowane ostrza wykonują czyste cięcie, pozostawiając gładką ranę na roślinie, która powinna w pełni się zarosnąć, co zmniejsza ryzyko infekcji chorobami. Nie trzeba wiele, by zabezpieczyć sekator po sezonie – wystarczy trochę oliwy, papier ścierny lub ścierniwo oraz niedroga osełka z kamienia.

To się przyda
Kultywator - Aerator Sandałowy
Kultywator - Aerator Sandałowy
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Siewnik Do Traw i Nawozów WE 330 | Wolf-Garten
Siewnik Do Traw i Nawozów WE 330 | Wolf-Garten
Zestaw – Sekator + Łopatka + Spulchniacz + Skrobak | Wolf-Garten
Zestaw – Sekator + Łopatka + Spulchniacz + Skrobak | Wolf-Garten

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak dbać o sekator po sezonie?

  • Wyczyść wszystkie metalowe części, używając ścierniwa lub włókna ściernego. Powinno to usunąć ślady rdzy i zgromadzony na ostrzach sok roślin.
  • Naostrz ostrza specjalna ostrzałką do sekatorów. Ostrzy części tnące pod kątem od zewnętrznej krawędzi, po czym wewnętrzna strona jest płasko wyczyszczona.
  • Naoliw sprężynę i zawias. Regularne oliwienie utrzymuje ruchome części nasmarowane i luźne oraz trzyma wodę z daleka od metalowych części, co pozwala uniknąć rdzewienia.


Zdjęcie tytułowe: FabioRibeiro / Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści