Czy psież jest szkodnikiem? Sprawdzone sposoby na kłujaka w ogrodzie

Czy psież jest szkodnikiem? Sprawdzone sposoby na kłujaka w ogrodzie

W naszych ogrodach w kwietniu może pojawić się nieproszony gość – uciążliwy szkodnik nazywany psieżem. Jest uparty, sprytny, głośny, kopie dołki na naszych wiosennych rabatach i wyjada patyki. Gdy zauważymy (lub usłyszymy) jego obecność nie powinniśmy zwlekać, bo szybko rozpanoszy się i zacznie dokuczać nawet naszym domowym pupilom! Dowiedz się, co to psież i poznaj sposoby, by pozbyć się go z ogrodu.

Posłuchaj
00:00
57
Spis treści
Co to psież? Objawy występowania psieża Sposoby na psieża

Co to psież?

Kłujak wyjec (łac. Punctucus psiakus) jest bardziej znany pod swoją potoczną nazwą psież.

Jest to zwierzątko niezwykle podobne do jeża z wyjątkiem głowy – posiada znacznie większe nos, zęby i uszy (ale bez obaw, nie smakują mu małe dziewczynki w czerwonych kapturkach).

Jego tułowie pokryte jest średniej długości kolcami, które w przeciwieństwie do jeżowych pod wpływem ciepła robią się miękkie (np. gdy psież wyleguje się na słońcu). Warto wspomnieć, że w razie niebezpieczeństwa zwierzę nie zwija się w kulkę, a zaczyna ostrzegawczo warczeć, a nawet szczekać.

Psieże pojawiają się w naszych ogrodach 1 kwietnia.

Objawy występowania psieża

Kłujaki są głównie patykożerne ale uwielbiają też korzenie i kości. By je znaleźć potrafią wykopywać naprawdę spore dołki! Dlatego, gdy w naszych ogrodach wyraźnie zmaleje ilość różnych patyczków, a na rabatach pojawią się dziwne dołki to może być znak, że w naszym ogrodzie pojawił się kłujak wyjec. Oprócz dołków, objawami jego występowania są pokłute rośliny!

Psieże są z reguły samotnikami, ale zdarza się, że tworzą małe, 3-5 osobnikowe stadko wraz z młodymi. Wtedy do listy uciążliwych znaków obecności tych zwierząt może dojść irytujące wycie.

Sposoby na psieża

Pomimo swojego uroczego wyglądu psieża należy wyganiać z ogrodu. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów:

🦴 Pułapki ze sztuczną kością

Najczęściej stosowany sposób na psieża to robienie mu psikusa i ustawianie pułapek ze sztucznymi kośćmi. Wybieramy w miarę mocny pojemnik i umieszczamy go w niewielkim zagłębieniu w ziemi, a do środka kładziemy sztuczną kość – najlepiej piszczącą. Zwierzę wpada do pudełka, zaczyna bawić się kością i zapomina o ucieczce. Psieża należy wywieźć do najbliższego lasu i wypuścić na teren z dużą ilością patyków.

📣 Głośne dzieci

O ile psieże same są dość głośne, to bardzo nie lubią głośno bawiących się dzieci. Aby wygonić psieża z posesji warto zorganizować huczną zabawę w ogrodzie. Podpowiedź: najlepiej zrobić ją 1 kwietnia, gdy zwierzęta te najczęściej pojawiają się w ogrodach.

💦 Opryskiwanie wodą

Kłujaki bardzo nie lubią, gdy opryskuje się je wodą. Co więcej, psież może spróbować nam oddać, gdy staniemy blisko oczka wodnego lub stawu ale potem zawsze ucieka i nie wraca na "niebezpieczny" obszar.

 

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość Emilia S
01-04-2023 12:57
U mnie jakiś psież zakolegował się z moim kotem i chyba jedzą z jednej miski - tak szybko znika karma ;P Jak go złapię to udomowię! ♥
Gość Basia
01-04-2023 10:57
Były cztery, zaczęły kopać w błocie i zamknęłam w domu😂, do lasu nie wywiozę bo to bardzo kochane szkodniki❤️
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści