Brak dżdżownic w kompoście: co robić?

Dzdzownica w komposcie, fot. Jonathan Kemper - Unsplash

Pytanie czytelnika: Dlaczego w moim kompoście nie ma dżdżownic? Dodam tylko, że mam zwykłą pryzmę, a nie termokompostownik.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
33
Spis treści
Jaka jest przyczyna braku dżdżownic w kompoście? Co trzeba robić, by w kompoście były dżdżownice? Jak przyśpieszyć kompostowanie?

Dlaczego w kompoście nie ma dżdżownic?

Jaka jest przyczyna braku dżdżownic w kompoście?

Zupełny brak dżdżownic w kompoście wskazuje na problemy związane z obiegiem materii organicznej! Po pierwsze ważne, by pryzma miała kontakt z podłożem, z którego dżdżownice łatwo przedostaną się do naszego kompostu. Po drugie to ważne, by w pryzmie było powietrze, ponieważ tylko w ten sposób materia odpowiednio się rozkłada (a nie gnije!), a dżdżownice mogą bytować i pomagać w tworzeniu się kompostu.

Co trzeba robić, by w kompoście były dżdżownice?

  • Sprawdź, czy pryzma kompostowa ma kontakt z ziemią. To konieczne, by dżdżownice mogły przejść z ziemi do materii kompostowej.
  • Twórz warstwy naprzemiennie z mokrych i suchych odpadków. Jeśli kompost jest jednolity (np. tylko ze ścinków trawy) jest nieatrakcyjny dla dżdżownic.
  • Utrzymuj wilgoć w pryzmie, jednak nie przemocz jej, ponieważ skrajności odstraszają dżdżownice. Dżdżownice jedzą tylko pokarm półpłynny.
  • Zbadaj odczyn kompostu. Dżdżownice lubią pH na poziomie od 5 do 7,5; a to może zostać zachwiane dodatkiem składników takich jak np. popiół drzewny.

Jak przyśpieszyć kompostowanie?

Aby przyśpieszyć nieco proces rozkładu resztek roślinnych z udziałem dżdżownic, można chwilowo wprowadzić do kompostownika dżdżownice kalifornijskie (czasem można je kupić w sklepach wędkarskich, jako przynęta na ryby). Są one znacznie bardziej żarłoczne od naszych rodzimych gatunków. Trzeba jednak pamiętać, że są wrażliwe na mrozy i niestety w zimie zwykle giną.


Tekst: Redakcja Zielonyogródek.pl, zdjęcie tytułowe: Jonathan Kemper / Unsplash


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści