Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
15
Okazje

Ziemia do wysiewów i rozsady

Pytanie czytelnika: Co to jest ziemia do wysiewów, pikowania i rozsady? Co powinna zawierać? Czy to jest jakieś specjalne podłoże, które muszę kupić, czy mogę je zrobić samodzielnie?

 

Grunt to podłoże!

Ogrodnicy doskonale wiedzą, że powyższe powiedzenie jest wyjątkowo ważne w ogrodnictwie – ponieważ zdrowe siewki to zdrowe rośliny! Jeśli do wysiewu wykorzysta się podłoże o niewłaściwym składzie lub zainfekowane patogenami, to siewki nie będą miały szans na prawidłowy rozwój i szybko zaczną chorować.

Ziemia do wysiewów i rozsady to specjalna mieszanka podłoży ogrodniczych, przeznaczona szczególnie do rozmnażania generatywnego roślin – t.j. wysiewania nasion warzyw, roślin ogrodowych i doniczkowych.

Taką ziemię możesz przygotować samemu lub kupić gotową w sklepie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ziemia ogrodowa, z pomocą której przygotowujemy własne podłoża, często nie nadaje się do wysiewów z uwagi na zbyt zbitą strukturę, niewłaściwy skład i obecność patogenów glebowych. Gotowe podłoże do siewów ze sklepów ogrodniczych ma dokładnie sprawdzony skład, dodatkowe składniki mineralne i jest bezpieczne dla roślin. 

Zalety gotowego podłoża do wysiewów

Podłoże do wysiewów jest:

  • sterylne – wolne od szkodników i patogenów glebowych;
  • przewiewne i przepuszczalne;
  • dobrze magazynuje wodę;
  • skład i struktura optymalna dla kiełkujących siewek;
  • łatwo dostępne – bez problemów można je kupić w większości sklepów ogrodniczych, supermarketów typu "dom i ogród" i przez internet.

Skład i właściwości podłoża do wysiewów

Bazą podłoża do wysiewów jest substrat torfowy (z odkwaszonego torfu wysokiego) oraz perlit lub drobny piasek kwarcowy – stosunek torfu do piasku to 4:1. Dzięki zwartości perlitu (lub piasku) podłoże jest lekkie i przewiewne, co korzystnie wpływa na wymianę gazową. Torf dzięki swojej strukturze daje odpowiednia przestrzeń do rozwoju korzeni i magazynuje wilgoć.

Torf jest odkwaszany wapnem lub kredą, by odczyn podłoża wynosił około pH 5,4-6,0 – co jest odpowiednie dla większości roślin. Niestety jest pozbawiony składników mineralnych, dlatego też podłoże wzbogacone jest startowy nawóz wieloskładnikowy, który dostarcza młodym roślinom niezbędnych makro i mikroelementów.

Podłoże jest odkażone (sterylne) – t.j. pozbawione szkodników i patogenów glebowych, powodujących groźne choroby (np. zgorzel siewek).

zadbaj o odpowiednie podłoże do wysiewów fot. Pexels
fot. Pexels

Wielodoniczki do wysiewu to wyjątkowo pomocne narzędzia, kiedy decydujemy się na własne rozsady.

Niekiedy podłoże do wysiewów jest dodatkowo wzbogacane, np. pozytywnymi mikroorganizmami (poprawiają pobieranie składników pokarmowych), włóknem kokosowym (poprawiającym strukturę i przyswajalność wody) oraz sproszkowany węgiel drzewny (hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów).

Test: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: congerdesign/Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (18)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu