Narzędzia ogrodowe będą nam długo służyły pod warunkiem, że będziemy o nie troskliwie dbać. Wraz z zakończeniem każdej pracy trzeba pamiętać o oczyszczeniu ich z ziemi i dokładnym osuszeniu.
Przed nadejściem zimy warto zabezpieczyć metalowe części smarem lub gotowym preparatem do konserwacji metalu. Doskonałe są narzędzia z tworzyw sztucznych, gdyż prócz dużej wytrzymałości na wszelkie wgniecenia i uderzenia, są odporne na korozję. Bez wątpienia produkty lepsze mogą być trochę droższe, ale warto raz zapłacić więcej, niż kupować taniej, ale częściej.
Miejsce przechowywania narzędzi powinno być zabezpieczone przed wilgocią. Domek na narzędzia można wybudować samodzielnie, lecz o wiele łatwiej jest kupić gotową konstrukcję, bardzo prostą w montażu. Cena takiego domku waha się od 400 do 1500 zł.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Odkurzacz ogrodowy i dmuchawa
Grabienie liści to niemal syzyfowa praca. Trudno jej uniknąć, ale można uczynić zdecydowanie łatwiejszą i przyjemniejszą. Odkurzacz ogrodowy może zastąpić grabie, miotły, szczotki. Potrafi on nie tylko oczyścić trawnik, ale pełni również funkcję dmuchawy, która usunie liście i pozostałości po strzyżeniu trawnika w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie można dostać się żadnymi „zwykłymi” narzędziami.
Zbieranie liści przy pomocy dmuchawy jest zdecydowanie mniej pracochłonne i nie wymaga od użytkownika poświęcenia tyle czasu, co w przypadku tradycyjnych metod. Producenci oferują zarówno małe modele, przeznaczone do niewielkich ogródków i obsługiwane jedną ręką, jak i duże, profesjonalne urządzenia, mocowane na plecach za pomocą specjalnych uprzęży, dzięki którym użytkownik mniej się męczy.
Rozdrabniacz do gałęzi fot. Kinzo |
Odkurzacz z rozdrabniaczem fot. Kinzo |
Rozdrabniacz do gałęzi
W październiku przycina się niektóre krzewy. Należy jednak unikać przycinania roślin, które kwitną na zeszłorocznych pędach, bo taki zabieg spowoduje naruszenie „ich urody” w przyszłym roku. Do pozbycia się gałęzi przyda się rozdrabniacz. Jego nabycie jest jednak opłacalne tylko wówczas, gdy jest bardzo dużo odpadków.
Praca urządzenia polega na miażdżeniu zdrewniałych i miękkich części roślin, co powoduje ich szybszy rozkład i zamianę w kompost. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na wielkość otworu załadunkowego. Powinien być dostatecznie duży, aby ułatwić wkładanie dość dużych gałęzi, a jednocześnie być bezpiecznym dla ewentualnego kontaktu użytkownika z ruchomymi częściami rozdrabniacza.
Zadbanie o narzędzia nie oznacza jednak końca przygotowań do zimy. Trzeba jeszcze zatroszczyć się o rośliny i zrobić porządki w ogrodzie.
Anna Grąziewicz