To najlepszy czas, by rozpocząć kompostowanie. Nie przegap go

Kompostować jesienią

Kompostowanie to prosty sposób na zmniejszenie ilości odpadów i wzbogacenie gleby w cenne składniki odżywcze. Jesień to najlepszy moment, by zacząć tworzyć kompost, ponieważ zbiory warzyw, owoców oraz opadające liście dostarczają idealnych surowców do kompostownika. Z kolei długie, chłodne zimowe miesiące pozwalają organicznym resztkom odpowiednio się rozłożyć, aby wiosną można było cieszyć się żyznym podłożem do uprawy roślin. Dowiedz się, dlaczego warto rozpocząć kompostowanie właśnie teraz i jak to zrobić krok po kroku.

Posłuchaj
00:00
2

Kompostowanie to naturalny proces rozkładu odpadów organicznych, który pozwala uzyskać bogatą w składniki odżywcze glebę. Posiadanie własnego kompostownika nie tylko pozwala na uzyskanie darmowego nawozu, ale także wpływa korzystnie na środowisko. Zmniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska, ogranicza emisję metanu, a także wspomaga zdrowie gleby, dostarczając jej niezbędnych mikroelementów. Twoje rośliny odwdzięczą się lepszym wzrostem i plonowaniem.

Czy wiesz, kiedy jest idealny czas na kompostowanie?

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment, aby zacząć przygodę z kompostowaniem. Otóż, najlepszy czas to właśnie teraz – późne lato i wczesna jesień! Dlaczego? Jednym z powodów jest to, że jest to czas, w którym mamy pod ręką mnóstwo surowców do kompostowania – od opadających liści po resztki z ogrodu.

Dlaczego warto kompostować jesienią? Zyskaj sezon!

Późne lato i jesień to moment, kiedy zbieramy plony z ogrodów, a liście zaczynają opadać. To idealne warunki, by rozpocząć proces kompostowania. Oto kilka powodów, dlaczego warto zacząć kompostowanie jesienią:

  • Dostępność surowców: Jak już wspomniano wyżej, jesienią mamy ogrom produktów do kompostowania. Jabłkowe ogryzki, dyniowe łupiny, opadłe liście – wszystkie te elementy świetnie sprawdzają się w kompoście. Koniec sezonu to moment, kiedy mamy ich pod dostatkiem.
  • Zrównoważona mieszanka: W kompostowaniu kluczowe jest połączenie „zielonych” odpadów, takich jak resztki warzyw, oraz „brązowych”, czyli suchych liści. Jesień dostarcza obu tych elementów w idealnej proporcji.
  • Czas na rozkład: Zimowe miesiące pozwalają resztkom organicznym powoli się rozkładać, a w kolejnym sezonie – już wiosną, możemy cieszyć się gotowym, żyznym kompostem do nawożenia roślin.

Źródło: Naturalnie o ogrodach / Youtube

Co można, a czego nie można kompostować?

Kiedy już zdecydujesz się na kompostowanie, warto wiedzieć, co można, a czego w żadnym wypadku nie wolno kompostować.

Do kompostu wyrzucaj:

  • Resztki warzyw i owoców (skórki, ogryzki, łupiny).
  • Opadłe liście.
  • Gałązki i ścięte trawy.
  • Kawałki papieru, kartonu (bez nadruków).
  • Obierki z warzyw, skorupki jajek.

Nie wolno wyrzucać na kompost:

  • Mięso i kości.
  • Produkty mleczne.
  • Tłuszcze i oleje.
  • Trawa z trawników traktowanych herbicydami.
  • Chwasty, które wytworzyły nasiona.

▶ Dowiedz się więcej o tym co kompostować i co to są frakcje w kompostowniku z artykułu: 8 najlepszych składników na warstwy kompostu | Czym są frakcje kompostu?

Jak zacząć? 4 kroki do czarnego złota

Rozpoczęcie kompostowania nie wymaga dużych nakładów pracy ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczy wygospodarować odpowiednie miejsce w ogrodzie lub zakupić specjalny kompostownik. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

  1. Wybierz odpowiednie miejsce: Kompostownik (lub pryzma kompostowa) powinien znajdować się w zacienionym miejscu, aby nie wysychał za szybko.
  2. Stwórz warstwy: Zacznij od suchego materiału, takiego jak liście lub gałązki, a następnie dodawaj warstwy „zielonych” odpadów (resztki warzyw i owoców).
  3. Regularnie przewracaj: Aby proces rozkładu przebiegał szybciej, regularnie mieszaj kompost.
  4. Cierpliwie czekaj: Proces kompostowania trwa od kilku miesięcy do roku, w zależności od temperatury i warunków.

Zdjęcie tytułowe: hopsalka, prachid / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści