Logo
Logo

Chcesz mieć ogromne bukiety hortensji? Śpiesz się, bo najlepszy termin na ten zabieg jest tuż tuż

Hortensje bukietowe to jedne z najbardziej pożądanych roślin w ogrodach na całym świecie. Ich bujne, kolorowe kwiaty potrafią przyciągnąć wzrok i dodać każdej przestrzeni niepowtarzalnego uroku. Aby jednak cieszyć się ich pełnym pięknem, niezbędne jest odpowiednia pielęgnacja, a kluczowy jest ten wczesnowiosenny zabieg. 

Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) różnią się od innych typów hortensji. Charakteryzują się tym, że kwitną na pędach tegorocznych, co oznacza, że przycinanie ma kluczowe znaczenie dla stymulowania wzrostu nowych, silnych pędów, które będą nosić kwiaty. Bez tego zabiegu, hortensje mogą kwitnąć skromniej, a ich kwiaty mogą być mniejsze.

W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, która kwitnie na zeszłorocznych pędach, hortensja bukietowa rozwija kwiaty na pędach z tego samego roku, co znacznie upraszcza proces przycinania. Dzięki temu, że kwiatostany pojawiają się na nowych pędach, krzewy te można intensywnie przycinać wiosną bez obawy o utratę kwitnienia.

Co zrobić, by hortensje bukietowe miały ogromne kwiaty?

Najlepszy czas na przycinanie hortensji bukietowych przypada na koniec zimy lub wczesną wiosnę, zanim roślina zacznie aktywnie rosnąć. W Polsce zazwyczaj jest to okres od końca lutego do końca marca (termin ten może się różnić od przebiegu pogody). Przycinanie w tym czasie pozwala roślinie skoncentrować energię na rozwoju silnych, nowych pędów, które będą w stanie udźwignąć ciężar dużych kwiatostanów.

Odradza się przycinanie hortensji bukietowej poza zalecanym okresem. Przycinanie pędów w trakcie sezonu wegetacyjnego uniemożliwi im wytworzenie kwiatostanów. Również unikaj cięcia pędów z przekwitłymi kwiatami jesienią, gdyż krzewy świeżo po cięciu mogą być bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane mrozem.

Kluczowe jest, że hortensja bukietowa wypuszcza kwiaty na pędach z bieżącego roku, co sprawia, że optymalnym momentem na jej przycięcie jest początek wiosny, najlepiej zanim zaczną się pojawiać pierwsze liście.

Marta Potoczek - Leniwa niedziela / YouTube


Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Jak zrobić dobrze? Krok po kroku

Przycinanie hortensji bukietowych to niezbędny zabieg pielęgnacyjny, który decyduje o ich zdrowiu, sile wzrostu oraz obfitości i wielkości kwiatów. Aby jednak przyniósł oczekiwane efekty, musi być wykonany prawidłowo i w odpowiednim czasie. W poniższym akapicie przedstawimy sprawdzone metody i wskazówki, jak skutecznie przycinać te popularne krzewy, by cieszyć się ich spektakularnym kwitnieniem przez całe lato.

  1. Przygotowanie narzędzi: Upewnij się, że Twoje narzędzia są ostre i czyste. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób między roślinami.

  2. Ocena rośliny: Zanim zaczniesz cięcie, dokładnie obejrzyj swoją hortensję. Zidentyfikuj stare i słabe pędy, które będą wymagały usunięcia.

  3. Przycinanie: Usuń wszystkie uszkodzone i słabe pędy u nasady rośliny. Następnie, przycięcie silnych pędów o około jedną trzecią ich długości może stymulować roślinę do produkcji większych kwiatów. Pamiętaj, aby cięcia wykonywać tuż powyżej pąków, które są skierowane na zewnątrz rośliny.

  4. Kształtowanie rośliny: Przycinając, staraj się nadać roślinie zaokrąglony kształt, co nie tylko wpłynie na jej wygląd, ale także na równomierny rozkład kwiatów.

Hortensja bukietowa dobrze znosi przycinanie, które nie jest dla niej obowiązkowe, ale zalecane. Regularne przycinanie pędów sprzyja utrzymaniu krzewu w zwartym, gęstym kształcie, obniża jego wysokość, poprawia widoczność kwiatów, a także zwiększa liczbę i rozmiar kwiatostanów. Krzewy nieprzycinane również będą zdrowo rosły i kwitły, ale osiągną większe rozmiary, będą miały luźniejszy pokrój i mniejsze kwiatostany umieszczone wyżej, co może prowadzić do "łysienia" dolnych partii z powodu braku liści na starszych, drewniejących pędach. 

Jak wysoko przyciąć pędy hortensji bukietowej?

Aby odpowiednio przyciąć hortensję bukietową, skróć jej pędy do wysokości 15-20 cm nad ziemią. Z tak przygotowanych fragmentów na wiosnę wyrosną nowe pędy, które szybko udekorują się kwiatostanami. Używaj ostrego sekatora, aby cięcia były czyste i nie uszkadzały rośliny, zawsze cięcie wykonuj prostopadle do pędu. Nie trzeba przycinać nowo posadzonych roślin z pojemników, chyba że roślina zwiędła przed posadzeniem – wtedy lekkie przycięcie może pomóc. Na starszych krzewach, które nie były regularnie przycinane, możesz wykonać cięcie odmładzające, skracając pędy do 30-50 cm, aby pobudzić roślinę do odnowy.

Dlaczego przycinanie jest tak ważne?

Przycinanie nie tylko stymuluje roślinę do wzrostu i kwitnienia. Jest to również doskonała okazja do usunięcia chorych lub uszkodzonych pędów, co przyczynia się do ogólnego zdrowia i witalności hortensji. Regularne przycinanie zapobiega także nadmiernemu zagęszczeniu, co jest ważne dla odpowiedniej cyrkulacji powietrza między pędami, minimalizując ryzyko chorób grzybowych.

Częste błędy w przycinaniu

  • Przycinanie w niewłaściwym czasie: Przycinanie hortensji bukietowych w późnej wiośnie lub latem może usunąć pędy, które wyprodukowałyby kwiaty w tym sezonie.
  • Zbyt agresywne przycinanie: Usuwanie zbyt wielu pędów naraz może osłabić roślinę i zmniejszyć liczbę kwiatów.
  • Niewłaściwe narzędzia: Używanie tępych lub brudnych narzędzi może uszkodzić roślinę i wprowadzić choroby.

 

Przycinanie hortensji bukietowych jest kluczowym elementem pielęgnacji, który decyduje o bujności i wielkości kwiatów. Pamiętając o kilku prostych zasadach – odpowiednim czasie, technice cięcia oraz regularności zabiegu – możesz cieszyć się spektakularnymi efektami w swoim ogrodzie. Nie zapomnij, że najlepszy czas na przycinanie to koniec zimy lub wczesna wiosna. Zacznij już teraz, aby Twoje hortensje bukietowe były zdrowe, silne i obfite w ogromne kwiaty.


Zdjęcie tytułowe: Olga, Ludmila / AdobeStock

Autor
Chcesz mieć ogromne bukiety hortensji? Śpiesz się, bo najlepszy termin na ten zabieg jest tuż tuż
Chcesz mieć ogromne bukiety hortensji? Śpiesz się, bo najlepszy termin na ten zabieg jest tuż tuż
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl