Logo
Logo

Wymieszaj 3 produkty i spryskaj chwasty. Pozbędziesz się problemu raz na zawsze

Chwasty to jeden z większych problemów wśród rolników, ogrodników i właścicieli przydomowych ogrodów, ale również efektownych podjazdów i ścieżek z kostki brukowej. Nie tylko wyglądają estetycznie, ale również działają destrukcyjnie na uprawiane rośliny. Na szczęście istnieją naturalne i niezbyt kosztowne metody na skuteczne radzenie sobie z nimi. Jednym z nich jest stosowanie mieszanki ze składników, które łatwo znajdziesz w swojej kuchni.

Dlaczego należy walczyć z chwastami?

Chwasty to najbardziej niepożądane rośliny w każdym ogrodzie. Są w stanie zakłócić walory estetyczne najpiękniejszych przestrzeni, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Największym problemem jest fakt, że konkurują w uprawianymi roślinami o wszelkie składniki odżywcze zawarte w glebie i zwykle rozwijają się o wiele szybciej niż one. W skrajnych sytuacjach doprowadzają więc nie tylko do tego, że ogród wygląda niechlujnie, ale również do stopniowego niszczenia bylin i krzewów.

Przez wiele dekad do zwalczania chwastów stosowano przede wszystkim herbicydów bazujących na szkodliwych dla zdrowia składnikach. Na szczęście istnieją również sposoby na to, aby pozbyć się ich w mniej inwazyjny i niebezpieczny sposób.

Jak zrobić bezpieczny domowy środek chwastobójczy?

Do przygotowania domowego środka chwastobójczego przydadzą się produkty powszechnie dostępne, stosunkowo tanie, a często już od dawna znajdujące się w każdym gospodarstwie domowym.

Abu zrobić ten niezwykle skuteczny środek na chwasty wystarczy wymieszać 30 mililitrów wódki lub spirytusu, dwie szklanki wody i kilka kropel zwykłego płynu do naczyń. Składniki należy dokładnie wymieszać, przelać do pojemnika ze spryskiwaczem, a następnie precyzyjnie rozprowadzić po liściach niepożądanych roślin.

Jak działa środek chwastobójczy z alkoholu, wody i płynu do mycia naczyń?

Zasada działania tego rodzaju preparatu w całości opiera się na reakcjach chemicznych. Alkohol bardzo skutecznie rozpuszcza ochronną woskową warstwę na liściach, przez to cała roślina jest o wiele wrażliwsza na działanie czynników zewnętrznych, a tym samym podatniejsza na zniszczenie. Z kolei płyn do naczyń działa odtłuszczająco i zwiększa przyczepność tej mikstury do blaszki liściowej. W rezultacie na bazie kilku składników, które można znaleźć w domowych zapasach, powstaje skuteczny, a przede wszystkim niezwykle mało inwazyjny dla środowiska, środek do walki z chwastami.

Zabieg powinien być wykonywany w szczególnie słoneczne dni, ponieważ właśnie wtedy pozbawione wosku liście ulegają największym zniszczeniom (poparzeniom). Chwasty jednoroczne obumrą od razu, a wieloletnie, po jakimś czasie od opryskania najlepiej wyrwać z ziemi z całym systemem korzeniowym.

 

 

Dlaczego warto stosować mieszankę wody, alkoholu i płynu na chwasty?

Na rynku dostępne są najróżniejsze środki na chwasty, które zaskakują skutecznością i można je kupić w zróżnicowanych cenach, a tym samym z łatwością można je dostosować do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Nie są one jednak tak tanie, jak wspomniana mieszanka, przede wszystkim zaś nie są aż tak ekologiczne. Stosowanie chemicznych środków na chwasty skutkuje trwałym zatruwaniem gleby oraz zmniejszaniem bioróżnorodności środowiska.

Warto wiedzieć, że silne środki chwastobójcze często bazują na glifosacie, który jest niezwykle szkodliwy dla człowieka. Badania dowodzą, że kontakt z nim może przyczynić się do rozwoju różnego rodzaju nowotworów, a ponadto sam środek fatalnie wpływa na środowisko. Korzystanie z mieszanki wody, alkoholu i płynu do naczyń jawi się więc jako sposób skuteczny i o wiele mniej inwazyjny niż stosowanie silnych środków chemicznych.


Tekst: G.T. zdjęcie tytułowe: Anna / AdobeStock

Autor
Wymieszaj 3 produkty i spryskaj chwasty. Pozbędziesz się problemu raz na zawsze
Wymieszaj 3 produkty i spryskaj chwasty. Pozbędziesz się problemu raz na zawsze
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl