Logo
Logo

Inwazja os | Dlaczego wybrały Twój ogród? Jak się ich pozbyć?

Pytanie czytelnika: Skąd w moim ogrodzie tyle os? W tym sezonie to jakaś plaga. Wydaje mi się, że jest ich więcej niż zwykle o tej porze roku. 

Spis treści
Dlaczego w tym roku wszędzie jest tak dużo os? Dlaczego osy odwiedzają Twój ogród? Czy powinieneś obawiać się os? Jakie domowe sposoby pomogą w odstraszaniu os? Jak skutecznie odstraszyć osy od naszego ogrodu?

Zastanawiasz się, skąd nagle w Twoim ogrodzie pojawiło się tyle os? Nie jesteś sam! Wielu Polaków zauważyło wzrost liczby tych owadów w swoim otoczeniu. Ale dlaczego tak się dzieje i jak sobie z nimi radzić? 

Sezonowa plaga os? 

Tak, to prawda. W pewnych okresach roku, zwłaszcza w lecie, osy stają się bardziej aktywne i liczniejsze. W tym roku obserwujemy wyjątkowo duży ich wysyp, co potwierdzają eksperci z różnych stron Polski.

Dlaczego jest teraz tyle os? 

Osy są częstymi gośćmi w naszych ogrodach, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tak chętnie je odwiedzają? Przede wszystkim są to insekty, które poszukują pożywienia. W ciepłe, letnie dni osy są szczególnie aktywne i poszukują źródeł słodkości, takich jak dojrzałe owoce czy nektar z kwiatów. Twój ogród pełen kwitnących roślin i owocujących drzew jest dla nich prawdziwym rajem.

W okresie wiosennym oraz przez większą część lata osy są zbyt zajęte, by przeszkadzać ludziom. Zajmują się przede wszystkim zdobywaniem pokarmu (głównie wysokobiałkowego), by wyżywić swoje larwy. W końcówce lata i na wstępie jesieni, mając mniej obowiązków, osy zaczynają interesować się naszymi ogrodami, kierując się aromatem różnych przysmaków, które zwykle znajdują się w miejscach zamieszkałych przez ludzi.

Venomous Art / YouTube


Ponadto, osy budują swoje gniazda w miejscach osłoniętych, a ogrody często oferują im wiele takich schronień - pod gałęziami drzew, w szczelinach murów czy w ziemi. Dlatego też, jeśli zauważysz w swoim ogrodzie większą aktywność tych insektów, warto sprawdzić, czy nie ma gdzieś w pobliżu ich gniazda.

Co przyciąga osy do ogrodu? 

Osy są przyciągane do miejsc, gdzie mogą znaleźć pożywienie. Zapach niektórych kwiatów, owoce, słodkie napoje, a nawet padlina to dla nich prawdziwe przysmaki. W okresie letnim, kiedy w naszych ogrodach pojawia się więcej takich pokus, osy stają się bardziej aktywne.    

Czy osy są niebezpieczne dla ludzi? 

Osy mogą być agresywne, zwłaszcza gdy czują się zagrożone lub kiedy ktoś zbliża się do ich gniazda. Jednak nie atakują bez powodu. Mogą być niebezpieczne, ale tylko dla osób uczulonych na ich jad. Użądlenie może prowadzić do reakcji alergicznych, a w skrajnych przypadkach nawet do wstrząsu anafilaktycznego. 

Jak odstraszyć osy? Czego się boją i jak się ich pozbyć? 

Istnieje wiele sposobów na odstraszanie os. Można używać repelentów, świec zapachowych czy spirali. Naturalne metody to np. olejek goździkowy czy podgrzany ocet. Jeśli chodzi o pozbycie się os, warto zainwestować w pułapki na osy lub zrobić ją samodzielnie.

Co zrobić, aby osy nie przylatywały do naszego ogrodu?

Aby osy nie przylatywały do Twojego ogrodu, możesz podjąć następujące kroki:

  1. Usuń źródła pokarmu: Osy są przyciągane do jedzenia, zwłaszcza do słodkich pokarmów. Upewnij się, że nie zostawiasz jedzenia na zewnątrz, szczególnie w okresie letnim.

  2. Zamknij pojemniki na śmieci: Upewnij się, że twoje kosze na śmieci są dobrze zamknięte, aby nie przyciągać os.

  3. Unikaj sadzenia roślin przyciągających osy: Niektóre rośliny, takie jak te o silnych, słodkich zapachach, mogą przyciągać osy. Zastanów się nad wyborem roślin, które nie są atrakcyjne dla os.

  4. Stawiaj rośliny odstraszające osy: Niektóre rośliny, takie jak eukaliptus, pelargonia czy rozmaryn, mogą odstraszać osy.

  5. Ustaw pułapki na osy: Możesz zakupić pułapki na osy w sklepach ogrodniczych lub zrobić je samodzielnie w domu.

  6. Zapobiegaj budowaniu gniazd: Regularnie sprawdzaj swój ogród pod kątem oznak gniazdowania os i usuwaj je, zanim staną się problemem.

  7. Używaj naturalnych repelentów: Olejek z cytryny i eukaliptusa może działać jako naturalny repelent dla os.

  8. Zastanów się nad instalacją siatek przeciw owadom: Jeśli masz altanę lub werandę, rozważ zainstalowanie siatek przeciw owadom, aby zapobiec wlatywaniu os do tych obszarów.

  9. Zapewnij dostęp do wody: Osy szukają źródeł wody w ciepłe dni. Jeśli masz staw lub basen, upewnij się, że jest on dobrze utrzymany i nie przyciąga os.

  10. Konsultuj się z ekspertami: Jeśli problem z osami jest poważny, rozważ skonsultowanie się z profesjonalistą ds. zwalczania szkodników.

Pamiętaj, że osy są ważnym elementem ekosystemu, ponieważ polują na szkodniki, takie jak mszyce i gąsienice, które mogą szkodzić roślinom w Twoim ogrodzie. Jednak jeśli stają się problemem, warto podjąć działania, aby je odstraszyć.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: fcerez / Adobe Stock

Autor
Inwazja os | Dlaczego wybrały Twój ogród? Jak się ich pozbyć?
Inwazja os | Dlaczego wybrały Twój ogród? Jak się ich pozbyć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl