Logo
Logo

Najstarsze drzewo jakie zna ludzkość? Poznaj miłorząb dwuklapowy!

W świecie roślin istnieje wiele cudów, które budzą podziw i ciekawość. Jednym z nich jest Miłorząb dwuklapowy – drzewo o niezwykłej historii, które przetrwało miliony lat. Ale czy to naprawdę najstarsze drzewo, jakie znała ludzkość? Dowiedz się i poznaj bliżej tą wyjątkową roślinę!

Spis treści
Niezwykłe drzewo z czasów dinozaurów – miłorząb! Co sprawia, że miłorząb jest tak wyjątkowy? A co jeśli chodzi o żywotność? Jak długo może żyć miłorząb? Miłorząb dwuklapowy w kulturze i medycynie! Często zadawane pytania, FAQ

Legenda w świecie roślin

Miłorząb dwuklapowy jest niewątpliwie jedną z najbardziej niezwykłych roślin na naszej planecie. Jego długa historia, unikalna budowa i znaczenie w kulturze i medycynie czynią go skarbem, który warto poznać i docenić.

Znany również jako Ginkgo biloba, to jedyny przedstawiciel rodziny miłorzębowatych (łac. Ginkgoaceae). Miłorząb, często nazywany "żywą skamieniałością", to drzewo o niezwykłej historii i właściwościach, a jego obecność na Ziemi sięga ponad 250 milionów lat, co czyni go jednym z najstarszych drzew na świecie. Jest endemicznym gatunkiem, który naturalnie występuje w południowo-wschodniej części Chin.

Miłorzęby tworzyły lasy w czasach, gdy po ziemi wędrowały dinozaury!

 

Dlaczego miłorząb jest tak wyjątkowy?

Miłorząb dwuklapowy to unikatowy gatunek drzewa, wyróżniający się wachlarzowatymi liśćmi o widlastym unerwieniu, które jesienią przybierają jaskrawożółty kolor. Jest to roślina dwupienna, z kwiatami męskimi w postaci żółtych kotków i żeńskimi składającymi się z dwóch nagich zalążków. Co ciekawe, mimo że produkuje żółte nasiona otoczone mięsistą osnówką przypominającą śliwkę, jako roślina nagozalążkowa nie wytwarza owoców. Jego drewno, jasnobrązowe z czerwonawożółtą twardzielą, jest odporne na gnicie i ogień, co czyni go wyjątkowym wśród innych gatunków drzew.

Najsatrszy milorzab dwuklapowy japonski, fot. kolaz - AdobeStock
Fot. eqroy, Istvan / AdobeStock

Warto też zaznaczyć, że miłorząb przetrwał wiele katastrof globalnych, w tym wymieranie permskie, które zniszczyło większość życia na Ziemi, dzięki swojej niezwykłej odporności na różnego rodzaju zanieczyszczenia środowiska, choroby i szkodniki. Jest to cecha, która czyni go idealnym wyborem do sadzenia w miastach.

Czy miłorząb to naprawdę najstarsze drzewo na świecie?

Jeśli chodzi o ciągłość istnienia w niezmienionej formie, Miłorząb jest na pewno jednym z liderów. Jednak w świecie roślin istnieją także drzewa takie jak sekwoje czy sosny, które również mogą się pochwalić niezwykle długim okresem życia. To, co czyni Miłorząb unikalnym, to jego historia jako gatunku.

Zastosowanie miłorzębu w medycynie i kulturze

W medycynie tradycyjnej wyciągi z miłorzębu są stosowane do poprawy krążenia oraz wspomagania pamięci i koncentracji. Współczesne badania potwierdzają, że ekstrakt z liści może wspomagać pamięć i koncentrację.

Ponadto Miłorząb jest symbolem długowieczności i nieśmiertelności w wielu kulturach, co czyni go nie tylko fascynującym drzewem, ale też ważnym elementem dziedzictwa kulturalnego ludzkości. Drzewo to jest uważane za relikwie przeszłości, a jego liście są wykorzystywane jako talizmany.

FAQ – często zadawane pytania

Jakie jeszcze rośliny należą do rodziny miłorzębowatych? 

Miłorząb dwuklapowy jest jedynym przedstawicielem rodziny miłorzębowatych i nie ma żadnych żyjących krewnych.

Dlaczego miłorząb jest zaliczany do drzew iglastych?

Mimo że liście miłorzębu przypominają liście drzew liściastych, ze względu na budowę są one klasyfikowane jako zmodyfikowane igły. Tak jak większość roślin iglastych jest to też roślina nagonasienna – tz. miłorząb nie posiada owocolistków, które by osłaniały zalążek, co prowadzi do braku tworzenia przez roślinę owoców.

 

Tekst: Redakcja ZO, zdjęcie tytułowe: moonrise / AdobeStock

Autor
Najstarsze drzewo jakie zna ludzkość? Poznaj miłorząb dwuklapowy!
Najstarsze drzewo jakie zna ludzkość? Poznaj miłorząb dwuklapowy!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu
NAJNOWSZE TREŚCI