Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
41
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Kompostowanie w workach | Sprawdź, jak je przyspieszyć!

W każdym ogrodzie powstaje sporo odpadów zielonych, które można przetworzyć w ekologiczny sposób na cenny nawóz dla roślin. Gdy na wyposażeniu ogrodu nie posiadamy kompostownika warto zdecydować się na kompostowanie w workach. Aby przyspieszyć kompostowanie, warto do resztek roślin dodać odpowiedni preparat. Aktywator do kompostu Trigger 4 przyspieszy czas kompostowania i skróci ten długi proces do kilku tygodni!

 

Co można kompostować w workach?

W każdym ogrodzie znajduje się mnóstwo odpadów powstających w związku z uprawą warzyw oraz owoców oraz resztek z kuchni. Wielu ogrodników często zastanawia się co zrobić z pędami i gałęziami pozostałymi po przycinaniu roślin, skoszoną trawą czy opadłymi liśćmi. Obowiązujące przepisy nie pozwalają bowiem na ich spalanie, a gminy odbierają zazwyczaj niewielkie ilości odpadów zielonych.

Doskonałym sposobem na ich przetwarzanie jest kompostowanie w workach foliowych. Pozwala ono na pozbycie się odpadów zielonych i jednocześnie pozyskanie wartościowego nawozu dla roślin.

Dlaczego warto robić kompost w workach?

Kompostowanie w workach posiada wiele zalet. Proces ten pozwala na pozbycie się odpadów w sposób ekologiczny oraz zgodny z prawem. Podczas kompostowania odpadów w workach deszcze nie wypłukują z kompostu cennych składników mineralnych, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych pryzm. Dzięki temu można uzyskać kompost wyjątkowo bogaty w składniki mineralne, które to są niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin.

Ponadto, dzięki kompostowaniu w workach nie musisz stawiać tradycyjnego kompostownika. Worki możesz ustawić w zacisznym miejscu ogrodu (np. wynieść za garaż lub szopę), a nawet trzymać na balkonie.

Jak zrobić kompost w workach?

Do kompostowania odpadów zielonych trzeba zawsze użyć grube i wytrzymałe worki foliowe. Należy je luźno napełnić odpadami a następnie zawiązać. Ważne jest, aby worki przedziurawić w kilku miejscach ostrym narzędziem. Wówczas do środka dostaje się tlen, a kompostowanie przebiega w prawidłowy sposób.

W celu uzyskania pełnowartościowej masy kompostowej warto pomieszać różne odpady (sprawdź jakie). Trzeba także pamiętać o tym, aby raz w miesiącu potrząsnąć workami i przestawić je do góry dnem. Dzięki temu zielona masa kompostuje się równomiernie.


TRIGGER-4 (100 g) + 2 worki kompostowe (80 l)
W zestawie znajdziesz preparat Trigger, który zawiera pożyteczne mikroorganizmy oraz enzymy przyspieszające procesy rozkładu materii organicznej, specjalne worki z otworami wentylacyjnymi do robienia w nich kompostu oraz dokładką instrukcję jak samemu stworzyć "worki kompostowe".
Przejdź do sklepu

Aktywator do kompostu Trigger 4 to błyskawiczne kompostowanie odpadów w workach!

Jak szybko przebiega kompostowanie po dodaniu aktywatora Trigger 4?
Silne działanie preparatu Trigger - 4 sprawia, że odpady po warzywach i owocach, obumarłe kwiaty zebrane z grządek, skoszona trawa czy opadłe z drzew jesienią liście kompostują się w bardzo krótkim czasie. Gotowy, w pełni dojrzały kompost można otrzymać już w ciągu miesiąca.

Jak skład ma Trigger 4?
Jest to możliwe poprzez dodanie biopreparatu do kompostowania Trigger-4. Proszek ten zawiera w swoim dobroczynne bakterie, enzymy oraz cenne składniki przyspieszające proces kompostowania.

Dlaczego warto stosować aktywator do kompostu?
Silne działanie preparatu Trigger - 4 sprawia, że odpady po warzywach i owocach, obumarłe kwiaty zebrane z grządek, skoszona trawa czy opadłe z drzew jesienią liście kompostują się w bardzo krótkim czasie. Działanie tego preparatu jest tak silne, że można go z powodzeniem stosować nie tylko podczas przygotowywania kompostu w przydomowym ogrodzie, lecz także do kompostowania śmieci na wysypiskach, biomasy w miejskich kompostowniach oraz wielu innych, trudnych do przekompostowania odpadków organicznych, tj: trociny, papier, drewno oraz odchody.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: CandlePhoto / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu