Aranżacje ogrodów – 40 inspirujących pomysłów na ogród marzeń, którego sąsiedzi będą Ci zazdrościć

Choć tworzysz go przede wszystkim dla siebie, cudownie jest, gdy ktoś pochwali, zachwyci się jakimś detalem albo kompozycją z roślin lub powie, że chce się na nim wzorować. Jeśli nie masz jeszcze koncepcji na swój ogród, poszukaj wśród gotowych aranżacji – oto ponad 40 gotowych założeń, którymi możesz się zainspirować.

Posłuchaj
00:00
8
Spis treści
Jak z pomysłem zaaranżować wejście do domu? Jak z pomysłem zaaranżować strefę rekreacyjną? Jak z pomysłem zaaranżować miejsce do siedzenia? Jak z pomysłem zaaranżować ogród użytkowy, czyli warzywnik? Jak z pomysłem zaaranżować rabaty w ogrodzie? Jakie ciekawe rozwiązania stosować w ogrodzie?

Realizacja własnych marzeń połączona z pracą w ogrodzie to wspaniałe zadanie. Zaspakaja nie tylko nasze potrzeby oraz potrzeby naszej rodziny, ale też pozwala stworzyć coś od nowa, zaaranżować przestrzeń z myślą o środowisku naturalnym i taką, która będzie schronieniem dla drobnych zwierząt oraz miejscem do ich rozwoju.

W ogrodzie, gdzie najczęściej królują rośliny, jest też wiele możliwości realizowania innych pasji – miłośnicy majsterkowania, budowania, oświetlania czy malowania też mogą realizować swoją pasję, tworząc elementy małej architektury i dekoracje lub miejsce dla swojej kolekcji.

Więc jeśli nie jesteś typowym roślinomaniakiem, wolisz tworzyć bardziej trwałe elementy, w ogrodzie również możesz rozwijać skrzydła, a z roślin stworzysz piękne tło dla swoich dzieł.

Strefa reprezentacyjna i wejście do domu

Zrób wrażenie na samym początku. Wejście do ogrodu to wizytówka całej posesji, kwintesencja twojego stylu i stylu całego ogrodu. Postaw na kolory, albo kształty, na prostotę lub elegancję. Najważniejsze – dopasuj aranżację od frontu do koloru elewacji budynku, koloru drzwi wejściowych lub ram okiennych.

To tu, w strefie reprezentacyjnej, warto posadzić swoje ulubione rośliny (oczywiście, jeśli jest na nie wystarczająca ilość miejsca) – będzie można je podziwiać za każdym razem, wchodząc do domu i wychodząc z niego.

Stwórz ramy, które będą widoczne o każdej porze roku. Jeśli kochasz kwiaty, w nich umieść kompozycje z bylin lub sadź co roku gatunki sezonowe. Możesz też posadzić przed domem kilka wyrazistych krzewów lub jedno drzewo, które będzie tworzyło nastrój przez cały rok.

Kolorowy przedogródek z kwitnącymi tulipanami i różową magnolią
Spiroview Inc. / AdobeStock
Pod koroną późno rozwijającej liście magnolii wiosną jest widno. Więc jeśli uprawiasz tu różaneczniki, które stanowią trzon kompozycji, pozostaw trochę wolnego miejsca na rośliny cebulowe kwitnące wiosną, na którą każdy ogrodnik czeka z niecierpliwością. W maju, gdy rośliny cebulowe przekwitną, różaneczniki pokażą swoją moc.
Aranżacje roślin w białych donicach na schodach prowadzących do drzwi wejściowych do domu
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Schody prowadzące do drzwi wejściowych do domu to najlepsze miejsce do uprawy roślin w donicach – aby uzyskać ładne kompozycje od wiosny do jesieni, mieszaj w pojemnikach gatunki sezonowe w wieloletnimi.
Wejście do ogrodu w stylu śródziemnomorskim
Fot. Brebca / AdobeStock
Nastrój śródziemnomorskiego przedogródka można przenieść do polskich warunków. W roli oliwki wystarczy posadzić wierzbę i ją odpowiednio przycinać, a jeśli miejsca jest więcej, można wybrać rokitnik.
Wejście do domu w stylu angielskim
Fot. mubus / AdobeStock
Klasyczny układ z prostokątnymi rabatami warto wzbogacić donicami – nadają charakter i akcentują najważniejsze miejsca. W donicach powinny pojawić się te same gatunki lub o podobnej barwie do tych, które rosną w gruncie, aby kompozycja była spójna.
Narożne wejście do domu połączone ze strefą do wypoczynku i otoczone białymi hortensjami
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Wejście do domu nieraz łączy się ze strefą rekreacyjną. Wtedy od frontu dobrze jest posadzić rośliny, które cały rok będą efektowne, a sezonowe nasadzenia skupić blisko miejsca do wypoczynku. W okresie jesienno-zimowym wystarczy przerobić dekoracje w pojemnikach.
Rustykalne wejście do domu z roślinami w ciepłych barwach
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Aranżując zieleń przy wejściu do domu trzeba zwrócić szczególną uwagę na kolory – dopasować ozdoby oraz pojemniki do kolorów liści oraz kwiatów. Jeśli wybieramy rustykalne nasadzenia w mocnych kolorach, dla kontrastu warto złagodzić je kępami traw ozdobnych.

Strefa rekreacyjna

Tutaj najważniejsza jest funkcjonalność przestrzeni – tu spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, pijemy poranną kawę lub odpoczywamy po całym dniu pracy. W tej części ogrodu zwykle bawią się dzieci i na tę część posesji zwykle skierowane są okna z salonu. Jeśli jest to największa część ogrodu, powinny znaleźć się w niej najbardziej efektowne rośliny – nawet jedno drzewo, które da cień, po którym będą skakać wiewiórki, czy na które będą mogły wspinać się dzieci.

Strefa rekreacyjna na tarasie otoczona niskimi rabatami
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Najwięcej czasu w ogrodzie zwykle spędza się w pobliżu domu, na tarasie. To miejsce powinno być szczególnie dopracowane i zadbane. Regularne nasadzenia, w postaci pasów bylin lub niskich krzewów porządkują przestrzeń. Dekoracje, tekstylia oraz elementy małej architektury powinny być powiązane z tymi, które znajdują się we wnętrzu domu. Chłodne i jasne barwy rozjaśniają przestrzeń i optycznie ją powiększają, więc warto je stosować na mniejszych posesjach.
Zadaszone miejsce do wypoczynku w rogu ogrodu
Fot. julia700702 / AdobeStock
Narożnik ogrodu to dobre miejsce do urządzenia zakątka do wyciszenia. Pastelowe kolory oraz rośliny posadzone wzdłuż płynnych linii są miłe dla oka i wprowadzają przyjemny nastrój. Kępy roślin o drobnych kwiatach wyglądają naturalnie i dobrze prezentują się na tle jasnoszarego żwiru.
Zadaszone miejsce do wypoczynku otoczone trawami ozdobnymi
Fot. julia700702 / AdobeStock
W strefie rekreacyjnej potrzebna jest nie tylko przestrzeń, ale też możliwość ustawiania mebli w różnych miejscach. Dlatego warto zwrócić uwagę na przenośne, lekkie meble ogrodowe, które doskonale komponują się z zielenią oraz naturalnymi nawierzchniami, takimi jak drewno i kamień. Obsadzenie altany pnączami sprawi, że w letnie dni wnętrze altany znajdzie się w cieniu, a pod koniec sezonu przyciągnie uwagę intensywnymi kolorami liści.

Miejsce do siedzenia i wyciszenia

Wśród pachnących kwiatów lub w ulubionym miejscu przy domu, albo pod koroną rozłożystego drzewa... Urządź je tam, gdzie najbardziej lubisz przebywać, gdzie czerpiesz najwięcej radości z przebywania na świeżym powietrzu, gdzie masz widok na ulubioną rabatę lub gdzie możesz schować się przed hałasem lub wzrokiem sąsiada.

To może być duża wygodna ogrodowa sofa, ale też jedno krzesło ustawione prze stoliku – na którym wygodnie usiądziesz po całym dniu pracy, albo tuż po przebudzeniu.

Tworząc ogród i projektując nasadzenia, warto skupić na tym, skąd rano, w południe i przed zachodem słońca dociera światło – przyjemność z porannej kawy lub popołudniowego relaksu będzie jeszcze większa, jeśli światło będzie delikatnie rozproszone, na przykład przefiltrowane przez gałęzie korony drzewa lub pergolę.

Romantyczne miejsce do wypoczynku z kwitnącymi różami
Fot. feferoni / AdobeStock
Różane zakątki są pełne uroku, ale dla wygody kolczaste krzewy warto obsadzić pasem roślin miękkich w dotyku i nie narażających nas na ukłucia – szałwia, lawenda, perowskia czy wonne zioła sprawdzą się w tej roli. Jeśli chcesz cieszyć się widokiem kwiatów, ale nie masz dostatecznej ilości miejsca, na tyłach ławki możesz umieścić fototapetę z łudząco podobnym wzorem do znajdujących się przed nią odmian.
Miejsce do wypoczynku w małym miejskim ogrodzie
Fot. moccabunny / AdobeStock
W miejskiej dżungli każdy centymetr kwadratowy, na którym możliwa jest uprawa roślin jest na wagę złota. Nie bój się podwieszać roślin nad stołem i znajdź dla nich w gruncie możliwie jak najwięcej miejsca. Ścieżka może być wąska i meandrować pomiędzy roślinami.
Miejsce do wypoczynku w małym miejskim ogrodzie
Fot. moccabunny / AdobeStock
Ogrodowe meble powinny być nie tylko wygodne, ale też trzeba je dopasować do otoczenia. To czerwone krzesło skupia na sobie uwagę, a przy tym nawiązuje do barw roślin na pobliskiej rabacie.
Miejsce do wypoczynku w stylu orientalnym
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Światło tworzy atmosferę miejsca wypoczynku, dlatego jeśli chcesz, aby było delikatne, wykorzystaj lampy z ażurowymi kloszami, które je rozpraszają i takie, które mają mleczne szkło. Kolorowe żarówki i szybki urozmaicają wnętrze po zmroku.
Biały fotel na tarasie i różowe róże w białych pojemnikach
Fot. iVerde
Kameralny nastrój można uzyskać w prosty sposób, ustawiając obok mebli efektownie kwitnące rośliny. Aby móc podziwiać kwiaty z bliska, warto ustawiać donice na podwyższeniu. Takie otoczenie się kwiatami nawet na niewielkim tarasie czy balkonie sprawi, że poczujesz się jak w ogrodzie w pobliżu rabaty.

Ogród użytkowy

Może być wygodny i efektowny. Czasem wystarczy dodać kilka detali, obwódkę z kwitnących roślin jednorocznych, która będzie chronić uprawy przed szkodnikami, a poza tym doda koloru i sprawi, że grządki będą wyglądać radośnie. Ciekawym sposobem na urozmaicenie warzywnika jest też postawienie drewnianego płotka ze sztachet, zawieszenie glinianych doniczek, czy starych dzbanów, albo ustawienie tabliczek z kolorowymi napisami.

W ogrodzie użytkowym niezwykle ważne są ścieżki. Muszą być wygodne, aby dało się sprawnie manewrować taczką, odkładać narzędzia i stawiać koszyki na plony.

Warto pomyśleć o tym, by je nieco utwardzić, ale w taki sposób, by wciąż miały jak najwięcej przepuszczalnej nawierzchni. Obrzeża ze szklanych butelek, cegieł lub desek pochodzących z rozbiórki czy plecione płotki idealnie wpasują się w warzywno-ziołowe kompozycje. Żwir w połączeniu z płytami betonowymi lub naturalnym kamieniem też dobrze się sprawdza w tej części ogrodu.

Ogród kuchenny z podwyższonymi grządkami, ziołami w donicach i żwirową nawierzchnią
Fot. Paul Maguire / AdobeStock
Warzywne podwyższone rabaty obwiedzione drewnianymi deskami wyglądają bardziej elegancko, niż tradycyjne grządki ziemne. Ustawione na żwirowej nawierzchni gliniane doniczki z ziołami wytrzymałymi na suszę, też wyglądają atrakcyjnie i sprawiają, że ogród bardziej wygląda na ozdobny, niż na użytkowy.
Ogród warzywny z drewnianym drogowskazem
Fot. Hilda Weges / AdobeStock
Kolorowy drogowskaz na skrzyżowaniu ścieżek najlepiej ustawić wśród wysokich roślin, aby wyglądał naturalnie. Dodaje uroku i pozwala zapanować na porządkiem ogrodu użytkowego.
Podwyższona grządka z cortenu z warzywami
Fot. Eileen Kumpf / AdobeStock
Podwyższone donice z cortenu są trwałe i utrudniają dostęp szkodników do upraw. Wiosną podłoże na takich grządkach szybciej się nagrzewa niż na tych znajdujących się na poziomie gruntu, więc można uzyskać wcześniejsze plony, np. sałaty, szpinaku czy rzodkiewek.
Drewniana podwyższona grządka w warzywniku
Fot. ImageSine / AdobeStock
Wygoda w ogrodzie warzywnym jest bardzo ważna. Więc jeśli krawędź utrudnia pracę przy pielęgnacji upraw, zabezpiecz ją miękkim materiałem. W podwyższonych grządkach możesz siać i sadzić gęściej, niż w gruncie, ale także tu dbaj o estetykę nasadzeń – ogród użytkowy ma być nie tylko źródłem smacznych warzyw, ale też cieszyć ładnymi kompozycjami. Warzywa o kędzierzawych liściach możesz dla kontrastu sadzić na tle roślin o wąskim ulistnieniu. Rządki warzyw różniące się kolorami liści czy owoców pomagają w identyfikacji przy zbiorach.

Rabaty i styl ogrodu

Styl ogrodu powinien odzwierciedlać nasz charakter i odpowiadać naszym potrzebom. Warto dopasować go do aranżacji wnętrza domu, wówczas łatwiej będzie urządzić strefy znajdujące się na granicy – np. rabaty blisko domu, taras.

Pamiętaj o tym by na początku stworzyć ogólny zarys, wyznaczyć układ funkcjonalny, później sadzić drzewa i krzewy, następnie planować plamy bylin na rabatach, a dodatkami zająć się na samym końcu. Kształty drzew i krzewów oraz układ ścieżek i małą architekturę ogrodową widać przez cały rok. 

Rabata z klonem palmowym i begoniami pod koroną drzewa
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Nastrój tej rabaty tworzy dominujący element, czyli konary drzewa i klon palmowy znajdujący się przy wejściu do budynku – element, o podobnym kształcie, ale dużo mniejszym rozmiarze. Kule z roślin zimozielonych tworzą tło dla kolorowych roślin jednorocznych i dodają koloru jesienią i zimą. Purpurowa rozplenica o puszystych kwiatostanach i przewisających pędach wnosi lekkość i trochę ruchu, a przy tym domyka kompozycję.
Romantyczny zakątek z kwitnącą glicynia i różowymi piwoniami
Fot. Shelli Jensen AdobeStock
Niektóre zakątki w ogrodzie są atrakcyjne przez krótką chwilę, ale to właśnie dla takich chwil warto tworzyć miejsca różnorodne wokół domu. Kwitnąca glicynia w zestawieniu z łanem wonnych piwonii to zestawienie, które powinno być widoczne z tarasu, okien domu lub ścieżki prowadzącej od furki, aby cieszyć się nim możliwie jak najczęściej.
Nowoczesne założenie ogrodowe z kamiennymi płytami i bylinami w zimnych barwach
Fot. Garden Guru / AdobeStock
Powtarzające się kształty roślin i stonowane kolory działają uspokajająco i wyciszająco. Szarości i biel, w połączeniu z jasną zielenią i pojawiającymi się w kilku miejscach plamami niebieskiego dodatkowo powiększają optycznie małą przestrzeń ogrodu. Dyskretnie zaznaczona ciemną ramą altana nie narzuca się, choć jest widoczna z daleka. Dynamiki kompozycji nadają skośnie ułożone kamienne płyty oraz strzeliste  kwiatostany bylin.
Rabaty ziołowe z zaokrąglonymi brzegami obwiedzione żwirowymi ścieżkami
Fot. julia700702 / AdobeStock
W tym ogrodzie rabaty mają zaokrąglone krawędzie, co powoduje, że przechadzka po wysypanych żwirem ścieżkach wycisza. Łany bylin przypominają miękkie poduchy, a nasadzenia ziół i roślin o pastelowych barwach kwiatów są przyjemne dla oka. Taka roślinność skąpana w letnim słońcu z pewnością przyciągnie mnóstwo owadów, które znajdą w niej pożywienie i schronienie.
Kolorowe rabaty bylinowe latem w ogrodzie
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Mieszanka kolorowych bylin też przyciąga owady, choć dla naszego oka jest bardziej dynamiczna. W tej kompozycji zadbano nie tylko o efekt w środku sezonu – znajdujące się na tyłach rabat kępy traw ozdobnych oraz pas stworzony z sosen jesienią i zimą będzie wciąż wyglądać atrakcyjnie.
Ogród na skarpie z bylinami posadzonymi na skalnych półkach
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Urządzenie ogrodu ze skarpą to wyzwanie, ale też możliwość wprowadzenia pięter, stworzenia ogrodu skalnego o naturalnym charakterze. Tworząc nasadzenia w takim miejscu warto zdecydować się na ograniczoną liczbę kolorów, aby nie wprowadzić bałaganu – powtórzenia można stosować, by akcentować miejsca, gdzie ścieżka skręca. Nie należy bać się sadzenia roślin w szczelinach stopni – kępy roślin znajdujące się między kamieniami wyglądają naturalnie i, jeśli nie jest ich zbyt dużo, łatwo przez nie przejść.
Ogrodowe patio z symetrycznym układem ścieżek
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Geometryczny układ rabat z centralnym punktem to rozwiązanie, które warto stosować blisko budynku. Aby rośliny wzajemnie się nie zasłaniały, należy pamiętać o piętrowym sadzeniu – niższe z przodu, a wyższe z tyłu, np. przy elewacji. Wysokości można dodać stawiając podpory pod jednoroczne pnącza. Jeśli jest to jedyna przestrzeń, jaką dysponujemy na zewnątrz, można zmieszać gatunki ozdobne z jadalnymi.
Rabata w stylu tropikalnym w ciepłych kolorach
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Tworząc zestawienia roślin o tropikalnej nucie, skup się na kształtach liści – wielkie blaszki będą atrakcyjne przez cały sezon. Posadzone pod wyższymi roślinami gatunki o płożącym pokroju, takie jak koleusy czy wilce ziemniaczane świetnie wypełniają przestrzeń między roślinami i dają efekt "dżungli".
Wąska rabata w chłodnych kolorach przy kamiennej ścieżce
Fot. bennnn / AdobeStock
Gdy miejsca do uprawy roślin jest bardzo mało, warto wykorzystać każdą szczelinę. Kuliste i stożkowate karłowe krzewy z dodatkiem kilku kęp bylin o różnych barwach liści i pokroju zyskują na urodzie, jeśli podsypiemy je drobnym żwirem. Na wąskich rabatach, aby optycznie powiększyć przestrzeń, dobrze jest stosować gatunki o srebrzystym ulistnieniu i kwitnące na biało.

Pomysłowe rozwiązania

W każdym ogrodzie można wprowadzić oryginalne elementy małej architektury i intrygujące dekoracje. Lustra ogrodowe, które dodają głębi i tworzą dodatkowe obrazy, a także rozjaśniają ogrodowe wnętrza i powiększają optycznie małą przestrzeń, piętrowe nasadzenia, które podwyższają ogród i prowadzą wzrok do góry, czy niebanalne pojemniki na rośliny, to tylko niektóre rozwiązania.

Ogród wertykalny na tarasie z drewnianymi skrzynkami na rośliny
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Ogród wertykalny to idealne rozwiązanie na taras lub balkon – osłania przed wzrokiem sąsiadów i zasłania brzydkie widoki, zapewnia prywatność i pozwala cieszyć się z bliska urodą roślin. Daje też cień i chroni od wiatru. Warto zainwestować w jak największe pojemniki do uprawy roślin, aby podłoże wolniej się nagrzewało i możliwie jak najdłużej trzymało wilgoć.
Rabata przy murze z pnączami na podporach
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Mur znajdujący się na granicy posesji lub pusta ściana budynku to dobre miejsce, do zamontowania podpór do pnączy. Za pomocą kratek można stworzyć też sztuczną perspektywę, która będzie dawała wrażenie głębi. Białe kwiaty dodają lekkości, optycznie powiększają i rozjaśniają roślinne kompozycje. 
Kompozycje z roślin w ciepłych barwach w beżowych donicach
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Zastosowanie ciepłych kolorów sprawia, że miejsce do wypoczynku staje się przytulne. W donicach widać powtarzające się rośliny, dzięki temu całość wygląda jak większa rabata, a nie oddzielne zestawienia. Pasy na dywanie nawiązują do układu cegieł na elewacji, ale przez to, że są pod kątem prostym do niej, nieco poszerzają przestrzeń.
Donica rzeźba i białe donice na tarasie
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Elementy rzeźbiarskie tworzą jedyny w swoim rodzaju nastrój. Dobór roślin do takich donic można zmieniać, uzyskując za każdym razem inny efekt.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe iVerde, moccabunny, julia700702 / AdobeStock, Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy