Czerwce: miseczniki i tarczniki i wełnowce
Jakie rośliny atakują?
Cyprysiki, cisy, świerki, jałowce, żywotniki (tuje). Wygląd i objawy: Czerwce to niewielkie (1-8 mm) owady. Nieruchome samice i złożone przez nie jaja pokryte są owalną, białą lub brązową, wypukłą okrywą (tarczką). Najczęściej spotykany gatunek to tarcznik jałowcowiec, świerkowiec większy i misecznik cisowiec i tujowiec.
Jakie są objawy?
Szkodniki występują zwykle na najmłodszych, niezdrewniałych pędach, igłach i łuskach. Wysysają sok z roślin, powodując żółknięcie, brązowienie, zasychanie i opadanie igieł. Rośliny są osłabione, pędy zdeformowane, gorzej rosną i są pokryte lepką rosą miodową. Gdy szkodniki występują bardzo licznie, mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu, a nawet do zamierania rośliny.
Jak zwalczać szkodniki?
Zwalczanie czerwców jest trudne, gdyż szkodniki okryte są osłoną utrudniającą wnikanie preparatu. Owady można usuwać ręcznie, jednak sprawdza się to tylko na małych roślinach i przy niewielkiej liczbie szkodników. Najskuteczniejsze jest zastosowanie środków ochrony roślin.
Czerwce można zwalczać w dwóch terminach: na przedwiośniu (luty, marzec) zwalcza się larwy zimujące, stosując naturalny preparat na bazie oleju rycynowego – Emulpar. W sezonie (maj, czerwiec, lipiec) zwalcza się larwy letnie, stosując preparat Mospilan. Zabieg wykonać w ciepły dzień, podczas bezdeszczowej pogody, powtórzyć po 7-10 dniach.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Steven Katovich, Bugwood.org / CC BY 3.0
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.