Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
15
Okazje

Ziemia do wysiewów i rozsady

Pytanie czytelnika: Co to jest ziemia do wysiewów, pikowania i rozsady? Co powinna zawierać? Czy to jest jakieś specjalne podłoże, które muszę kupić, czy mogę je zrobić samodzielnie?

 

Grunt to podłoże!

Ogrodnicy doskonale wiedzą, że powyższe powiedzenie jest wyjątkowo ważne w ogrodnictwie – ponieważ zdrowe siewki to zdrowe rośliny! Jeśli do wysiewu wykorzysta się podłoże o niewłaściwym składzie lub zainfekowane patogenami, to siewki nie będą miały szans na prawidłowy rozwój i szybko zaczną chorować.

Ziemia do wysiewów i rozsady to specjalna mieszanka podłoży ogrodniczych, przeznaczona szczególnie do rozmnażania generatywnego roślin – t.j. wysiewania nasion warzyw, roślin ogrodowych i doniczkowych.

Taką ziemię możesz przygotować samemu lub kupić gotową w sklepie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ziemia ogrodowa, z pomocą której przygotowujemy własne podłoża, często nie nadaje się do wysiewów z uwagi na zbyt zbitą strukturę, niewłaściwy skład i obecność patogenów glebowych. Gotowe podłoże do siewów ze sklepów ogrodniczych ma dokładnie sprawdzony skład, dodatkowe składniki mineralne i jest bezpieczne dla roślin. 

Zalety gotowego podłoża do wysiewów

Podłoże do wysiewów jest:

  • sterylne – wolne od szkodników i patogenów glebowych;
  • przewiewne i przepuszczalne;
  • dobrze magazynuje wodę;
  • skład i struktura optymalna dla kiełkujących siewek;
  • łatwo dostępne – bez problemów można je kupić w większości sklepów ogrodniczych, supermarketów typu "dom i ogród" i przez internet.

Skład i właściwości podłoża do wysiewów

Bazą podłoża do wysiewów jest substrat torfowy (z odkwaszonego torfu wysokiego) oraz perlit lub drobny piasek kwarcowy – stosunek torfu do piasku to 4:1. Dzięki zwartości perlitu (lub piasku) podłoże jest lekkie i przewiewne, co korzystnie wpływa na wymianę gazową. Torf dzięki swojej strukturze daje odpowiednia przestrzeń do rozwoju korzeni i magazynuje wilgoć.

Torf jest odkwaszany wapnem lub kredą, by odczyn podłoża wynosił około pH 5,4-6,0 – co jest odpowiednie dla większości roślin. Niestety jest pozbawiony składników mineralnych, dlatego też podłoże wzbogacone jest startowy nawóz wieloskładnikowy, który dostarcza młodym roślinom niezbędnych makro i mikroelementów.

Podłoże jest odkażone (sterylne) – t.j. pozbawione szkodników i patogenów glebowych, powodujących groźne choroby (np. zgorzel siewek).

zadbaj o odpowiednie podłoże do wysiewów fot. Pexels
fot. Pexels

Wielodoniczki do wysiewu to wyjątkowo pomocne narzędzia, kiedy decydujemy się na własne rozsady.

Niekiedy podłoże do wysiewów jest dodatkowo wzbogacane, np. pozytywnymi mikroorganizmami (poprawiają pobieranie składników pokarmowych), włóknem kokosowym (poprawiającym strukturę i przyswajalność wody) oraz sproszkowany węgiel drzewny (hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów).

Test: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: congerdesign/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (18)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Zioła można zbierać przez cały sezon letni. Świeże zioła dają niepowtarzalny aromat i smak naszym potrawom, a ich nadmiar warto suszyć lub zamrażać.
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Po zakończeniu zbioru truskawek porządkujemy grządki. Usuwamy chwasty, a jeśli rośliny zaatakowały choroby grzybowe, obcinamy liście na wysokości ok. 5 cm i dokładnie je wygrabiamy. Ważne jest też zasilenie truskawek nawozem azotowym.
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie i dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i doskonale nadaje się do wazonu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu