Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
12
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

10 rad, jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę

Wiele gatunków ssaków, bezkręgowców oraz płazów przesypia najzimniejsze miesiące. Niektóre, jak jeże, hibernują – oznacza to, że ich oddech i bicie serca spowalniają, więc przez większość zimy zwierzęta są nieaktywne. Żaby przechodzą w stan otępienia zimowego, z którego mogą łatwo się wybudzić, aby zdobyć pokarm lub po prostu się rozciągnąć. Wszystko, co możemy zrobić, to zapewnić zwierzętom chłodne i suche miejsce, by odpoczywały w spokoju aż do wiosny.

1. Sadzawki
Samce żaby często spędzają zimę w błotnistych sadzawkach, oddychając przez skórę. Jeśli jednak akwen zamarza, gazy powstałe w wyniku gnicia roślin mogą uwięzić i otruć żaby. Usuń zanieczyszczenia z sadzawki już teraz i wrzuć do wody piłki tenisowe lub golfowe, aby zapobiec powstawaniu szczelnej warstwy lodu na jej powierzchni.

2. Gałązki
Ułóż wiązki patyków na obrzeżach ogrodu lub w doniczkach, gdzie bezkręgowce i małe ssaki mogą znaleźć schronienie.

3. Obrzeża
Zimą pozostaw zielne obrzeża ogrodu nienaruszone, aby rozkładające się rośliny posłużyły za „zimową kołdrę” dla małych ssaków i owadów. Kępy ozdobnych traw zapewniają idealne hibernakulum jeżom, a puste łodygi i suche kwiatostany to świetne zakamarki dla bezkręgowców. Nasiona z owoców są również bogatym w tłuszcze pokarmem dla ptaków.


4. Doniczki
Pozostaw doniczki w osłoniętej części ogrodu – np. przy ścianie, na werandzie lub za szopą – aby służyły za schronienie dla pszczół albo innych owadów, szukających chłodnego i suchego miejsca.

5. Szopa
Niektóre dorosłe motyle zimują i już w październiku chowają się w naszych domach w poszukiwaniu chłodnych i suchych warunków. Jednak gdy centralne ogrzewanie zostanie włączone, motyle obudzą się i stracą energię, latając. Jeśli w domu znajdziesz motyla, przenieś go do szopy lub garażu, gdzie panuje stała temperatura. Wykorzystaj w tym celu puste pudełko po butach, nie otwierając wieczka, dopóki motyl nie przyśnie. Upewnij się, że może on swobodnie opuścić pomieszczenie na wiosnę przez okno bądź drzwi.

6. Liście
Pozostaw opadłe liście. Usuń je tylko ze ścieżek i z trawnika, a następnie przenieś w upatrzone miejsce w ogrodzie lub w pobliże żywopłotu, gdzie jeże i inne zwierzęta mogą szukać schronienia.

7. Kompostownik
Wiele zwierząt, m.in. jeże i królowe trzmieli, obrało sobie kompostowniki jako idealne miejsce na hibernację. Jeśli trzymasz kompost w plastikowym pojemniku z pokrywką, będzie on suchy, ale upewnij się, że zwierzęta będą miały do niego dostęp (ustaw kompostownik na cegłach). Jeżeli masz otwarty pojemnik, przykryj go kawałkiem dywanu, aby kompost był suchy i dobrze osłonięty. Nie poruszaj kompostownikiem od października aż do kwietnia.


8. Strych
Bądź ostrożny podczas wizyt na strychu, aby nie przeszkodzić hibernującym nietoperzom, biedronkom lub motylom.

9. W domu
Biedronki, podobnie jak motyle, mogą zdecydować się na zimowanie w twoim domu, a ich spokojny sen przerwie ogrzewanie. W związku z tym, że hibernują one w dużych grupach, nie ogrzewaj pokoju, o ile to możliwe. Jeśli nie, za pomocą miotełki przenieś biedronki delikatnie do pudełka i przenieś do szopy.

10. Budki lęgowe
Ptaki nie hibernują i potrzebują sporo energii, aby się ogrzać w nocy. Zrób porządek w budkach lęgowych już w październiku, aby ptaki mogły znaleźć w nich schronienie podczas zimnych nocy.

Tekst na podstawie: Gardeners' World Polska Wrzesień-Październik 2016, zdjęcie: Couleur / Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu