Czerwce: miseczniki i tarczniki i wełnowce
Jakie rośliny atakują?
Cyprysiki, cisy, świerki, jałowce, żywotniki (tuje). Wygląd i objawy: Czerwce to niewielkie (1-8 mm) owady. Nieruchome samice i złożone przez nie jaja pokryte są owalną, białą lub brązową, wypukłą okrywą (tarczką). Najczęściej spotykany gatunek to tarcznik jałowcowiec, świerkowiec większy i misecznik cisowiec i tujowiec.
Jakie są objawy?
Szkodniki występują zwykle na najmłodszych, niezdrewniałych pędach, igłach i łuskach. Wysysają sok z roślin, powodując żółknięcie, brązowienie, zasychanie i opadanie igieł. Rośliny są osłabione, pędy zdeformowane, gorzej rosną i są pokryte lepką rosą miodową. Gdy szkodniki występują bardzo licznie, mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu, a nawet do zamierania rośliny.
To się przyda
🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje
Jak zwalczać szkodniki?
Zwalczanie czerwców jest trudne, gdyż szkodniki okryte są osłoną utrudniającą wnikanie preparatu. Owady można usuwać ręcznie, jednak sprawdza się to tylko na małych roślinach i przy niewielkiej liczbie szkodników. Najskuteczniejsze jest zastosowanie środków ochrony roślin.
Czerwce można zwalczać w dwóch terminach: na przedwiośniu (luty, marzec) zwalcza się larwy zimujące, stosując naturalny preparat na bazie oleju rycynowego – Emulpar. W sezonie (maj, czerwiec, lipiec) zwalcza się larwy letnie, stosując preparat Mospilan. Zabieg wykonać w ciepły dzień, podczas bezdeszczowej pogody, powtórzyć po 7-10 dniach.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Steven Katovich, Bugwood.org / CC BY 3.0
☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.