Piwonie wyłamią się z powodu deszczu? Zrób podporę z wieszaka

Piwonie wyłamią się z powodu deszczu - Zrób podporę z wieszaka

Jednymi z roślin, które w maju i czerwcu wyglądają zjawiskowo, ale są też najbardziej narażone na deszcz i wiatr, są piwonie. Początkowo kępy zdobią efektowne liście i kuliste pąki, ale gdy kwiaty zaczynają się otwierać, zaczyna się niepokój ogrodnika. Ciężkie kwiaty piwonii można jednak uchronić przed wyłamaniem w bardzo prosty sposób. Oto pomysł na zrobienie podpór z wieszaków.

Posłuchaj
00:00
1
Spis treści
Dlaczego deszcz uszkadza kwiaty piwonii? Jak uratować kwiaty piwonii przed deszczem? W jaki sposób podeprzeć piwonie?

Kwiaty piwonii są duże i ciężkie. Nie pozwól, by się wyłamały

Sadzisz rośliny po to, żeby cieszyć się ich wyglądem, pięknym pokrojem, liśćmi i dorodnymi kwiatami. Komponujesz rabaty z najpiękniejszych odmian i dobierasz swoje ulubione kolory. A potem, patrzysz z podziwem i radością na efekt swoich działań.

Na kompozycje i dobór roślin masz wpływ, ale jak wiadomo, na pogodę już nie. Szczególnie, że anomalie, obfite opady deszczu i silne, porywiste wiatry, coraz częściej powodują w ogrodach zniszczenia.

Maj i czerwiec to czas, gdy zakwitają jedne z najpiękniejszych ogrodowych bylin – piwonie (Paeonia). To imponujące rośliny, tworzące kępy i wyjątkowej urody, duże i ciężkie kwiaty. Doskonale prezentują się na mieszanych rabatach bylinowych, są jednymi z najważniejszych roślin stosowanych na angielskich rabatach, obok róż, powojników, groszków pachnących czy ostróżek, a ich kwiaty można wykorzystywać do bukietów. Zapach kwiatów piwonii jest niezapomniany.

Ale, żeby móc cieszyć się tymi cudownymi roślinami w pełnej krasie, warto zadbać o nie, zanim w pełni się rozwiną. Bo ulewny deszcz nawet w kwadrans może zniszczyć owoce naszej pracy.

Zabezpieczanie kwiatów piwonii przed skutkami deszczu

Tak wyjątkowo piękne kwiaty, jakie tworzą piwonie, warto zabezpieczyć przez deszczem lub wiatrem, aby się nie wyłamały. Wystarczy na rabatach umieścić odpowiednie podpórki. Można oczywiście kupić gotowe, metalowe konstrukcje do roślin, zwykle są to obręcze lub półkola. Niektórzy korzystają również z drewnianych podpór. Jednak nie zawsze są one w pełni dostosowane do wielkości uprawianych przez nas roślin.

Jeśli widzisz, że piwonie już zawiązały pąki kwiatowe, a zwykle ma to miejsce w pierwszej połowie maja, możesz samodzielnie i za darmo zrobić podpórki do tych roślin, ustawić je w takich miejscach, by podeprzeć pędy kwiatowe i jednocześnie nie wpłynąć na urodę całej rośliny – nie zasłonić kwiatów, które lada chwila się rozwiną. 

Piwonia z pąkami kwiatowymi w ogrodzie zabezpieczona metalową podporą
Fot. Paul Maguire / AdobeStock
Zielone podpory do roślin wyglądają w ogrodzie bardzo naturalnie i zlewają się z kolorem liści oraz pędów

Jak zrobić podpórki pod piwonie z wieszaków?

Metalowe wieszaki na ubrania, powlekane zielonym tworzywem są doskonałym materiałem do zrobienia podpórek pod kwiaty piwonii. Wykorzystaj je, zamiast wyrzucać, gdy są pogięte lub masz ich w szafie za dużo. 

Jeśli chcesz zrobić podpory z wieszaków, weź kilka sztuk, załóż rękawiczki ochronne oraz kombinerki. Do prostowania wieszaków może przydać się stara donica lub wiadro. Rozpleć wieszaki za pomocą kombinerek, a potem wyprostuj je, opierając o wiadro lub donicę, aby zlikwidować wszelkie załamania.

Gdy uzyskasz proste kawałki drutu, najpierw wbij 3-4 sztuki pionowo wokół piwonii, a potem kolejne fragmenty przymocuj na dwóch poziomach, na dole i w górnej partii rośliny, tuż pod rozwijającymi się kwiatami.

W miejscach mocowania za pomocą kombinerek zawiń drut do środka, w taki sposób, aby się nim nie skaleczyć podczas pielęgnacji roślin i podczas podziwiania ich w czasie kwitnienia. Gdy piwonie przekwitną, własnoręcznie zrobione z wieszaków podpórki możesz wyjąć z ziemi i wykorzystać do stabilizacji innych, później kwitnących roślin o dużych i łamliwych kwiatostanach oraz takich, które potrafi uszkodzić deszcz.

Zdjęcia tytułowe: vectorass, Achira22 / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Nawożenie bez chemii? Naturalnie! Te granulki użyźniają glebę i długo działają
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści