Logo
Logo

Jak wiosną dokarmiać róże: po co i czym nawozić?

Pytanie czytelnika: W zeszłym roku posadziłam kilka krzaczków róż. Nie dokarmiałam ich, bo w sklepie ogrodniczym powiedzieli mi, że podczas sadzenia to spali korzenie. Czy i jak teraz mam je dokarmiać wiosną?

Spis treści
Dlaczego warto dokarmiać róże wiosną? Jak prosto i szybko dokarmić róże? Krok po kroku

Wiosenne nawożenie, dokarmianie róż

Tak, podczas sadzenia roślin należy powstrzymać się z ich nawożeniem. Jednak głównym powodem, dla którego tak się robi nie jest spalenie korzeni. Po posadzeniu rośliny przechodzą tzw. stres roślinny. Musimy dać im czas, by przystosowały się do nowych warunków i wytworzyły korzenie w równie nowym, nieznanym im wcześniej środowisku glebowym.

Wczesna to wiosna to bardzo dobry moment na dokarmianie róż i nie tylko – można nawieźć wszystkie krzewy ozdobne w naszym ogrodzie. Odpowiednia dawka substancji pokarmowych zapewni im dobry start i porcję energii do budowy tkanek (pędów i liści) oraz obfitego kwitnienia.

To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

Dokarmianie krok po kroku

  • Wybierz nawóz przeznaczony specjalnie do róż, zawierający żelazo, magnez, potas i mieszankę wolno uwalniających się makroelementów wspierających zdrowy rozwój i kwitnienie tych roślin.
  • Rozsyp nawóz granulowany wokół wszystkich krzewów. Stosuj się do zaleceń na opakowaniu i nie syp więcej nawozu, niż to konieczne. Przenawożenie jest równie szkodliwe, co brak nawożenia.
  • Przykryj i wymieszaj nawóz z ziemią dookoła rośliny.
  • Podlej obficie, by granulki nawozu zaczęły uwalniać substancje pokarmowe. Rośliny mogę je pobrać tylko wtedy, jeśli zostaną rozpuszczone w wodzie!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Irina / AdobeStock, Juanita Mulder / Pixabay

Autor
Jak wiosną dokarmiać róże: po co i czym nawozić?
Jak wiosną dokarmiać róże: po co i czym nawozić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny