Logo
Logo

Czy Twoje tuje po zimie schną, tracą zielony kolor i wyglądają na chore? Tak je uratujesz

Czy zauważyłeś, że Twoje tuje po zimie zmieniły kolor na brązowy i wyglądają na osłabione? Nie ignoruj tego sygnału! Brązowienie iglaków to problem, który dotyka wielu ogrodników, ale z odpowiednią wiedzą i działaniem możesz przywrócić swoim roślinom zdrowie i witalność. W tym artykule odkryjesz przyczyny tego zjawiska oraz sprawdzone metody, dzięki którym Twoje iglaki znów będą cieszyć oko intensywną zielenią. Nie czekaj, aż będzie za późno – działaj teraz i zobacz, jak proste kroki mogą odmienić los Twoich roślin. Przeczytaj, zastosuj nasze porady i ciesz się pięknym ogrodem przez cały rok.

Brązowienie iglaków po zimie to zjawisko, które może niepokoić wielu ogrodników. Widok zbrązowiałych, podeschniętych drzewek, szczególnie jeśli dotyczy to całego żywopłotu, może być źródłem stresu. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że w wielu przypadkach nie musi to oznaczać konieczności pożegnania się z rośliną. Zrozumienie przyczyn brązowienia i odpowiednie działania mogą pomóc odratować iglaki i zapobiec podobnym problemom w przyszłości.

Brązowe tuje po zimie. Jakie są przyczyny?

Brązowienie tui może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak susza fizjologiczna, wzmożona transpiracja, niedobór składników pokarmowych, choroby, szkodniki czy zbyt silny wiatr. Zrozumienie tych przyczyn jest kluczowe do podjęcia odpowiednich działań naprawczych.

 • Susza fizjologiczna jest jedną z głównych przyczyn brązowienia iglaków po zimie. Zjawisko to występuje, gdy rośliny tracą wodę przez transpirację, ale nie są w stanie jej pobierać z zamarzniętej gleby. Szczególnie narażone są rośliny świeżo posadzone, których system korzeniowy nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, aby pobierać wodę z głębszych warstw gleby.

 • Wzmożona transpiracja pod koniec zimy, spowodowana coraz większą ilością słońca i plusowymi temperaturami, również przyczynia się do brązowienia. Rośliny nie nadążają z uzupełnianiem wody, co prowadzi do wysychania igieł.

 • Niedobór składników pokarmowych po jesieni i zimie to kolejny czynnik. Drzewka są osłabione i potrzebują mikro i makroelementów do wzrostu i rozwoju. Brak tych składników może przyczynić się do brązowienia igieł.

Jak uratować tuje? Odkryj, jak przywrócić im zieleń

 1. Podlewanie jesienią i zimą
  Aby zapobiec suszy fizjologicznej, ważne jest obfite podlewanie roślin przed nadejściem mrozów oraz wykorzystywanie cieplejszych dni zimy do uzupełniania wody.

 2. Zabezpieczenie roślin
  Okrywanie roślin na zimę może pomóc ograniczyć transpirację, a zastosowanie ściółkowania wokół roślin chroni korzenie przed zimnem.

 3. Opryski preparatem olejowym
  Aby spowolnić proces parowania wody z igieł, można zastosować opryski preparatem na bazie oleju, który tworzy ochronną powłokę na roślinach.

 4. Nawożenie
  Wiosną ważne jest dostarczenie roślinom odpowiednich składników pokarmowych. Na rynku dostępne są specjalne nawozy do iglaków, które wzmacniają roślinę i przeciwdziałają brązowieniu igieł.

 5. Pielęgnacja wiosenna
  Regularne przycinanie uszkodzonych pędów, formowanie roślin oraz stosowanie odpowiednich nawozów to kluczowe działania, które pomogą iglakom odzyskać siły po zimie.

Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja iglaków przez cały rok jest najlepszą metodą zapobiegania problemom takim jak brązowienie igieł. Regularne podlewanie, nawożenie, ochrona przed szkodnikami i chorobami oraz odpowiednie przygotowanie roślin do zimy to podstawowe kroki, które pomogą utrzymać Twoje iglaki w doskonałej kondycji.

Zastosowanie się do powyższych porad pozwoli Ci cieszyć się zdrowymi i pięknie zielonymi iglakami przez cały rok. Nie daj się zaskoczyć problemom po zimie – działaj profilaktycznie i interwencyjnie, aby Twoje rośliny były zawsze w najlepszej formie.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: qwartm / AdobeStock

Autor
Czy Twoje tuje po zimie schną, tracą zielony kolor i wyglądają na chore? Tak je uratujesz
Czy Twoje tuje po zimie schną, tracą zielony kolor i wyglądają na chore? Tak je uratujesz
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl