Logo
Logo

Jak usunąć powój? Metodą mechaniczną czy chemiczną?

Powój, choć ładnie kwitnie latem na różowo, bywa bardzo uciążliwym chwastem. Może opleść swoimi elastycznymi łodygami byliny i pokryć całkowicie karłowe krzewy czy krzewinki. Dowiedz się, jak się pozbyć powoju z ogrodu lub działki raz a dobrze!

Spis treści
Jak wygląda powój?
Jak zlikwidować powój?

Co to jest powój?

Powój polny (Convolvulus arvensis) to często występująca bylina, która wytwarza elastyczne, długie pędy, potrafiące owijać się po łodygach innych roślin. Pędy powoju często osiągają nawet 100 cm długości. Roślina ta wytwarza co prawda ładne, jasnoróżowe kwiaty, ale często jest niepożądanym chwastem na rabatach.

powój polny na roślinach fot. Hans Linde Pixabay
Fot. Hans Linde / Pixabay
Powój kwitnie na jasnoróżowo od maja do września. Jest mało wymagający, znosi silne nasłonecznienie i może rozwijać się zarówno na glebie piaszczystej, jak i gliniastej.

Metody usuwania powoju

Powój z rabat i spomiędzy krzewów można usunąć, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość.

  • Najlepiej wykopać korzenie powoju (najlepszym terminem będzie wczesna wiosna, gdy tylko pojawią się pierwsze pędy rośliny). Roślina tworzy głęboki system korzeniowy i świetnie odrasta nawet z niewielkiego fragmentu. Trzeba więc usuwać z ziemi korzennie wielokrotnie, aż powoj nie będzie już odrastać.
  • Jeśli ta metoda mechaniczna nie przynosi rezultatu, albo powoju na działce jest tak dużo, że nie jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić, można zastosować herbicydy oparte na glifosacie. Najlepiej stosować preparaty w żelu, które można nanosić punktowo, a nie opryskiwać całe rośliny i te znajdujące się  obok nich.

Tekst: Redakcja portalu ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: MabelAmber / Pixabay

Autor
Jak usunąć powój? Metodą mechaniczną czy chemiczną?
Jak usunąć powój? Metodą mechaniczną czy chemiczną?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Twoja strona ogrodu