W obliczu rosnących problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, coraz więcej uwagi poświęca się kwestiom zrównoważonego rozwoju i ochrony naszej planety. Jednym z kluczowych aspektów tej debaty jest gospodarowanie odpadami, które w ostatnich latach stało się przedmiotem intensywnych dyskusji zarówno wśród ekspertów, jak i w społeczeństwie.
Wiele osób zastanawia się, jakie kroki mogą podjąć, aby przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Jednym z takich działań jest segregacja odpadów, która wydaje się być prostym, a jednak niezwykle ważnym elementem codziennych praktyk ekologicznych. Pomimo rosnącej świadomości ekologicznej, wciąż pojawiają się pytania dotyczące prawidłowego postępowania z odpadami, zwłaszcza jeśli chodzi o recykling opakowań, a dokładniej – ich mycia przed wyrzuceniem do śmieci.
Czy należy myć opakowania przed wyrzuceniem?
Wszystkie odpady przeznaczone do recyklingu są myte mechanicznie przed ich przetworzeniem, a to oznacza, że ich mycie w domu jest stratą czasu i wody, a więc jest też nieekologiczne i niepotrzebnie obciąża domowy budżet. Zwłaszcza że mycie opakowań przez firmę, która zajmuje się recyklingiem, pochłania o wiele mniej wody niż mycie domowe – według niektórych szacunków, podczas mycia mechanicznego na dużą skalę, zużywa się średnio tylko jedną kroplę wody na jeden pojemnik po jogurcie! Dlatego podwójne mycie jest bezsensowne i jest zwykłym marnowaniem wody.
Gdzie wyrzucać opakowania? Do pojemników w którym kolorze?
Co do pojemnika żółtego?
Większość opakowań wyrzuca się do pojemnika żółtego, czyli kosza na metal i tworzywa sztuczne. Do niego należy wyrzucać opakowania plastikowe, metalowe i wielomateriałowe:
- plastikowe butelki (odkręcone);
- butelki i opakowania po środkach czystości;
- kartony po mleku, sokach i napojach;
- torebki, folie, reklamówki;
- puszki po napojach;
- puszki po konserwach i jedzeniu dla zwierząt;
- kapsle, zakrętki od słoików.
Co do pojemnika zielonego?
Zielone pojemniki służą do składowania szkła, ale tylko takich, które nie są połączone z plastikiem (np. dozownikiem, czy dyszami). Ni należy również wyrzucać do nich szkła żaroodpornego, a niektóre gminy mają osobne pojemniki do szkła białego i kolorowego. Do zielonego kosza wyrzuca się:
- butelki i słoiki szklane;
- szklane pojemniki po kosmetykach;
- szklane znicze itp.
Co do pojemnika niebieskiego?
Kosze niebieskie przeznaczone są na gromadzenie papieru, ale tylko niezabrudzonego i niepowleczonego plastikiem lub folią. Do tego pojemnika nie wyrzuca się: ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, kolorowych (śliskich w dotyku) magazynów, czy okładek książek. Do niebieskiego pojemnika wyrzucać należy:
- książki;
- zeszyty;
- gazety, ulotki, katalogi;
- kartony;
- papier do pakowania i papierowe torby;
- wydruki z drukarki.
Gdzie wyrzucać opakowania, które nie pasują do żadnego pojemnika?
Opakowania które nie pasują do żadnego innego kosza (np. szklany pojemnik po kremie z plastikowym wypełnieniem), należy wyrzucić do kosza czarnego. Warto też pamiętać, że na każdym opakowaniu znajduje się informacja, do jakiego pojemnika należy go zutylizować lub z jakiego materiału jest wykonany, co ma ułatwić prawidłową segregację.
Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: stickerside / AdobeStock