Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
20
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jak wybrać termokompostownik do ogrodu?

Kompost jest sprawdzonym nawozem naturalnym oraz bardzo skuteczną odżywką do gleby. Zawiera on w swoim składzie wiele cennych składników odżywczych i mikroelementów. W celu kompostowania materiałów organicznych we własnym ogrodzie warto wyposażyć się w odpowiedni termokompostownik, który pozwoli na uzyskanie w ekologiczny sposób wartościowego nawozu.

 

Czym charakteryzuje się termokompostownik?

Termokompostownik to pojemnik o zamkniętej formie służący do produkcji kompostu z odpadów biodegradowalnych. Proces kompostowania odbywa się wskutek wzrostu temperatury przy udziale pożytecznych mikroorganizmów. Praktycznie każdy materiał organiczny może bez problemu zostać przekształcony w kompost, który później może posłużyć do nawożenia gleby.

Co można kompostować w termokompostowniku?

  • drobne lub zmielone gałęzie
  • trawę i liście
  • opadłe owoce
  • resztki warzyw
  • odpady roślinne z gospodarstwa domowego
Termokompostownik pozwala szybko pozbyć się odpadów roślinnych z ogrodu i kuchni i zamienić je w bardzo wartościowy oraz w pełni ekologiczny nawóz do gleby.

Z czego jest zbudowany termokompostownik?

Obecnie na rynku wybór termokompostowników jest bardzo duży. Co prawda tradycyjne kompostowniki mogą być zrobione z drewna, ale te bardziej nowoczesne są zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego. Specjalne termokompostowniki służące do szybkiego kompostowania to izolowane termicznie pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego, na przykład wysokiej gęstości polietylenu. Dzięki odpowiedniej miękkości tego tworzywa pojemnik zachowuje odpowiednie parametry nawet przy ujemnych temperaturach.

Podczas zakupu warto zawsze zwrócić szczególną uwagę na grubość plastiku. Jeśli wynosi ona od 4 do 5 mm to wraz z systemem profili usztywniających sprawia, że pojemnik jest dostatecznie wytrzymały oraz stabilny.

Dostępne kompostowniki zazwyczaj są wyposażone w jedną lub więcej klap, które ułatwiają wyjmowanie gotowego kompostu. Oferowane pojemniki posiadają różne kolory oraz rozmiary, zatem każdy klient może wybrać kompostownik odpowiedni dla swego ogrodu.

Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Termokompostownik 350 litrów
Eko kompostownik Termo o pojemności 350 litrów daje możliwość wykonania szybkiego i pełnowartościowego kompostu, do nawożenia wszystkich upraw ogrodowych. Izolowane ściany sprawiają, że kompost dojrzewa szybciej i jest bardziej "czysty". Dzięki wyższej temperaturze wewnątrz kompostownika zostaje wyeliminowanych więcej patogenów chorobotwórczych niż w tradycyjnych pryzmach. Kompost z eko kompostownika Termo jest bezpieczny, a stożkowa pozwala na łatwiejsze użytkowanie
Kup w naszym sklepie!
Eko Kompostownik TERMO – 720 litrów
Termokompostownik 720 litrów
Eko kompostownik Termo o pojemności 720 litrów daje możliwość wykonania szybkiego i pełnowartościowego kompostu, do nawożenia wszystkich upraw ogrodowych. Izolowane ściany sprawiają, że kompost dojrzewa szybciej i jest bardziej "czysty". Dzięki wyższej temperaturze wewnątrz kompostownika zostaje wyeliminowanych więcej patogenów chorobotwórczych niż w tradycyjnych pryzmach. Kompost z eko kompostownika Termo jest bezpieczny, a stożkowa pozwala na łatwiejsze użytkowanie.
Kup w naszym sklepie!

Zalety termokompostownika

We współczesnym świecie niezwykle ważne jest, aby poszczególne odpady segregować, a następnie poddawać przetworzeniu. Odpady organiczne warto poddać biodegradacji na skutek działania mikroorganizmów oraz dżdżownic. I właśnie do tego celu niezbędne są kompostowniki.

Do najważniejszych cech termokompostownika, zwiększających jego efektywność, zalicza się:
- stabilną wilgotność dzięki zamkniętej formie
- dobrą izolację termiczną kompostu
- odpowiedni dostęp powietrza do pryzmy poprzez system otworów napowietrzających osłonięcie kompostu przed deszczem oraz śniegiem.

Kompostowanie odpadów w termokompostowniku zazwyczaj przebiega do 70 procent szybciej od kompostowania na tradycyjnej pryzmie.

Dlaczego warto posiadać termkompostownik w ogrodzie?

Każdy doświadczony ogrodnik doskonale wie, że samodzielne kompostowanie odpadów niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Dzięki temu można wyhodować piękne rośliny bez ponoszenia zbędnych kosztów na nawozy sztuczne.

Kompostowanie umożliwia ekologiczne wykorzystanie materiałów organicznych dostarczanych przez ogród. Zwiędłe rośliny czy pokos trawy po przetworzeniu w termokompostowniku stają się wartościowym nawozem odżywczym. Warto wiedzieć o tym, że mała garstka kompostu zawiera około dziesięciu miliardów mikroorganizmów.

Kompost zapewnia lepszą strukturę gleby oraz dostateczną ilość składników odżywczych. Dzięki temu rosnące w ogrodzie rośliny są bardziej odporne na atak szkodników oraz szybciej rosną. Jeśli termokompostownik zostanie gustownie dopasowany do stylistyki ogrodu, to wówczas nie szpeci go, a jednocześnie daje mnóstwo korzyści.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: nikkytok / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu