Gdzie wyrzucać odpady zielone (liście, trawę, gałęzie)? Nie wszystko musi trafić do śmieci – odpowiednio segreguj i wykorzystuj

Odpady zielone w koszu na śmieci i w workach

Właściciele ogrodów przydomowych i działek doskonale wiedzą, że ich pielęgnacja skutkuje generowaniem tak zwanych odpadów zielonych. Naturalnie nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są i co powinno się z nimi zrobić? Poniżej znajduje się kilka przydatnych wskazówek.

Posłuchaj
00:00
2

Czym są odpady zielone?

Kwestia wyrzucania w odpowiednich miejscach odpadów zielonych może być wyjaśniona dopiero po ustaleniu, czym one właściwie są. Odpady zielone to część wszystkich odpadów pochodzenia organicznego, a mianowicie wyrwane rośliny, gałęzie, zdrewniałe łodygi, skoszona trawa, liście, owoce, warzywa, resztki jedzenia, a także drewno. W grupie tej znajduje się więc sporo elementów, których na pewnym etapie chcą pozbyć się właściciele ogrodów. 

Odpady zielone składają się z resztek roślinnych pochodzących z utrzymania terenów zielonych, takich jak ogrody, parki, cmentarze czy targowiska, z pominięciem odpadów pochodzących z oczyszczania dróg i placów. W skład odpadów zielonych wchodzą więc elementy takie jak ścięta trawa, opadłe liście, obcięte gałęzie krzewów, łodygi, kwiaty oraz chwasty. Na tej liście nie znajdują się natomiast kamienie, drewno po impregnacji, odchody zwierząt, ziemia, olej, kości, popiół, mięso.

Mięso, kości, kości, popiół i drewno impregnowane powinno wyrzucać się do odpadów zmieszanych, odchody zwierzęce do przygotowanych pojemników na odchody, a olej w małej ilości można zlać do butelki i wyrzucić do odpadów zmieszanych lub też skorzystać z utylizacji oferowanej przez firmę zewnętrzną, jeśli jest go więcej.

Gdzie powinno wyrzucać się liście?

W okresie jesiennym drzewa w wyniku naturalnych procesów zrzucają liście, aby przygotować się do zimy. Dzięki pozbyciu się liści drzewa są przygotowane do okresu wegetacyjnego, ponieważ przez ich brak tracą mniej wody i substancji odżywczych, a przede wszystkim o wiele łatwiej jest im utrzymać optymalną temperaturę. Piękna złota jesień może być jednak uporczywym problemem dla właścicieli ogrodów, którzy muszą usuwać suche liście z każdej części ogrodu. Opadłe liście należy przetransportować do miejskiego kompostownika lub też wyrzucić do pojemnika ze śmieciami biodegradowalnymi. Można również przetworzyć je na naturalny nawóz we własnym zakresie, a otrzymanym kompostem odżywiać rośliny w ogrodzie kolejnej wiosny.

Pod żadnym pozorem nie wolno palić liści, ponieważ jest to prawnie zabronione i grozi nie tylko wysokim mandatem, ale również niebezpieczeństwem w razie wymknięcia się ogniska spod kontroli.

Gdzie wyrzucać skoszoną trawę?

Wypielęgnowany trawnik to duma każdego ogrodnika, ale w związku z tym, że trawa wymaga regularnego koszenia, właściciele ogrodów ponownie stają w obliczu dylematu. Co zrobić ze skoszoną trawą? Skoszoną trawę można wykorzystać w charakterze ściółki do kwiatów ozdobnych i warzywnika, a także przetworzyć na naturalny nawóz. Jeśli jednak ktoś chce się jej pozbyć, powinien wyrzucić ją do kontenera na odpady zielone lub biodegradowalne. Jeśli w danym miejscu żadna firma nie zajmuje się odbiorem tego rodzaju odpadów, trawę można zawieźć do miejskiego kompostownika lub PSZOKu

Co zrobić z gałęziami?

Gałęzie i zdrewniałe łodygi należą do zielonych odpadów, a w związku z tym można je bez obaw wyrzucać do kontenerów na odpady zielone i biodegradowalne. Przed wyrzuceniem należy je jednak rozdrobnić na mniejsze części. Podobnie, jak w przypadku trawy, można je również zawieźć do PSZOKu, aby przyśpieszyć proces i nie czekać na miejski wywóz tego rodzaju odpadów.

Źródło: Chrzanowska Telewizja Lokalna / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Filip Albert, Susan Vineyard / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści