Logo
Logo

Roundup na chwasty | Jaki wybrać? Jak bezpiecznie stosować w ogrodzie?

Chwasty to problem, który dotyczy każdego ogrodnika i rolnika, a związane z tym czynności, jak pielenie są mało efektywne i męczące. Dlatego w skrajnych przypadkach wiele osób sięga po Roundap, często nazywany randapem. To nieselektywny środek chwastobójczy, który budzi wiele kontrowersji wśród ogrodników, ale jest niezwykle skuteczny. Jak działa Roundup? Czy warto i jak stosować randap? Na jakie chwasty stosować Roundap na trawę to dobry pomysł?   

Czym jest Roundup?   

Roundup (potocznie nazywany randapem) to nieselektywny herbicyd, czyli środek do zwalczania chwastów, który jest powszechnie stosowany w rolnictwie i uprawie towarowej, a rzadziej w przydomowych ogródkach, czy na działkach. Odpowiednio stosowany Roundup pozwala całkowicie wyeliminować chwasty bez większego wysiłku, ale oczywiście jest to działanie czasowe – w kolejnym sezonie, a nawet w trakcie jego trwania mogą pojawić się nowe chwasty ze względu na stałe rozsiewanie nasion z pobliskich ogrodów, pól, łąk i trawników.

Środek ten mimo bardzo wysokiej skuteczności budzi wiele kontrowersji ze względu na zawarty w nim glifosat, który przez wielu naukowców i ekologów nie jest uznawany za bezpieczny. Część badań wykazała, że ma on negatywny wpływ na środowisko, a Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznaje glifosat za substancję rakotwórczą. Dodatkowo substancja ta nie ulega całkowitej biodegradacji, a więc może pozostawać w żywności i w ten sposób dostawać się do organizmu człowieka. Czy to oznacza, że należy całkowicie zrezygnować z randapu? Niekonieczne, ale na pewno należy go stosować z umiarem i rozwagą. 

Dlaczego Roundap to częsty wybór do zwalczania chwastów?   

Jak wspomniano wcześniej, głównym składnikiem Roundupu jest glisofat – to właśnie on sprawia, że środek ten jest zabójczy dla chwastów, a jego skuteczność jest nieoceniona. Z tego względu randap jest często wykorzystywany w dużych uprawach, w których mechaniczne usuwanie chwastów jest bardzo czasochłonne i mało wydajne, a wręcz niemożliwe.

Alternatywne zamienniki nie mają tak wysokiej skuteczności, dlatego to Roundap jest stale liderem wśród herbicydów. Dodatkowo randap jest prosty w użyciu i ma szybkie działanie – pierwsze efekty widać już po 7 dniach od zastosowania. To też dobry sposób na pozbycie się uporczywych chwastów, które szybko się rozsiewają i charakteryzują się dużym tempem wzrostu, konkurując z uprawianymi roślinami, co prowadzi do osłabienia plonów. 

Jakie chwasty pryskać? Dlaczego nie pryskać roundupem trawnika?   

Roundup jest herbicydem o szerokim spektrum działania, co oznacza, że może zwalczać wiele różnych rodzajów roślin, zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich. Jego główny składnik, glifosat, atakuje i zabija rośliny przez wnikanie do ich systemu i zakłócanie procesów życiowych. Może być stosowany przez cały okres wegetacyjny, gdy temperatura powietrza przekracza 0 stopni Celsjusza. Jednak najskuteczniejszy jest w trakcie intensywnego wzrostu chwastów, a więc przy temperaturze od 12 do 25 stopni Celsjusza.

Herbicyd ten działa poprzez aplikację na liście roślin, skąd przenika do systemu i rozprzestrzenia się, docierając ostatecznie do korzeni, co prowadzi do zahamowania wzrostu i obumarcia rośliny. Jest szczególnie skuteczny w zwalczaniu chwastów, które trudno jest usunąć ręcznie ze względu na głęboki system korzeniowy lub szybki wzrost. Działa na wszystkie rodzaje roślin, więc można nim usuwać dowolne, niepożądane rośliny. To oznacza jednak, że niszczy on również rośliny ozdobne i uprawne, dlatego zazwyczaj stosuje się go w celu przygotowania podłoża (odchwaszczenia) przed założeniem trawnika, czy rozpoczęciem uprawy. Nie sprawdzi się on więc do odchwaszczenia trawnika, gdyż zniszczy murawę. Najlepiej Roundup wykorzystać miesiąc przed posadzeniem, czy wysianiem roślin.

Stosowanie randapu nie jest trudne, ale żeby było skuteczne i bezpieczne należy zawsze przestrzegać instrukcji producenta. Zwłaszcza że sposób stosowania różni się w zależności od wybranej formy preparatu. 

Warto jednak pamiętać, że ze względu na swoje szerokie spektrum działania, Roundup może również zaszkodzić lub zabić pożądane rośliny w ogrodzie, jeśli zostaną przypadkowo spryskane. Dlatego zaleca się użycie go z dużą ostrożnością i dokładnością, zwłaszcza w pobliżu roślin, które chcemy zachować.

 

Jak bezpiecznie stosować Roundup w ogrodzie? 

Chociaż jest skuteczny, jego stosowanie wymaga przestrzegania określonych zasad, aby zapewnić bezpieczeństwo dla użytkownika, roślin, które chcemy zachować, oraz środowiska. Oto kilka kluczowych wskazówek, jak bezpiecznie stosować Roundup w ogrodzie:

1. Przeczytaj i zrozum etykietę

Zawsze dokładnie przeczytaj etykietę produktu przed użyciem. Zawiera ona istotne informacje dotyczące dawkowania, metody aplikacji oraz środków bezpieczeństwa.

2. Wybierz odpowiedni czas aplikacji

Roundup jest najbardziej skuteczny, gdy jest stosowany w ciepłe, suche dni, gdy chwasty są aktywnie rosnące. Unikaj stosowania herbicydu przed spodziewanym deszczem, ponieważ może to spowodować jego zmycie przed wchłonięciem przez chwasty.

3. Używaj odpowiedniego sprzętu ochronnego

Podczas aplikacji Roundup, noszenie odzieży ochronnej jest kluczowe. Powinno to obejmować rękawice ochronne, maskę ochronną lub respirator, okulary ochronne oraz odzież, która zakrywa całe ciało.

4. Stosuj precyzyjnie

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia pożądanych roślin, stosuj Roundup bezpośrednio na chwasty, unikając kontaktu z roślinami, które chcesz zachować. Można użyć pędzla lub aplikatora z dyszą, aby zwiększyć precyzję aplikacji.

5. Ogranicz użycie

Stosuj Roundup tylko tam, gdzie jest to absolutnie konieczne, i rozważ alternatywne metody kontroli chwastów, takie jak mulczowanie lub ręczne usuwanie chwastów, szczególnie w pobliżu upraw jadalnych i źródeł wody.

6. Bezpieczne przechowywanie

Przechowuj Roundup w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, z dala od żywności, karm dla zwierząt i wody pitnej.

7. Postępowanie z resztkami i opakowaniami

Zużyte opakowania oraz resztki produktu należy zutylizować zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi utylizacji niebezpiecznych odpadów.

Stosowanie Roundup w ogrodzie może być skutecznym sposobem na kontrolę chwastów, ale wymaga to świadomego podejścia i odpowiedzialności. Przestrzeganie powyższych wskazówek pomoże zminimalizować ryzyko dla zdrowia i środowiska, zapewniając jednocześnie skuteczność działania produktu. Pamiętaj, że zawsze warto rozważyć użycie bardziej ekologicznych metod kontroli chwastów, szczególnie w miejscach szczególnie wrażliwych, takich jak ogrody warzywne czy miejsca zabaw dla dzieci.

Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Jakie są rodzaje Roundupów do stosowania w ogrodzie? Jak je stosować?   

Sklepy ogrodnicze oferują 3 rodzaje randapów, które różnią się formą, dawkowaniem i sposobem użycia. Dzięki temu można wybrać najwygodniejszy dla siebie preparat. Forma tego środka chwastobójczego nie ma wpływu na jego skuteczność, a całkowite obumarcie roślin następuje po około 25 – 30 dniach.   

Roundup w formie żelu 

Bardzo wygodna forma, która umożliwia zniszczenie tylko konkretnych roślin. Preparat ma formę żelu z aplikatorem i stosuje się go punktowo, nanosząc środek chwastobójczy bezpośrednio na liście wybranych chwastów. Zapewnia to dużą precyzję, sprawiając, że randap nie zostaje przeniesiony na pobliskie rośliny.   

Roundup Hobby 

Najczęściej wykorzystywany przez amatorów zwłaszcza na niewielkich powierzchniach. To gotowy preparat sprzedawany z pojemnikiem i opryskiwaczem. Zalecana dawka zazwyczaj wynosi 1 litr na 30 metrów kwadratowych oprysków, ale zawsze należy zapoznać się z instrukcją producenta. Działanie widoczne jest już po 2 dniach od oprysków.   

Roundup Ultra w formie koncentratu

To preparat, do którego dodaje się wodę, uzyskując roztwór do oprysków. Zazwyczaj stosuje się 40 ml na 1 l wody, co pozwala spryskać teren o powierzchni 40 metrów kwadratowych. Do wyjątkowo opornych chwastów (np. powój polny, perz) można zastosować wyższe stężenie, zwiększając ilość randapu do 60 ml na każdy litr wody. Efekty działania widoczne są po 7 – 14 dniach od wykonania oprysków.

Zdjęcie tytułowe: Paul Maguire / AdobeStock

Autor
Roundup na chwasty | Jaki wybrać? Jak bezpiecznie stosować w ogrodzie?
Roundup na chwasty | Jaki wybrać? Jak bezpiecznie stosować w ogrodzie?
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl