Roślina, która zdobi i... chroni ogród przed ślimakami przez całe lato!
Wiele ozdobnych roślin rabatowych jest niszczonych przez ślimaki, dlatego warto sadzić wśród nich takie gatunki, które ochronią przed nimi zarówno siebie, jak i swoje towarzyszki. Wśród nich wyróżnia się jedna, która jest niezwykle urocza, łatwa w uprawie i długo kwitnąca. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, a w zamian będzie zdobić i chronić nasze rabaty przez całe lato.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ta bylinowa roślina może osiągać do 60 cm wysokości, tworząc gęste kępy ciemnozielonych, dłoniasto podzielonych liści. Choć jej liście są interesujące, to prawdziwą ozdobą są jej kwiaty. Małe, delikatne, zebrane w gęste baldachimy, przyciągają do siebie pszczoły i motyle. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być czerwone, różowe, białe, a ich wygląd często porównuje się do gwiazdek lub poduszeczek na szpilki!
Czym jest ta tajemnicza roślina?
Mowa oczywiście o jarzmiankach (łac. Astrantia). Roślinach, które zyskują coraz większą popularność w ogrodach na całym świecie. Wśród nich na uwagę zasługuje szczególnie, jarzmianka większa, która nie tylko zachwyca swoimi kwiatami, ale także pełni funkcję naturalnego odstraszacza ślimaków. Ślimaki, zarówno te nagie, jak i te z muszlami, omijają jarzmiankę szerokim łukiem. Liście tej rośliny są szorstkie i twarde, co nie sprzyja wędrówkom ślimaków. Dodatkowo jarzmianka zawiera naturalne związki chemiczne, które są dla tych szkodników nieprzyjemne, a czasem nawet toksyczne. Wydziela je wokół siebie sprawiając, że szkodniki czując je uciekają i wybierają inne miejsca do żerowania.
Jak sadzić jarzmiankę, by była skutecznym odstraszaczem ślimaków?
Zanim posadzimy te wdzięczne byliny trzeba wiedzieć, na jakim stanowisku będą sprawdzać się najlepiej i o jakich zabiegach pielęgnacyjnych należy pamiętać przy uprawie jarzmianek.
- Jarzmianka najlepiej rośnie w półcieniu i na żyznej, wilgotnej glebie. Idealne miejsce dla niej to stanowisko, gdzie rano otrzymuje kilka godzin słońca, a resztę dnia spędza w delikatnym cieniu.
- Roślina ta nie toleruje suszy, dlatego ważne jest regularne podlewanie, zwłaszcza w upalne dni.
- Aby jarzmianka kwitła nieprzerwanie przez całe lato, warto usuwać przekwitłe kwiaty i nawozić ją odpowiednimi mineralnymi nawozami, unikając tych, które zakwaszają glebę.
- Roślinę warto systematycznie odchwaszczać i pilnować, by nie była podkopywana przez krety, ponieważ jej system korzeniowy jest dość delikatny.
Zdjęcie tytułowe: eugen, clivio1 / AdobeStock