Logo
Logo

Gruba skórka pomidorów | 3 główne przyczyny

Pytanie czytelnika: Dlaczego moje pomidory mają grubą skórę?

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na to, dlaczego Twoje pomidory mają grubą skórę. Oto kilka możliwych przyczyn:

  1. Odmiana pomidora
    Niektóre odmiany pomidorów naturalnie mają grubsze skóry niż inne. Niektóre odmiany są bardziej podatne na rozwój grubej skóry ze względu na swoje genotypowe cechy. Jeśli uprawiasz konkretne odmiany pomidorów, mogą one mieć tę cechę.

  2. Wysoka temperatura
    Upały mogą powodować rozwój grubszej skóry na pomidorach. Wysokie temperatury mogą prowadzić do większej transpiracji roślin, co może powodować pogrubienie skóry jako ochronną reakcję na utratę wody. Można spróbować zastosować techniki cieniowania lub nawadniania, aby zmniejszyć stres cieplny i minimalizować rozwój grubej skóry. 

  3. Uprawa w polu
    Często pomidory gruntowe (na polu) mają grubą skórę. Rzadziej te uprawiane w tunelach foliowych i szklarniach. By temu zapobiec trzeba systematycznie podlewać glebę, tak by była stale lekko wilgotna, ale nie mokra!

Warto również pamiętać, że grubość skóry pomidorów może mieć wpływ na ich smak i teksturę. Niektórzy ludzie preferują pomidory z cienką skórką, ponieważ są one łatwiejsze do jedzenia, podczas gdy inni wolą pomidory o grubszej skórce ze względu na ich trwałość i możliwość dłuższego przechowywania.

Zdjęcie: Uki_71 / Pixabay

Autor
Gruba skórka pomidorów | 3 główne przyczyny
Gruba skórka pomidorów | 3 główne przyczyny
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl