Logo
Logo

Jak wybrać termokompostownik do ogrodu? Dlaczego warto?

Kompost jest sprawdzonym nawozem naturalnym oraz bardzo skuteczną odżywką do gleby. Zawiera on w swoim składzie wiele cennych składników odżywczych i mikroelementów. W celu kompostowania materiałów organicznych we własnym ogrodzie warto wyposażyć się w odpowiedni termokompostownik, który pozwoli na uzyskanie w ekologiczny sposób wartościowego nawozu.

Spis treści
Czym charakteryzuje się termokompostownik? Z czego jest zbudowany termokompostownik? Zalety termokompostownika Dlaczego warto posiadać termkompostownik w ogrodzie?

Czym charakteryzuje się termokompostownik?

Termokompostownik to pojemnik o zamkniętej formie służący do produkcji kompostu z odpadów biodegradowalnych. Proces kompostowania odbywa się wskutek wzrostu temperatury przy udziale pożytecznych mikroorganizmów. Praktycznie każdy materiał organiczny może bez problemu zostać przekształcony w kompost, który później może posłużyć do nawożenia gleby.

Co można kompostować w termokompostowniku?

  • drobne lub zmielone gałęzie
  • trawę i liście
  • opadłe owoce
  • resztki warzyw
  • odpady roślinne z gospodarstwa domowego
Termokompostownik pozwala szybko pozbyć się odpadów roślinnych z ogrodu i kuchni i zamienić je w bardzo wartościowy oraz w pełni ekologiczny nawóz do gleby.

Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność 

Z czego jest zbudowany termokompostownik?

Obecnie na rynku wybór termokompostowników jest bardzo duży. Co prawda tradycyjne kompostowniki mogą być zrobione z drewna, ale te bardziej nowoczesne są zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego. Specjalne termokompostowniki służące do szybkiego kompostowania to izolowane termicznie pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego, na przykład wysokiej gęstości polietylenu. Dzięki odpowiedniej miękkości tego tworzywa pojemnik zachowuje odpowiednie parametry nawet przy ujemnych temperaturach.

Podczas zakupu warto zawsze zwrócić szczególną uwagę na grubość plastiku. Jeśli wynosi ona od 4 do 5 mm to wraz z systemem profili usztywniających sprawia, że pojemnik jest dostatecznie wytrzymały oraz stabilny.

Dostępne kompostowniki zazwyczaj są wyposażone w jedną lub więcej klap, które ułatwiają wyjmowanie gotowego kompostu. Oferowane pojemniki posiadają różne kolory oraz rozmiary, zatem każdy klient może wybrać kompostownik odpowiedni dla swego ogrodu.

Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Termokompostownik 350 litrów
Eko kompostownik Termo o pojemności 350 litrów daje możliwość wykonania szybkiego i pełnowartościowego kompostu, do nawożenia wszystkich upraw ogrodowych. Izolowane ściany sprawiają, że kompost dojrzewa szybciej i jest bardziej "czysty". Dzięki wyższej temperaturze wewnątrz kompostownika zostaje wyeliminowanych więcej patogenów chorobotwórczych niż w tradycyjnych pryzmach. Kompost z eko kompostownika Termo jest bezpieczny, a stożkowa pozwala na łatwiejsze użytkowanie
Kup w naszym sklepie!
Eko Kompostownik TERMO – 720 litrów
Termokompostownik 720 litrów
Eko kompostownik Termo o pojemności 720 litrów daje możliwość wykonania szybkiego i pełnowartościowego kompostu, do nawożenia wszystkich upraw ogrodowych. Izolowane ściany sprawiają, że kompost dojrzewa szybciej i jest bardziej "czysty". Dzięki wyższej temperaturze wewnątrz kompostownika zostaje wyeliminowanych więcej patogenów chorobotwórczych niż w tradycyjnych pryzmach. Kompost z eko kompostownika Termo jest bezpieczny, a stożkowa pozwala na łatwiejsze użytkowanie.
Kup w naszym sklepie!

Zalety termokompostownika

We współczesnym świecie niezwykle ważne jest, aby poszczególne odpady segregować, a następnie poddawać przetworzeniu. Odpady organiczne warto poddać biodegradacji na skutek działania mikroorganizmów oraz dżdżownic. I właśnie do tego celu niezbędne są kompostowniki.

Do najważniejszych cech termokompostownika, zwiększających jego efektywność, zalicza się:
- stabilną wilgotność dzięki zamkniętej formie
- dobrą izolację termiczną kompostu
- odpowiedni dostęp powietrza do pryzmy poprzez system otworów napowietrzających osłonięcie kompostu przed deszczem oraz śniegiem.

Kompostowanie odpadów w termokompostowniku zazwyczaj przebiega do 70 procent szybciej od kompostowania na tradycyjnej pryzmie.

Dlaczego warto posiadać termkompostownik w ogrodzie?

Każdy doświadczony ogrodnik doskonale wie, że samodzielne kompostowanie odpadów niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Dzięki temu można wyhodować piękne rośliny bez ponoszenia zbędnych kosztów na nawozy sztuczne.

Kompostowanie umożliwia ekologiczne wykorzystanie materiałów organicznych dostarczanych przez ogród. Zwiędłe rośliny czy pokos trawy po przetworzeniu w termokompostowniku stają się wartościowym nawozem odżywczym. Warto wiedzieć o tym, że mała garstka kompostu zawiera około dziesięciu miliardów mikroorganizmów.

Kompost zapewnia lepszą strukturę gleby oraz dostateczną ilość składników odżywczych. Dzięki temu rosnące w ogrodzie rośliny są bardziej odporne na atak szkodników oraz szybciej rosną. Jeśli termokompostownik zostanie gustownie dopasowany do stylistyki ogrodu, to wówczas nie szpeci go, a jednocześnie daje mnóstwo korzyści.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: nikkytok / Depositphotos
G.T.

Autor
Jak wybrać termokompostownik do ogrodu? Dlaczego warto?
Jak wybrać termokompostownik do ogrodu? Dlaczego warto?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi