Logo
Logo

Czym NIE wolno dokarmiać ptaków? Nie dawaj im tych produktów, bo się pochorują!

Zima to trudny czas dla ptaków szukających pożywienia. Wiele osób z dobrym sercem decyduje się na dokarmianie tych pięknych stworzeń, ale czy wiesz, że niektóre powszechnie podawane produkty mogą im zaszkodzić? W tym artykule odkryjemy, jakie pokarmy są niebezpieczne dla ptaków i dlaczego. Poznaj zdrowe alternatywy, które pomogą im przetrwać zimę, nie narażając ich zdrowia. Dowiedz się, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie dokarmiać ptaki, aby Twoje działania przyniosły im więcej korzyści niż szkód.

Zima to taki czas, kiedy ptakom jest bardzo trudno znaleźć pokarm. Mając to na uwadze mnóstwo osób bardzo chętnie je dokarmia. Dzięki temu ptaszki mogą przetrwać niskie temperatury oraz intensywne opady śniegu czy deszczu. Niezwykle ważne jest to, aby dokarmiać ptaki we właściwy sposób. Tylko bowiem wówczas istoty te nie chorują i mogą szczęśliwie doczekać wiosny.

Dokarmiasz ptaki zimą? Sprawdź, jakie pokarmy mogą im zaszkodzić

Zima to bardzo trudny czas dla ptaków. Pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie i znajdowanie dostatecznej ilości pożywienia. Podczas tej pory roku gawrony, wróble, mazurki, sikory, kawki, dzięcioły, kosy, czy kwiczoły pochłaniają mnóstwo energii na to, aby znaleźć cokolwiek do jedzenia.

 

Często przylatują pod okna naszych domów, gdyż wiedzą, że mogą tutaj liczyć na „gratisową stołówkę”. Co prawda mnóstwo osób o wielkich sercach bardzo chętnie dokarmia ptaszki, ale nie wszyscy robią to we odpowiedni sposób. W zimowy czas na wielu osiedlach oraz w przydomowych karmnikach można spotkać chleb, który to jest bardzo szkodliwy dla tych głodnych istot.

Nie dość, że chleb jest on dla nich bezwartościowy, to niepotrzebnie zapycha je zamiast sycić. Pieczywo jest szkodliwe dla ptaków, gdyż zawiera w składzie dużo soli, której nie powinny jeść. Co więcej bardzo łatwo chłonie wodę i szybko pleśnieje. Ptaki karmione obficie chlebem bardzo często cierpią na szereg różnych schorzeń wynikających z niewłaściwej diety.

 

Ptasie choroby powodowane jedzeniem chleba

  • Zespół anielskiego skrzydła – czyli zwyrodnienie stawów. Wówczas to skrzydła ptaków wykrzywiają się i odsłaniają ich ciało. Choroba ta utrudnia latanie, a w najostrzejszej postaci prowadzi do tego, że ptaki w ogóle nie mogą latać. 
  • Kwasica – choroba ta sprawia, że w ptasich organizmach gromadzi się mnóstwo kwasów. Ponadto powoduje osteoporozę, w efekcie której dochodzi do osłabienia i łamliwości kości oraz zwyrodnienia stawów   Karmienie ptaków chlebem może też przyczynić się do uszkodzenia nerek, odwodnienia organizmu, biegunki i zatrucia pokarmowego. A gdy okruchy zamarzną, to wtenczas ich ostre krawędzie mogą zranić jamę dzioba i wole.  

 

FAKT / YouTubeCzym jeszcze nie karmić ptaków zimą?  

Dokarmianie ptaków w nieprzemyślany sposób potrafi przynieść im więcej szkód niż pożytku. Gdy są one mocno głodne, to wówczas potrafią zjeść wszystko, a efekty tego mogą być tragiczne. Aby je ustrzec przed wieloma niebezpiecznymi chorobami nigdy nie należy ich dokarmiać:  

  • produktami z zawartością soli – na przykład orzeszkami solonymi, soloną słoniną czy ugotowanymi z solą ziemniaki. Sól może bowiem doprowadzić do niewydolności nerek, układu krążenia oraz obrzęków  
  • ugotowanym pęczakiem oraz innymi pęczniejącymi w przewodzie pokarmowym kaszami czy ryżem  
  • warzywami konserwowymi z puszek i słoików

Zamiast szkodliwego chleba i solonych przekąsek, warto skupić się na bezpiecznych i odżywczych opcjach. Idealnym wyborem są mieszanki ziaren dostosowane do różnych gatunków ptaków. Słonecznik, proso, rzepak, jęczmień, pszenica, owies, i kukurydza to tylko niektóre z opcji, które zapewnią ptakom niezbędne składniki odżywcze bez ryzyka chorób. Ponadto, świeże owoce, takie jak jabłka czy gruszki, mogą być doskonałym uzupełnieniem ich diety.

Pokarm dla ptaków - mieszanka nasion
Pokarm dla ptaków
Mieszanka ziaren dla ptaków (5 kg) to idealny pokarm dla zimujących, dzikich ptaków w ogrodzie. Zawiera: słonecznik czarny 10%, proso 3%, rzepak 3%, jęczmień 11%, pszenica 30%, owies 28%, kukurydza 15%
Kup w naszym sklepie!

Niezwykle ważne jest również to, aby ptaszków nie dokarmiać zepsutymi pokarmami oraz takimi, które bardzo szybko się psują. Nie zalecane jest zatęchłe ziarno oraz zjełczałe mięso. Odpadają też resztki ze stołu oraz mocno przetworzone produkty.

Podawany ptakom pokarm powinien być zawsze świeży oraz nie powinien posiadać jakichkolwiek oznak zepsucia. Decydując się na ich dokarmianie trzeba zawsze zachować rozwagę, gdyż tylko wówczas można im pomóc przetrwać mroźną zimę.

Oprócz wyboru odpowiedniego pokarmu, ważne jest także, aby karmniki były regularnie czyszczone i umieszczane w miejscach bezpiecznych dla ptaków. Unikaj umieszczania karmników w pobliżu okien, gdzie ptaki mogą doznać urazów, oraz w miejscach, gdzie mogą być łatwym celem dla drapieżników. Regularne czyszczenie karmników zapobiega rozwojowi pleśni i chorób, które mogą być przenoszone między ptakami.

Dokarmianie ptaków zimą to więcej niż tylko podawanie im jedzenia. To także zrozumienie ich potrzeb i zachowań. Obserwując ptaki, możemy lepiej zrozumieć, jakie pokarmy preferują i jak często powinniśmy je dokarmiać. Pamiętaj, że dokarmianie ptaków to odpowiedzialność – nasze działania powinny zawsze wspierać ich zdrowie i dobrostan.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: DaKub, Ksenia Vilchik / Pixabay

Autor
Czym NIE wolno dokarmiać ptaków? Nie dawaj im tych produktów, bo się pochorują!
Czym NIE wolno dokarmiać ptaków? Nie dawaj im tych produktów, bo się pochorują!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl