Logo
Logo

Brak dżdżownic w kompoście: co robić?

Pytanie czytelnika: Dlaczego w moim kompoście nie ma dżdżownic? Dodam tylko, że mam zwykłą pryzmę, a nie termokompostownik.

Spis treści
Jaka jest przyczyna braku dżdżownic w kompoście? Co trzeba robić, by w kompoście były dżdżownice? Jak przyśpieszyć kompostowanie?

Dlaczego w kompoście nie ma dżdżownic?

Jaka jest przyczyna braku dżdżownic w kompoście?

Zupełny brak dżdżownic w kompoście wskazuje na problemy związane z obiegiem materii organicznej! Po pierwsze ważne, by pryzma miała kontakt z podłożem, z którego dżdżownice łatwo przedostaną się do naszego kompostu. Po drugie to ważne, by w pryzmie było powietrze, ponieważ tylko w ten sposób materia odpowiednio się rozkłada (a nie gnije!), a dżdżownice mogą bytować i pomagać w tworzeniu się kompostu.

Co trzeba robić, by w kompoście były dżdżownice?

  • Sprawdź, czy pryzma kompostowa ma kontakt z ziemią. To konieczne, by dżdżownice mogły przejść z ziemi do materii kompostowej.
  • Twórz warstwy naprzemiennie z mokrych i suchych odpadków. Jeśli kompost jest jednolity (np. tylko ze ścinków trawy) jest nieatrakcyjny dla dżdżownic.
  • Utrzymuj wilgoć w pryzmie, jednak nie przemocz jej, ponieważ skrajności odstraszają dżdżownice. Dżdżownice jedzą tylko pokarm półpłynny.
  • Zbadaj odczyn kompostu. Dżdżownice lubią pH na poziomie od 5 do 7,5; a to może zostać zachwiane dodatkiem składników takich jak np. popiół drzewny.

Jak przyśpieszyć kompostowanie?

Aby przyśpieszyć nieco proces rozkładu resztek roślinnych z udziałem dżdżownic, można chwilowo wprowadzić do kompostownika dżdżownice kalifornijskie (czasem można je kupić w sklepach wędkarskich, jako przynęta na ryby). Są one znacznie bardziej żarłoczne od naszych rodzimych gatunków. Trzeba jednak pamiętać, że są wrażliwe na mrozy i niestety w zimie zwykle giną.


Tekst: Redakcja Zielonyogródek.pl, zdjęcie tytułowe: Jonathan Kemper / Unsplash

Autor
Brak dżdżownic w kompoście: co robić?
Brak dżdżownic w kompoście: co robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl