Zgnilizna owoców – nie taki diabeł straszny, jak go malują
Opadłe owoce pod drzewami często są postrzegane jako źródło problemów – mogą przede wszystkim przyciągać szkodniki, ale też po prostu psuć estetykę naszego ogrodu. Jednak zgniłe jabłka to nie tylko kłopot. Właściwe podejście do tego problemu może przynieść korzyści, o jakich wielu ogrodników nawet nie marzyło. Zamiast traktować je jako odpad, warto zastanowić się, jak można je wykorzystać.
Mity i prawdy o zgniłych owocach
Istnieją 2 główne mity dotyczące opadłych jabłek, które warto od razu obalić.
- Mit o zakwaszaniu gleby: Wielu sądzi, że zgniłe jabłka zakwaszają glebę. Nic bardziej mylnego! Stężenie kwasów organicznych w jabłkach jest zbyt niskie, by mogło zaszkodzić glebie.
- Mit o rozprzestrzenianiu infekcji: Choć bakterie wewnątrz jabłek mogą przenosić choroby, to w glebie szybko się dezaktywują. Prawdziwe zagrożenie stanowią mumifikowane owoce powstałe z powodu wystąpienia choroby grzybowej brunatnej zgnilizny. Jeśli pozostawimy je na drzewach, grzyb ten łatwiej się przenosi ale też osłabia samo drzewo.
Jak przetwarzać opadłe jabłka? 3 sposoby na wykorzystanie zgniłych owoców
Gdy w naszym ogrodzie zbiera się mały kopczyk zgniłych jabłek, które opadły jakiś czas temu z drzewa, nie sposób się nie zastanowić, czy jest sposób by je do czegoś wykorzystać. Nawet jedna jabłoń jest w stanie wytworzyć sporą ilość takich owoców. Co więc z nimi robić?
1. Czy zgniłe jabłka mogą być przetwarzane? Przepisy i pomysły
Zgniłe jabłka mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych jest użycie ich jako paszy dla zwierząt. Wiele gatunków, zarówno domowych, jak i dzikich, chętnie zjada opadłe owoce. Jabłka mogą być pokrojone i podawane świeże lub też przechowywane na później w formie paszy.
Kolejnym sposobem jest wybranie spośród opadłych jabłek tych lekko podgniłych i wytwarzanie z nich różnych domowych przetworów. Można z nich zrobić dżemy, konfitury czy soki. W trakcie obróbki termicznej, np. podczas gotowania dżemów, większość bakterii, które mogły się rozwijać w owocach, zostaje zabita, co sprawia, że takie przetwory są bezpieczne do spożycia.
Niedojrzałe jabłka, które spadają z drzew, również mogą znaleźć swoje zastosowanie. Idealnie nadają się do suszenia na chipsy jabłkowe, które mogą być zdrową przekąską przez cały rok. Suszenie można przeprowadzić w piekarniku lub specjalnej suszarce do owoców. Inny pomysł to przygotowanie kompotu na zimę. Jabłka pokrojone na ćwiartki, gotowane z dodatkiem cukru i przypraw, mogą być przechowywane w słoikach przez wiele miesięcy.
2. Zgniłe owoce jako nawóz Jak przygotować nawóz z jabłek?
Jednym z najcenniejszych zastosowań zgniłych owoców jest ich wykorzystanie jako nawozu – dodanie do kompostu. Zgniłe jabłka są bogate w składniki odżywcze, które mogą znacząco poprawić strukturę i żyzność gleby.
Najpierw zgniłe jabłka należy zebrać i rozdrobnić, co przyspieszy proces ich rozkładu. Następnie można je wymieszać z innymi składnikami kompostu, takimi jak ścinki trawy, liście i inne resztki roślinne. Dodatek popiołu drzewnego lub mączki bazaltowej pomoże utrzymać odpowiednie pH kompostu co przyśpiesza jego wytworzenie się. Ważne jest, aby regularnie przewracać kompost, co zapewni dostęp tlenu do mikroorganizmów rozkładających materię organiczną.
3. Czy zgniłe jabłka mogą pomóc w uprawie? Szybko działająca odżywka!
Opadłe jabłka mogą stać się doskonałym nawozem organicznym, szczególnie dla krzewów owocowych, takich jak porzeczki, maliny czy agrest. Aby odżywić nimi rośliny, nie trzeba jednak czekać aż się przekompostują! Wystarczy przygotować w ich pobliżu rowki i wrzucić do nich pokrojone zgniłe jabłka oraz np. ściętą trawę i inne resztki roślinne. Owoce są bogate w naturalne cukry i kwasy organiczne i zakopane w ziemi stopniowo uwalniają składniki odżywcze, które są łatwo przyswajalne dla roślin. Pamiętajmy tylko, aby nie przesadzić z ilością zakopywanych jabłek!
Zgniłe owoce – problem czy skarb?
Podsumowując, zgniłe owoce pod drzewami mogą być przekształcone w cenny zasób dla każdego ogrodnika. Mit zakwaszania gleby i infekcji został obalony, a zgniłe jabłka mogą być skutecznie wykorzystywane jako nawoz organiczny, surowiec do przetworów lub pasza dla zwierząt. Kluczowe jest regularne zbieranie opadłych owoców i ich właściwe przetwarzanie. Dzięki temu nasz ogród będzie zdrowy, a my będziemy mogli cieszyć się z jego obfitości.
Zdjęcie tytułowe: Lushchikov Valeriy / AdobeStock