Logo
Logo
15
Do góry

Ziemia do wysiewów i rozsady

Pytanie czytelnika: Co to jest ziemia do wysiewów, pikowania i rozsady? Co powinna zawierać? Czy to jest jakieś specjalne podłoże, które muszę kupić, czy mogę je zrobić samodzielnie?

Grunt to podłoże!

Ogrodnicy doskonale wiedzą, że powyższe powiedzenie jest wyjątkowo ważne w ogrodnictwie – ponieważ zdrowe siewki to zdrowe rośliny! Jeśli do wysiewu wykorzysta się podłoże o niewłaściwym składzie lub zainfekowane patogenami, to siewki nie będą miały szans na prawidłowy rozwój i szybko zaczną chorować.

Ziemia do wysiewów i rozsady to specjalna mieszanka podłoży ogrodniczych, przeznaczona szczególnie do rozmnażania generatywnego roślin – t.j. wysiewania nasion warzyw, roślin ogrodowych i doniczkowych.

Taką ziemię możesz przygotować samemu lub kupić gotową w sklepie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ziemia ogrodowa, z pomocą której przygotowujemy własne podłoża, często nie nadaje się do wysiewów z uwagi na zbyt zbitą strukturę, niewłaściwy skład i obecność patogenów glebowych. Gotowe podłoże do siewów ze sklepów ogrodniczych ma dokładnie sprawdzony skład, dodatkowe składniki mineralne i jest bezpieczne dla roślin. 

Zalety gotowego podłoża do wysiewów

Podłoże do wysiewów jest:

  • sterylne – wolne od szkodników i patogenów glebowych;
  • przewiewne i przepuszczalne;
  • dobrze magazynuje wodę;
  • skład i struktura optymalna dla kiełkujących siewek;
  • łatwo dostępne – bez problemów można je kupić w większości sklepów ogrodniczych, supermarketów typu "dom i ogród" i przez internet.

Skład i właściwości podłoża do wysiewów

Bazą podłoża do wysiewów jest substrat torfowy (z odkwaszonego torfu wysokiego) oraz perlit lub drobny piasek kwarcowy – stosunek torfu do piasku to 4:1. Dzięki zwartości perlitu (lub piasku) podłoże jest lekkie i przewiewne, co korzystnie wpływa na wymianę gazową. Torf dzięki swojej strukturze daje odpowiednia przestrzeń do rozwoju korzeni i magazynuje wilgoć.

Torf jest odkwaszany wapnem lub kredą, by odczyn podłoża wynosił około pH 5,4-6,0 – co jest odpowiednie dla większości roślin. Niestety jest pozbawiony składników mineralnych, dlatego też podłoże wzbogacone jest startowy nawóz wieloskładnikowy, który dostarcza młodym roślinom niezbędnych makro i mikroelementów.

Podłoże jest odkażone (sterylne) – t.j. pozbawione szkodników i patogenów glebowych, powodujących groźne choroby (np. zgorzel siewek).

zadbaj o odpowiednie podłoże do wysiewów fot. Pexels
fot. Pexels

Wielodoniczki do wysiewu to wyjątkowo pomocne narzędzia, kiedy decydujemy się na własne rozsady.

Niekiedy podłoże do wysiewów jest dodatkowo wzbogacane, np. pozytywnymi mikroorganizmami (poprawiają pobieranie składników pokarmowych), włóknem kokosowym (poprawiającym strukturę i przyswajalność wody) oraz sproszkowany węgiel drzewny (hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów).

Test: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: congerdesign/Pixabay

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (16)

Komentarze

BALKON
Na czasie
BALKON
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Przeprowadźmy aerację trawnika, która polega na rozluźnieniu zbitej ziemi, aby mogło dotrzeć do niej powietrze.
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
 
Twoja strona ogrodu