Gruba skórka pomidorów | 3 główne przyczyny

pomidor z ogródka fot. Uki_71 - Pixabay

Pytanie czytelnika: Dlaczego moje pomidory mają grubą skórę?

Posłuchaj
00:00
14

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na to, dlaczego Twoje pomidory mają grubą skórę. Oto kilka możliwych przyczyn:

  1. Odmiana pomidora
    Niektóre odmiany pomidorów naturalnie mają grubsze skóry niż inne. Niektóre odmiany są bardziej podatne na rozwój grubej skóry ze względu na swoje genotypowe cechy. Jeśli uprawiasz konkretne odmiany pomidorów, mogą one mieć tę cechę.

  2. Wysoka temperatura
    Upały mogą powodować rozwój grubszej skóry na pomidorach. Wysokie temperatury mogą prowadzić do większej transpiracji roślin, co może powodować pogrubienie skóry jako ochronną reakcję na utratę wody. Można spróbować zastosować techniki cieniowania lub nawadniania, aby zmniejszyć stres cieplny i minimalizować rozwój grubej skóry. 

  3. Uprawa w polu
    Często pomidory gruntowe (na polu) mają grubą skórę. Rzadziej te uprawiane w tunelach foliowych i szklarniach. By temu zapobiec trzeba systematycznie podlewać glebę, tak by była stale lekko wilgotna, ale nie mokra!

Warto również pamiętać, że grubość skóry pomidorów może mieć wpływ na ich smak i teksturę. Niektórzy ludzie preferują pomidory z cienką skórką, ponieważ są one łatwiejsze do jedzenia, podczas gdy inni wolą pomidory o grubszej skórce ze względu na ich trwałość i możliwość dłuższego przechowywania.

Zdjęcie: Uki_71 / Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Ogórek ozdobny meksykański, mini-arbuz
Ogórek ozdobny meksykański, mini-arbuz
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści