Co to psież?
Kłujak wyjec (łac. Punctucus psiakus) jest bardziej znany pod swoją potoczną nazwą psież.
Jest to zwierzątko niezwykle podobne do jeża z wyjątkiem głowy – posiada znacznie większe nos, zęby i uszy (ale bez obaw, nie smakują mu małe dziewczynki w czerwonych kapturkach).
Jego tułowie pokryte jest średniej długości kolcami, które w przeciwieństwie do jeżowych pod wpływem ciepła robią się miękkie (np. gdy psież wyleguje się na słońcu). Warto wspomnieć, że w razie niebezpieczeństwa zwierzę nie zwija się w kulkę, a zaczyna ostrzegawczo warczeć, a nawet szczekać.
Objawy występowania psieża
Kłujaki są głównie patykożerne ale uwielbiają też korzenie i kości. By je znaleźć potrafią wykopywać naprawdę spore dołki! Dlatego, gdy w naszych ogrodach wyraźnie zmaleje ilość różnych patyczków, a na rabatach pojawią się dziwne dołki to może być znak, że w naszym ogrodzie pojawił się kłujak wyjec. Oprócz dołków, objawami jego występowania są pokłute rośliny!
Psieże są z reguły samotnikami, ale zdarza się, że tworzą małe, 3-5 osobnikowe stadko wraz z młodymi. Wtedy do listy uciążliwych znaków obecności tych zwierząt może dojść irytujące wycie.
Sposoby na psieża
Pomimo swojego uroczego wyglądu psieża należy wyganiać z ogrodu. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów:
🦴 Pułapki ze sztuczną kością
Najczęściej stosowany sposób na psieża to robienie mu psikusa i ustawianie pułapek ze sztucznymi kośćmi. Wybieramy w miarę mocny pojemnik i umieszczamy go w niewielkim zagłębieniu w ziemi, a do środka kładziemy sztuczną kość – najlepiej piszczącą. Zwierzę wpada do pudełka, zaczyna bawić się kością i zapomina o ucieczce. Psieża należy wywieźć do najbliższego lasu i wypuścić na teren z dużą ilością patyków.
📣 Głośne dzieci
O ile psieże same są dość głośne, to bardzo nie lubią głośno bawiących się dzieci. Aby wygonić psieża z posesji warto zorganizować huczną zabawę w ogrodzie. Podpowiedź: najlepiej zrobić ją 1 kwietnia, gdy zwierzęta te najczęściej pojawiają się w ogrodach.
💦 Opryskiwanie wodą
Kłujaki bardzo nie lubią, gdy opryskuje się je wodą. Co więcej, psież może spróbować nam oddać, gdy staniemy blisko oczka wodnego lub stawu ale potem zawsze ucieka i nie wraca na "niebezpieczny" obszar.