Logo
Logo

Co się stało z komarami? Dlaczego jest ich tak mało? Powodem ich zniknięcia jest... susza!

Zastanawiałeś się, dlaczego w tym roku jest tak mało komarów? Dowiedz się, jakie zmiany klimatyczne wpłynęły na ich populację i dlaczego powinniśmy się tym martwić. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Spis treści
Czy na pewno cieszyć się z braku komarów? Czy komary są pożyteczne? Czy są potrzebne? Jak susza zabija komary? Dlaczego jest mało komarów? Kiedy komary są najbardziej dokuczliwe? Czy komary wyginęły na dobre? Czego jeszcze powinniśmy dowiedzieć się na temat komarów?

Komary zniknęły: dlaczego powinniśmy się tym martwić?

W tym roku wiele osób zauważyło zaskakujący brak komarów. Czy to powód do radości? Niekoniecznie. Chociaż komary są uciążliwe dla wielu z nas, odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, stanowiąc podstawę pokarmową dla wielu gatunków zwierząt. Bez komarów wiele gatunków miałoby problemy z przetrwaniem.

Konsekwencje dla ekosystemu

Jednak brak komarów nie jest dobrym znakiem dla naszego ekosystemu. Może to prowadzić do zakłóceń w łańcuchu pokarmowym (np. bardzo wielu ptaków) i wpłynąć na populacje innych gatunków zwierząt. Ponadto, chociaż komary są uważane za uciążliwe, odgrywają ważną rolę w zapylaniu roślin (samce komarów odżywiają się nektarem z kwiatów, pełniąc podobną funkcję zapylającą jak pszczoły czy trzmiele).

Jak susza zabija komary
Fot. apisitwilaijit29, Chiang Cheng / Adobe Stock
Masowe występowanie komarów jest efektem idealnych warunków dla ich rozwoju. Intensywne opady, miejscowe zalewania, powodzie oraz temperatury przekraczające 25 stopni Celsjusza stanowią dla nich idealne środowisko. 

Susza i zmiany klimatyczne: główni winowajcy

Jednym z głównych powodów ich braku jest susza spowodowana zmianami klimatu. Wysychające zbiorniki, zwłaszcza płytsze, które są niezbędne dla komarów do rozmnażania, stały się rzadkością. Głębsze wody nie są atrakcyjne dla komarów, ponieważ są łatwiej dostępne dla ich naturalnych wrogów. Susza i chłodniejsze temperatury (zimne noce i przymrozki) w maju tego roku spowodowały, że warunki nie były sprzyjające dla rozwoju komarów.

Woda jest kluczowym elementem cyklu życiowego komarów, a brak odpowiednich warunków atmosferycznych w maju, który jest kluczowym miesiącem dla ich aktywności, przyczynił się do ich znacznego spadku.

W tych małych zbiornikach, jak również w większych o stojącej wodzie, kształtuje się charakterystyczne środowisko wodne. Do niego opada substancja organiczna, stanowiąca pokarm dla larw. Dzięki temu larwy przyczyniają się do utylizacji rozkładającej się materii, co korzystnie wpływa na środowisko naturalne.

W maju komary zaczynają być uciążliwe dla ludzi. Pochodzą one z pierwszego lub drugiego pokolenia, które wykluło się z jaj złożonych przez zapłodnione samice zimujące (diapałzujące). Jeśli pierwsze pokolenie jest mniej liczne, wpływa to na liczebność następnych pokoleń.

Niewielka liczba komarów wiosną i późnym latem nie świadczy o tym, że nie zobaczymy ich już w tym roku. Owady te rozmnażają się w błyskawicznym tempie. W ciągu jednego roku możemy zaobserwować od czterech do nawet siedmiu pokoleń, w zależności od panujących warunków. 

Czy wiesz, że Islandia uważana jest za jedyny kraj na ziemi, w którym nie ma komarów? Niedawno te insekty pojawiły się nawet na Antarktydzie!

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o komarach?

Inwazje komarów | Zastanawiasz się, dlaczego w niektórych latach komary są tak liczne? Odkryj tajemnice letnich "inwazji" komarów i dowiedz się, jakie ważne role pełnią w naszym ekosystemie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

Dlaczego komary nas gryzą? | Chcesz dowiedzieć się, dlaczego komary mogą czekać nawet kilka lat, aby nas "ugryźć"? Zanurz się w fascynujący świat tych owadów i odkryj sekrety ich życia i rozmnażania. Dowiedz się więcej!

Sposoby na pozbycie się komarów | Zmagasz się z komarami w domu i ogrodzie? Odkryj skuteczne sposoby na pozbycie się tych uciążliwych owadów i ciesz się spokojem w swoim otoczeniu. Dowiedz się więcej!

Tych roślin komary nie lubią | Chcesz naturalnie odstraszyć komary i muchy w swoim domu i ogrodzie? Odkryj rośliny, które skutecznie pomogą Ci w walce z tymi uciążliwymi owadami. Dowiedz się więcej!

Czy pryskać ogród na komary? | Czy wiesz, że opryski na komary mogą być szkodliwe nie tylko dla nich, ale także dla innych owadów w Twoim ogrodzie? Dowiedz się, jakie konsekwencje niesie za sobą stosowanie chemicznych środków i jakie są alternatywne metody walki z tymi uciążliwymi intruzami. Dowiedz się więcej!

Po co stosować repelenty? | Zastanawiasz się, jak skutecznie chronić się przed komarami bez szkody dla innych owadów? Poznaj bezpieczne metody odstraszania komarów i dowiedz się więcej o repelentach. Dowiedz się więcej!

Gdzie kupić środki na komary? | Zmagasz się z komarami w swoim domu i ogrodzie? Dowiedz się, jakie środki przeciwko komarom są najskuteczniejsze i gdzie je nabyć, by cieszyć się spokojem w swoim otoczeniu. Dowiedz się więcej!


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Aleksandra, arthito / Adobe Stock

Autor
Co się stało z komarami? Dlaczego jest ich tak mało? Powodem ich zniknięcia jest... susza!
Co się stało z komarami? Dlaczego jest ich tak mało? Powodem ich zniknięcia jest... susza!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl