Logo
Logo

Myć czy nie myć opakowania przed wyrzuceniem do recyklingu? To musisz wiedzieć

Wyższe opłaty za śmieci niesegregowane oraz rosnąca świadomość sprawia, że coraz więcej osób segreguje odpady. Jednak wciąż wiele osób robi to nieprawidłowo. Podstawowym pytaniem jest, czy plastikowe opakowania oraz szklane butelki należy myć przed wrzuceniem ich do pojemników na odpady?

W obliczu rosnących problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, coraz więcej uwagi poświęca się kwestiom zrównoważonego rozwoju i ochrony naszej planety. Jednym z kluczowych aspektów tej debaty jest gospodarowanie odpadami, które w ostatnich latach stało się przedmiotem intensywnych dyskusji zarówno wśród ekspertów, jak i w społeczeństwie.

Wiele osób zastanawia się, jakie kroki mogą podjąć, aby przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Jednym z takich działań jest segregacja odpadów, która wydaje się być prostym, a jednak niezwykle ważnym elementem codziennych praktyk ekologicznych. Pomimo rosnącej świadomości ekologicznej, wciąż pojawiają się pytania dotyczące prawidłowego postępowania z odpadami, zwłaszcza jeśli chodzi o recykling opakowań, a dokładniej – ich mycia przed wyrzuceniem do śmieci.

Czy należy myć opakowania przed wyrzuceniem?

Wszystkie odpady przeznaczone do recyklingu są myte mechanicznie przed ich przetworzeniem, a to oznacza, że ich mycie w domu jest stratą czasu i wody, a więc jest też nieekologiczne i niepotrzebnie obciąża domowy budżet. Zwłaszcza że mycie opakowań przez firmę, która zajmuje się recyklingiem, pochłania o wiele mniej wody niż mycie domowe – według niektórych szacunków, podczas mycia mechanicznego na dużą skalę, zużywa się średnio tylko jedną kroplę wody na jeden pojemnik po jogurcie! Dlatego podwójne mycie jest bezsensowne i jest zwykłym marnowaniem wody.

Gdzie wyrzucać opakowania? Do pojemników w którym kolorze?

Co do pojemnika żółtego?

Większość opakowań wyrzuca się do pojemnika żółtego, czyli kosza na metal i tworzywa sztuczne. Do niego należy wyrzucać opakowania plastikowe, metalowe i wielomateriałowe:

 • plastikowe butelki (odkręcone);
 • butelki i opakowania po środkach czystości;
 • kartony po mleku, sokach i napojach;
 • torebki, folie, reklamówki;
 • puszki po napojach;
 • puszki po konserwach i jedzeniu dla zwierząt;
 • kapsle, zakrętki od słoików.

Co do pojemnika zielonego?

Zielone pojemniki służą do składowania szkła, ale tylko takich, które nie są połączone z plastikiem (np. dozownikiem, czy dyszami). Ni należy również wyrzucać do nich szkła żaroodpornego, a niektóre gminy mają osobne pojemniki do szkła białego i kolorowego. Do zielonego kosza wyrzuca się:

 • butelki i słoiki szklane;
 • szklane pojemniki po kosmetykach;
 • szklane znicze itp.

Co do pojemnika niebieskiego?

Kosze niebieskie przeznaczone są na gromadzenie papieru, ale tylko niezabrudzonego i niepowleczonego plastikiem lub folią. Do tego pojemnika nie wyrzuca się: ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, kolorowych (śliskich w dotyku) magazynów, czy okładek książek. Do niebieskiego pojemnika wyrzucać należy:

 • książki;
 • zeszyty;
 • gazety, ulotki, katalogi;
 • kartony;
 • papier do pakowania i papierowe torby;
 • wydruki z drukarki.

Gdzie wyrzucać opakowania, które nie pasują do żadnego pojemnika?

Opakowania które nie pasują do żadnego innego kosza (np. szklany pojemnik po kremie z plastikowym wypełnieniem), należy wyrzucić do kosza czarnego. Warto też pamiętać, że na każdym opakowaniu znajduje się informacja, do jakiego pojemnika należy go zutylizować lub z jakiego materiału jest wykonany, co ma ułatwić prawidłową segregację.

Opakowań nie trzeba (a wręcz nie należy) myć ani nawet opłukiwać. Dotyczy to wszystkich plastikowych i metalowych pojemników po warzywach, serach, mięsie, margarynach i innych produktach, a także szklanych butelkach po tłuszczach, napojach, czy mleku. Należy jedynie je dokładnie opróżnić i wyrzucić do właściwego pojemnika.

 

Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: stickerside / AdobeStock

Autor
Myć czy nie myć opakowania przed wyrzuceniem do recyklingu? To musisz wiedzieć
Myć czy nie myć opakowania przed wyrzuceniem do recyklingu? To musisz wiedzieć
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi