Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
16
Okazje

6 domowych sposobów na chwasty

Chwasty rosnące w ogrodach nie dość, że powodują, że wygląda on na zaniedbany, to na dodatek są bardzo uciążliwe do usunięcia. Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin często jest bardzo drogie i szkodliwe dla środowisk . Na szczęście istnieją sprawdzone, domowe sposoby, które pozwalają tanio i skutecznie pozbyć się chwastów z rabat czy podjazdów - szczelin pomiędzy brukową kostką. Zobacz 6 domowych metod zwalczania chwastów i wybierz tę, która sprawdzi się w Twoim ogrodzie!

 

Jak zwalczać chwasty domowymi metodami?

Stosując poniższe preparaty należy pamiętać o tym, że na obszarze ich wykorzystania mogą już nie urosnąć żadne rośliny. Można je zatem stosować w miejscach, w których nie zamierzamy uprawiać roślin, np. na chodnikach, na podjazdach czy na tarasach lub stosować je uważnie, tylko na niechciane rośliny, tak by rośliny uprawne nie miały z nimi kontaktu. Niemniej powyższe sposoby są tanie, szybkie podczas stosowania i co najważniejsze bardzo skuteczne.

Ocet

Spryskiwanie chwastów octem spirytusowym rozcieńczonym z wodą to sprawdzony sposób na chwasty wyrastające np.: na żwirowych ścieżkach oraz na nawierzchniach kostki brukowej. Preparat ten charakteryzuje się bardzo wysoką kwasowością, a jego stosowanie jest dozwolone w uprawach ekologicznych. Dowiedz się więcej

Ocet i sól kuchenna

Sprawdzonym sposobem jest także przygotowanie roztworu z octu i soli. Trzeba pamiętać o tym, że preparat ten można rozprowadzać tylko na suche rośliny, najlepiej w czasie upałów. Po 3 dniach chwasty zazwyczaj giną.

Soda oczyszczona

W celu zniszczenia chwastów warto posypać je sodą oczyszczoną lub sporządzić z roztwór wodny i opryskiwać nim niechciane rośliny. Soda doskonale radzi sobie np.: z mniszkiem lekarskim wyrastającym bardzo często ze szczelin płytek chodnikowych. Dowiedz się więcej

Wybielacz do tkanin

Domowym preparatem działającym na chwasty jest też wybielacz do tkanin. Jeśli je nim spryskamy, to po paru dniach popalone rośliny można łatwo wyciągnąć z ziemi. Wybielacz potrafi też skutecznie zniszczyć znajdujące się w glebie nasiona chwastów.

Wycinak do chwastów
Wycinak do chwastów
Doskonale sprawdzi się w ogrodzie i na działce do usuwania niechcianej roślinności. Jest niezwykle funkcjonalne oraz solidnie wykonane. Produkt służy do usuwania najbardziej uciążliwych chwastów bez schylania się!
Kup w naszym sklepie!

Alkohol

Do przyrządzenia roztworu potrzebne jest: 30 ml alkoholu, 2 szklanki wody i kilka kropel mydła w płynie lub płynu do naczyń. Gotowy preparat należy rozpylać na liściach chwastów. Zabieg ten należy wykonywać w południe, najlepiej w słoneczny dzień. Alkohol doskonale rozkłada warstwę woskową na liściach chwastów, stają się one wrażliwe na promienie słoneczne i ulegają silnemu poparzeniu. Osłabione chwasty można w łatwy sposób usunąć z ziemi. Preparat z alkoholu doskonale działa też w miejscach zacienionych.

Ściółka

Chwasty, tak jak wszystkie inne rośliny, potrzebują światła słonecznego do procesu fotosyntezy, więc jeśli nie mają do niego dostępu, uschną. Skutecznym sposobem jest odcięcie im dostępu do światła i powietrza na wiele miesięcy i zaczekanie, aż zginą pod warstwami "zabójczej lazanii". To łatwa i przede wszystkim ekologiczna metoda, która jest skuteczna na większość uciążliwych chwastów. Dowiedz się więcej

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: jhfl / Pixabay
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu