Malowanie pni fachowo nazywa się "bieleniem". Zabiegu nie wykonuje się w celach dekoracyjnych, ale pielęgnacyjnych!
Po co maluje się pnie?
Bielenie pni i grubych konarów drzew powinno wykonywać się corocznie, aby ograniczyć ryzyko powstawania ran zgorzelinowych. Do takiego zjawiska dochodzi szczególnie w ciepłe zimowe dni w miejscach dobrze nasłonecznionych. W czasie dnia tkanki "ożywają" na skutek nagrzewania kory. Niedługo potem – w nocy – zostają zmrożone i zamierają.
Straty są tym wyższe, im większa jest różnica temperatur. W rezultacie tkanka ginie, a pomiędzy drewnem a korą powstają puste przestrzenie. Drzewo jest osłabione, choruje i staje się mniej odporne na mróz. Ranom zgorzelinowym można zapobiec, traktując pnie i konary drzew gotowym (lub własnoręcznie przygotowanym) preparatem do bielenia. Często jest to wapno palone, rozrobione w wodzie z dodatkiem gliny lub krowieńca (dodaje się je, aby preparat dłużej utrzymywał się na korze).
Wapno do bielenia pni drzew owocowych
Wapno do bielenia pni drzew i krzewów marki Target to nowatorska formuła. Naniesiona masa lepiej się trzyma kory i jest bardziej odporna na zmywanie przez deszcz. Bielenie pni zwiększa mrozoodporność roślin i chroni korę przed spękaniami.
Zabieg bielenia jest łatwy – przypomina malowanie. Preparat nanosi się pędzlem grubą warstwą, szczególnie na fragmenty drzew od strony południowej. Pierwsze bielenie można wykonać w listopadzie. Zazwyczaj pracę ponawia się 2-3 krotnie aż do nadejścia wiosny. Najbardziej newralgiczny okres dla drzew to druga połowa stycznia i luty – wtedy w szczególności należy zadbać o to, aby pnie i konary były pokryte grubą, białą powłoką odbijającą promienie słoneczne. Warto także zaznaczyć, że wbrew często krążącej opinii, preparaty do bielenia nie zwalczają szkodników.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Agnieszka / Fotolia
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.