Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
12
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

10 rad, jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę

Wiele gatunków ssaków, bezkręgowców oraz płazów przesypia najzimniejsze miesiące. Niektóre, jak jeże, hibernują – oznacza to, że ich oddech i bicie serca spowalniają, więc przez większość zimy zwierzęta są nieaktywne. Żaby przechodzą w stan otępienia zimowego, z którego mogą łatwo się wybudzić, aby zdobyć pokarm lub po prostu się rozciągnąć. Wszystko, co możemy zrobić, to zapewnić zwierzętom chłodne i suche miejsce, by odpoczywały w spokoju aż do wiosny.

1. Sadzawki
Samce żaby często spędzają zimę w błotnistych sadzawkach, oddychając przez skórę. Jeśli jednak akwen zamarza, gazy powstałe w wyniku gnicia roślin mogą uwięzić i otruć żaby. Usuń zanieczyszczenia z sadzawki już teraz i wrzuć do wody piłki tenisowe lub golfowe, aby zapobiec powstawaniu szczelnej warstwy lodu na jej powierzchni.

2. Gałązki
Ułóż wiązki patyków na obrzeżach ogrodu lub w doniczkach, gdzie bezkręgowce i małe ssaki mogą znaleźć schronienie.

3. Obrzeża
Zimą pozostaw zielne obrzeża ogrodu nienaruszone, aby rozkładające się rośliny posłużyły za „zimową kołdrę” dla małych ssaków i owadów. Kępy ozdobnych traw zapewniają idealne hibernakulum jeżom, a puste łodygi i suche kwiatostany to świetne zakamarki dla bezkręgowców. Nasiona z owoców są również bogatym w tłuszcze pokarmem dla ptaków.

4. Doniczki
Pozostaw doniczki w osłoniętej części ogrodu – np. przy ścianie, na werandzie lub za szopą – aby służyły za schronienie dla pszczół albo innych owadów, szukających chłodnego i suchego miejsca.

5. Szopa
Niektóre dorosłe motyle zimują i już w październiku chowają się w naszych domach w poszukiwaniu chłodnych i suchych warunków. Jednak gdy centralne ogrzewanie zostanie włączone, motyle obudzą się i stracą energię, latając. Jeśli w domu znajdziesz motyla, przenieś go do szopy lub garażu, gdzie panuje stała temperatura. Wykorzystaj w tym celu puste pudełko po butach, nie otwierając wieczka, dopóki motyl nie przyśnie. Upewnij się, że może on swobodnie opuścić pomieszczenie na wiosnę przez okno bądź drzwi.

6. Liście
Pozostaw opadłe liście. Usuń je tylko ze ścieżek i z trawnika, a następnie przenieś w upatrzone miejsce w ogrodzie lub w pobliże żywopłotu, gdzie jeże i inne zwierzęta mogą szukać schronienia.

7. Kompostownik
Wiele zwierząt, m.in. jeże i królowe trzmieli, obrało sobie kompostowniki jako idealne miejsce na hibernację. Jeśli trzymasz kompost w plastikowym pojemniku z pokrywką, będzie on suchy, ale upewnij się, że zwierzęta będą miały do niego dostęp (ustaw kompostownik na cegłach). Jeżeli masz otwarty pojemnik, przykryj go kawałkiem dywanu, aby kompost był suchy i dobrze osłonięty. Nie poruszaj kompostownikiem od października aż do kwietnia.

8. Strych
Bądź ostrożny podczas wizyt na strychu, aby nie przeszkodzić hibernującym nietoperzom, biedronkom lub motylom.

9. W domu
Biedronki, podobnie jak motyle, mogą zdecydować się na zimowanie w twoim domu, a ich spokojny sen przerwie ogrzewanie. W związku z tym, że hibernują one w dużych grupach, nie ogrzewaj pokoju, o ile to możliwe. Jeśli nie, za pomocą miotełki przenieś biedronki delikatnie do pudełka i przenieś do szopy.

10. Budki lęgowe
Ptaki nie hibernują i potrzebują sporo energii, aby się ogrzać w nocy. Zrób porządek w budkach lęgowych już w październiku, aby ptaki mogły znaleźć w nich schronienie podczas zimnych nocy.

Tekst na podstawie: Gardeners' World Polska Wrzesień-Październik 2016, zdjęcie: Couleur / Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu