Zamawiamy projekt ogrodu

Ogród najlepiej jest urządzić według planu, bo daje nam to pewność, że osiągniemy zamierzony efekt. Dopracowany projekt przekształca nasze pomysły w realne rozwiązania, a ponadto wytycza kolejność prac podczas realizacji ogrodu.

Posłuchaj
00:00
10

Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu?

Projekt najlepiej zlecić już na etapie budowy domu albo nawet wtedy, gdy powstaje jego plan. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej, często zdarza się bowiem, że realizując projekt ogrodu, trzeba ingerować w obiekty znajdujące się już na działce (np. przedwcześnie wykonany podjazd do garażu może utrudnić montaż kabli instalacji elektrycznej do oświetlenia ogrodu lub systemu automatycznego nawadniania).

   
  projekt ogrodu fot. krappweis - Fotolia.com
   
  Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!
   

Co się składa na kompleksowy projekt ogrodu? Czy można zamówić tylko wybrane elementy projektu?

Projekt zagospodarowania ogrodu może być wykonany tradycyjnie – techniką ręczną lub w programie komputerowym (w skali od 1:100 do 1:500). W skład opracowania wchodzi:

  • projekt koncepcyjny – plan ogrodu widziany z góry, przedstawiający projektowane zagospodarowanie przestrzeni z uwzględnieniem istotnych elementów przyszłego ogrodu (nawierzchnie ścieżek, roślinność czy mała architektura);
  • projekt wykonawczy (techniczny) – rzut z góry, na którym przedstawione obiekty są zwymiarowane. Określona jest także ich dokładna lokalizacja. Projekt wykonawczy może być poszerzony o dodatkowe projekty częściowe: odwodnienia, nawierzchni, nawadniania czy oświetlenia (pamiętajmy, że do wykonania instalacji elektrycznej potrzebne są uprawnienia, firma ogrodnicza może jedynie zaplanować funkcjonalne rozmieszczenie lamp).

    Część opisowa dołączona do projektu wykonawczego zawiera informacje o terenie, założeniach projektowych, zastosowanych materiałach i technologiach, spis ilościowy roślin i spis zaleceń dotyczących ich uprawy;
  • wizualizacje, przekroje, szkice i rysunki ukazujące detale;
  • kosztorys – przedstawia koszt realizacji projektu z wyszczególnieniem kosztów za poszczególne prace.
Efektownie wygląda wielopiętrowy układ roślinności, w którym z tyłu znajdują
się drzewa i wysokie krzewy, przed nimi niższe krzewy i byliny, a najbliżej
rośliny płożące
fot. gossipgirl (zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2)

Nie trzeba zamawiać wszystkich elementów opracowania, ale wraz z projektem koncepcyjnym warto zamówić wizualizacje, bo pomagają wyobrazić sobie przyszły ogród, natomiast projekt wykonawczy będzie podstawą do samodzielnego urządzenia ogrodu. Właściciele działek z urządzonym już ogrodem często decydują się na zamówienie jednego, wybranego projektu, np. nawadniania czy oświetlenia zewnętrznego.

Jakie koszty wiążą się z zamówieniem projektu i jak mają się one do wielkości działki?

Koszty związane z zamówieniem projektu ogrodu zależą głównie od jego skomplikowania, liczby projektów częściowych oraz wielkości działki (im większa, tym koszt za każdy m2 projektowanej działki jest mniejszy) i mogą wynosić od 500 zł do kilku tysięcy złotych.

Niektóre firmy podają koszt projektu zależny od powierzchni ogrodu. Inne natomiast koszt ten rozpatrują indywidualnie, uwzględniając specyfikę działki i oczekiwania klienta.

Koszt projektu koncepcyjnego wynosi zwykle 1–3 zł/m2, w przypadku gdy nie zamawiamy do tego projektu wykonawczego. Jeśli natomiast nasze zamówienie obejmuje kompleksowy projekt ogrodu, to cena projektu koncepcyjnego będzie nawet 2 razy niższa. Każda wizualizacja to dodatkowy koszt: min. 300 zł. Cena projektu wykonawczego (zależna od wielkości projektowanego ogrodu oraz złożoności projektu) wynosi zwykle 2–10 zł/m2. Dodatkowa opłata może być konieczna za sporządzenie kosztorysu prac związanych z wykonaniem ogrodu. Do ceny projektu doliczany jest także koszt pierwszego dojazdu do klienta.

Jeśli z jedną firmą podpisaliśmy umowę na wykonanie projektu ogrodu, a także na jego urządzenie i pielęgnację, za projekt prawdopodobnie nie będziemy płacić.

Jak długo czeka się na projekt?

Wykonanie projektu ogrodu trwa od około 2 tygodni do około 2 miesięcy. To także zależy od  skomplikowania projektu, liczby projektów częściowych oraz wielkości i kształtu działki. Termin ten powinien być określony w umowie.

Małgorzata Cuch

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści