Logo
Logo

Czarny terier rosyjski w ogrodzie | Dobre rady ekspertów

Czarny terier rosyjski nie może poszczycić się wielowiekową historią rasy. Jej początki sięgają zaledwie kilkudziesięciu lat wstecz, a proces narodzin jest w 100% udokumentowany. Nie musimy snuć żadnych domysłów, wszystko podane na tacy. Poznaj zdanie ekspertów i dowiedz się, czy rasa ta jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego ogrodu.

Spis treści
Co wyróżnia czarnego teriera rosyjskiego? Historia i cechy rasy Charakter czarnego teriera rosyjskiego a ogród Dla kogo najlepszy będzie czarny terier rosyjski?

Historia czarnego teriera rosyjskiego i cechy rasy

Rosyjscy (a wcześniej radzieccy) wizjonerzy niejednokrotnie wykazywali się niezwykłą kreatywnością. Pokazują to chociażby sławetne próby wyhodowania kapusty, pod którą, zamiast zwykłych korzonków, będzie rosła rzodkiewka.

Innym pomysłem, który tym razem okazał się udany, było skrzyżowanie airedale teriera, sznaucera olbrzymiego oraz rottweilera i stworzenie psa do zadań specjalnych! Nowa rasa posiadła cechy doskonałego policjanta, celnika, żołnierza oraz ratownika. Rozmiar i ciętość to spadek po sznaucerze, atletyczną sylwetkę i stabilny charakter zawdzięcza rottweilerowi, a wytrwałość i łatwość prowadzenia to cenne cechy airedale’a. Czarny terier rosyjski po każdym z przodków odziedziczył to, co najlepsze.

Czarny terier rosyjski to służbista do szpiku kości, doskonały materiał do szkolenia. Dzięki inteligencji, popartej chęcią współpracy z człowiekiem, jest bardzo pojętnym uczniem. We właściwych rękach staje się karnym i zdyscyplinowanym żołnierzem. W przeciwieństwie do owczarków, nie jest nawykły do samodzielnego działania. Jest więc od nich bardziej spolegliwy i posłuszny.

Czarny terier rosyjski w ogrodzie, fot. dreamstime.com Fot. dreamstime.com

Ten czarny olbrzym nie jest zabijaką. Pewny swojej siły, jest opanowany i zrównoważony.

Czy czarny terier rosyjski nadaje się do ogrodu?

Czarny terier rosyjski kocha swobodę. Jako wolny mieszkaniec ogrodu, zatrudniony do ochrony domostwa i domowników, będzie się czuł szczęśliwy.

Jeśli nie będzie się nudził, nie będzie niszczył grządek, ani ujadał bez powodu. Nie wolno natomiast ograniczać go kojcem czy wiązaniem przy budzie. Do takiego trybu życia absolutnie się nie nadaje! Czarny terier rosyjski chętnie przyjmie pod swój dach mniejszego psa. Natomiast nie lubi dzielić terenu z osobnikami dużymi, zbliżonymi do niego rozmiarem.

Jest doskonałym psem służbowym, mogącym z powodzeniem pełnić służbę w ochronie granic posiadłości oraz broniąc rodziny. Nie może jednak trafić w nieodpowiedzialne ręce. Aby w pełni cieszyć się fantastycznym charakterem tego olbrzyma oraz wykorzystać jego zdolności, trzeba poświęcić mu dużo czasu i pracy. Odpłaci bezgranicznym przywiązaniem i dożywotnią przyjaźnią.

Czarny terier rosyjski - szczeniaki, fot. dreamstime.com
Fot. www.dreamstime.com

Pies mało wymagający, ciekawski, wymagający dyscypliny

Czarny terier rosyjski to pies jednego właściciela.

Pozostałych członków rodziny traktuje z pewną pobłażliwością, ale również z sympatią, a nawet przywiązaniem. Natomiast z pewnością bez tego szacunku, z jakim wpatruje się w oczy przewodnika. Ten czarny olbrzym nie jest zabijaką. Pewny swojej siły, jest jednocześnie opanowany i zrównoważony. Nie ufa obcym, ale nie zaatakuje bez wyraźnej potrzeby. Na żądanie właściciela pozwoli się obcemu nawet pogłaskać. Ale bez specjalnej radości. Po prostu, jako żołnierz doskonały wykona rozkaz dowódcy.

W chwili zagrożenia jest niezawodny, reaguje błyskawicznie, walczy twardo i nieustępliwie. Niczym lwica w obronie swoich małych. Nigdy się nie cofa, ani nie zajmuje strategicznej pozycji na tyłach.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Wyhodowany został w Rosji, na tamtejsze warunki atmosferyczne. Potrafi więc dostosować się do każdego klimatu. Nawet skrajnie niesprzyjająca pogoda nie zagraża jego zdrowiu. Mało wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację sierści. Natomiast pielęgnacja jego psychiki wymaga ciężkiej pracy i doświadczenia. Zawsze trzeba pamiętać, że jest to pies służbowy w każdym calu. Bez pracy czuje się jak pracoholik na przymusowym urlopie.

Czarny terier rosyjski pozostawiony sam sobie, na pewno zorganizuje czas na własną łapę i niewielkie są szanse, że ten sposób będzie Wam odpowiadał. Jeżeli więc nie planujecie dla niego kariery zawodowej, należy zapewnić mu jakiś substytut. Może to być szkolenie obronne, ale tylko pod okiem doświadczonego trenera. Albo codzienna dawka aktywności sportowej: jogging lub jazda na rowerze. I przynajmniej krótka żołnierska musztra. Dla właścicieli czarnych terierów rosyjskich, żądnych sportowych laurów, świetną dyscypliną jest "posłuszeństwo sportowe". Ten pies ma ją we krwi!

Czy czarny terier rosyjski to odpowiedni pies do Twojego ogrodu?

Tekst: Kamila Prągowska-Sudoł i Wojciech Kornak, Zdjęcie tytułowe: "Black Russian Terrier"/corinne_benavides/CC BY-NC 2.0

Autor
Czarny terier rosyjski w ogrodzie | Dobre rady ekspertów
Czarny terier rosyjski w ogrodzie | Dobre rady ekspertów
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

13-08-2023 13:37

Komentarz dodany przez gość: OSOBA KTÓRA NAPISAŁA TEN ARTYKUŁ CHYBA NIGDY NIE MIAŁA CTR I NIE WIELE WIE NA TEN TEMAT TO PO CO PISZE NIE ROZUMIE

Gość Jagna

13-11-2021 19:51

Osoba, która pisała ten artykuł nie ma pojęcia o rasie. "Mało wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację sierści."??? Ten pies wymaga częstych kąpieli, strzyżenia i regularnego, częstego czesania. W przeciwnym razie po kilku miesiącach będzie skołtunionym obrazem nędzy i rozpaczy, ...

Gość Beata

19-09-2019 16:02

Jestem szczęśliwa posiadaczka CTR od stycznia. To fantastyczny pies. Po kilka godzin dziennie spędza w ogrodzie. Szczeka rzadko, tylko na znajome psy mijające ogrodzenie lub na podejrzanych wg. Czernysza przechodnia. Na wiosnę musieliśmy lekko ogrodzić grządki z roślinami ozdobnymi ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl