Moje winogrona pną się na specjalnych podporach, wyglądających jak pergole. Zostały zbudowane z drewnianych i metalowych części, umożliwiających rozrost gałęzi.
Winorośl ma dość ciężkie grona, dlatego należy pamiętać, że konstrukcja nie powinna być wiotka - w przeciwnym razie musimy się liczyć ze sporymi stratami podczas wichury czy ulewy. Co zrobić, aby starsze odmiany winogron dawały lepsze plony? Sprawdźcie mój patent rodzinny!
Jak ciąć stare odmiany winogron, aby dawały w kolejnych latach większe plony?
Należy pamiętać, że termin cięcia takich winorośli również jest kluczowy. Październik lub luty to najlepsze miesiące, aby się to to zabrać. W lutym wszystkie liście już dawno będą zasilały kompost, a wam zdecydowanie łatwiej będzie sprawdzić, które pędy są zdrewniałe i nadają się do usunięcia.
W przypadku starszych winorośli należy cięcie rozpocząć już od podłoża pnia, gdzie sprawdzamy jego kondycję. Jeżeli wypuszczone 2-3 pędy prowadzące są zdrowe i opiewają na spore owocowanie, pozostawmy je. Jeżeli jednak zauważycie, że jeden z nich wysycha, koniecznie go usuńcie.
Dzięki temu nie będzie pobierał składników mineralnych, niezbędnych dla reszty rodzeństwa. W ten sposób bardzo szybko zauważycie poprawę owocowania w następnych latach. Winogrona są soczystsze, grubsze, a to wszystko za sprawą cięcie, nie nawozu. Oba terminy są właściwe dla starszych winorośli, zwłaszcza tych wielopędowych, opartych na sporych rozgałęzieniach oraz drewnianych kurtynach.
Czy winorośl tworzy łodygi czepne i czy można je przesadzać w dowolnym okresie?
Winorośl tworzy łodygi czepne zarówno na odmianach o różowej barwie, jak i tej ciemnej czy białej. Bez względu na odmianę, pędy powstają w celu pomocy roślinie w piętrzeniu się na wyższe partie. Dzięki temu może płożyć się na wszelkiego rodzaju altanach, podporach czy też pergolach.
Dzięki temu krzew ma dostęp do promieni słonecznych, a także zabezpiecza swoje kiście przed kładzeniem się na ziemię. W przeciwnym wypadku winogrona bardzo szybko poddałyby się chorobom grzybowym, a owoce zgniły.
Winorośl wytwarza długo pędy oraz krótkopędy. Te pierwsze wyglądają jak niewielkie wąsiki, które są dość wiotkie. Czepiają się gałązek, podpór oraz chropowatych ścian. Z kolei te krótsze odchodzą od liści, pozwalając na jeszcze lepszą przyczepność.
Kolejnym czasie przechodzą w długopędy. Czy winorośl można przesadzać o każdej porze? Niekoniecznie - jest to związane przede wszystkim z owocowaniem oraz temperaturą powietrza.
Najlepszy do tego jest termin wiosenny, dodatkowo pamiętajcie, aby w wykopanym dołku znalazł się odpowiedni kompost, nawóz oraz torf, który umożliwi winorośli szybszą aklimatyzację.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock