Logo
Logo

Tulipany przekwitły? Musisz koniecznie to zrobić. Tak robią na holenderskich plantacjach

Każdego roku tulipany rozświetlają ogrody swoimi żywymi barwami, a ich kwitnienie zwiastuje nadejście wiosny. Lecz co zrobić, gdy przekwitną? Holenderscy ogrodnicy, znani z pasji do tych kwiatów, mają sprawdzony sposób na to, by tulipany każdego roku zachwycały tak samo. Oto praktyczny poradnik, który pomoże ci zadbać o tulipany po ich sezonie i przygotować je na kolejny rok.

Co zrobić z tulipanami po kwitnieniu?

Tulipany, te barwne klejnoty wiosennego ogrodu, po przekwitnięciu nadal wymagają troski, aby w przyszłym roku ponownie cieszyć nas swoim pięknem. W Holandii, której plantacje tulipanów są znane na całym świecie, ogrodnicy stosują metody, które pomagają im zachować zdrowie i witalność tych roślin. Jednym z kluczowych zabiegów jest ogławianie tulipanów po kwitnieniu

Tulipany po ogławianiu. Produkcja cebulek tulipanów w Holandii, ścięte główki tulipanów na polach uprawnych
Fot. barmalini / AdobeStock
Ogławianie tulipanów to proces, który polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów, co zapobiega tworzeniu się nasion. Holenderscy ogrodnicy zalecają zostawienie łodyg i liści, które nadal mogą pobierać składniki odżywcze z ziemi i przekazywać je do cebuli.

Dlaczego ogławianie jest ważne?

Ogławianie tulipanów to proces usunięcia przekwitłych kwiatów wraz z częścią szypułki. Zabieg ten ma na celu zapobieganie tworzeniu się nasion, co pozwala roślinie zaoszczędzić energię, która zamiast na produkcję nasion, może być wykorzystana na wzmocnienie cebulki. W rezultacie, tulipany w kolejnym roku kwitną obficiej i są zdrowsze.

Kiedy przystąpić do ogławiania?

Ogławianie powinno się rozpocząć zaraz po tym, jak kwiaty przekwitną, ale zanim zaczną formować nasiona. Idealny moment to kiedy płatki zaczynają opadać, ale zanim jeszcze zielone części rośliny zaczną żółknąć.

Jak prawidłowo przeprowadzić zabieg?

Do przeprowadzenia ogławiania najlepiej użyć ostrego i czystego narzędzia, takiego jak nożyce ogrodowe. Przycinaj szypułki około 1 cm nad ostatnim zdrowym liściem. Pamiętaj, aby nie uszkodzić pozostałych części rośliny, które nadal są potrzebne do fotosyntezy.

Co zrobić z pozostałościami roślin?

Przekwitłe części roślin można kompostować, o ile nie są zainfekowane chorobami. Jest to świetny sposób na recykling organiczny i zasilanie Twojego kompostu.

 

Dodatkowa pielęgnacja po ogławianiu

Tulipany, choć są stosunkowo łatwe w uprawie, wymagają szczególnej troski po zakończeniu kwitnienia. Wiele osób myśli, że po opadnięciu płatków kwiaty te można już zignorować. Nic bardziej mylnego! To, co zrobisz z tulipanami po przekwitnieniu, ma ogromne znaczenie dla ich przyszłości.

 • Oglądanie tulipanów
  Gdy tulipany przekwitną, pierwszym krokiem jest oglądanie. Nie chodzi tylko o podziwianie ich urody, ale o ocenę stanu roślin. Zwróć uwagę na to, czy łodygi są zdrowe, czy liście nie wykazują oznak chorób lub szkodników.

 • Pielęgnacja po ogławianiu
  Choć tulipany weszły w fazę spoczynku, nadal potrzebują regularnego podlewania. Utrzymanie wilgotnej gleby pozwoli cebulkom na regenerację i przygotowanie do następnego sezonu. Warto także zastosować odpowiednie nawożenie. Można użyć nawozu bogatego w potas i fosfor, który wspomoże rozwój cebul i przygotuje rośliny na przyszły sezon kwitnienia.

 • Wykopywanie i przechowywanie cebul
  Gdy tulipany całkowicie zaschną, przyszedł czas na wykopywanie cebul. W Holandii ten proces jest planowany z dużą precyzją. Cebulki po wykopaniu są delikatnie czyszczone i suszone, a następnie przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu aż do jesieni.
   

Zastosowanie się do wyżej wymienionych kroków pozwoli nie tylko zachować tulipany zdrowe, ale także sprawi, że kolejnego wiosennego sezonu będą one mogły ponownie rozkwitnąć z pełną siłą i urodą. Dzięki tym metodom, które są codziennością na holenderskich plantacjach, twoje tulipany każdego roku będą cieszyć oczy swoją niezmienną pięknością. 

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Dlaczego holenderscy ogrodnicy stosują te metody?

Holenderskie plantacje tulipanów słyną z ogromnych połaci tulipanów, które każdego roku przyciągają rzesze turystów. Stosowanie metod takich jak ogławianie pozwala na utrzymanie wysokiej jakości kwiatów oraz ich obfitości. Dzięki temu Holandia utrzymuje swoją pozycję lidera w produkcji i eksporcie tulipanów na całym świecie.

Zdjęcie tytułowe: AdobeStock 

Autor
Tulipany przekwitły? Musisz koniecznie to zrobić. Tak robią na holenderskich plantacjach
Tulipany przekwitły? Musisz koniecznie to zrobić. Tak robią na holenderskich plantacjach
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl