Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Letnie strzyżenie żywopłotów

Zdrowy i efektowny wygląd żywopłotów zależy przede wszystkim od odpowiedniego nawożenia i nawadniania, a także od przycinania, które stosujemy w celu formowania i odmładzania roślin. Dzięki tej czynności żywopłot silnie się rozkrzewia i zagęszcza.

 

W okresie od końca czerwca do połowy sierpnia warto zadbać o dojrzałe krzewy i żywopłoty liściaste, które są nie tylko ozdobą ogrodu, ale także spełniają wiele dodatkowych pożytecznych funkcji, np. osłaniają dom przed światem zewnętrznym, tłumią hałas dochodzący z ulicy, oczyszczają powietrze z unoszącego się pyłu. Stanowią również naturalną zaporę przeciwwiatrową, co na pewno doceniają właściciele posesji otoczonych żywopłotami podczas tegorocznego dynamicznego lata. Podczas ich pielęgnacji pamiętajmy także i o tym, że w krzewach i żywopłotach mogą być ptasie gniazda. Warto więc najpierw sprawdzić czy są już puste.

Jakie żywopłoty strzyże się latem?

Latem przeprowadzamy formowanie dojrzałych krzewów liściastych, wiecznie zielonych (np. bukszpan). Rośliny iglaste formujemy zależnie od wielkości przyrostu: te o dużym przyroście przycinamy ok. 3 razy w okresie od kwietnia do września, zaś te o średnim – w połowie lipca i na jesieni. W sezonie letnim można również przyciąć cisy.

Jak przystrzyc żywopłot?

Zarówno częstotliwość jak i cel przycinania zależą od gatunku roślin tworzących żywopłot. Przycinanie formułujące wykonujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek rośliny i zależnie od szybkości przyrostu. Jeśli krzew ma duże przyrosty, możemy go przycinać kilkakrotnie w sezonie: na wiosnę, latem i pod koniec lata, ale nie później niż w połowie sierpnia. Jesienią dopuszczalne jest jedynie przycinanie gatunków bardzo odpornych na zimowe mrozy.

Zasady letniego strzyżenia żywopłotów

Kształt – żywopłot powinien mieć kształt trapezu z szerszą podstawą, zwężającą się ku górze. Taka forma jest najlepsza dla krzewów, ponieważ zapewnia prawidłowe doświetlenie i sprzyja zagęszczaniu się krzewu. Na terenach charakteryzujących się silnymi opadami śniegu, można ten kształt dostosować do warunków i górną część żywopłotu przyciąć w formie stożka, co ułatwi zsuwanie się warstwy śniegu na ziemię. Zalegająca na górze ciężka warstwa śnieżna niszczy krzewy.

Technika cięcia – przycinanie powinniśmy zaczynać od boków. Cięcie powinno być przeprowadzane równolegle do gałęzi, a narzędzie – dobrze naostrzone, by nie ranić roślin. Stosując tępe ostrza narażamy krzewy na infekcje i długie gojenie się ran.

Źródło: Honda

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu