Zbieram truskawki nawet do października. Wystarczy pamiętać o tej 1 metodzie

truskawki uprawiane i zbierane aż do października

Truskawki rosną w moim ogrodzie na specjalnie przygotowanych grządkach w gruncie. To starsze odmiany, którym jestem niezwykle wierna. Bardzo soczyste, słodkie i pełne smaku. Wcześniej ziemia została odplewiona z trawy, wszelkich chwastów oraz przekopana z dodatkiem składników odżywczych. Moim sekretem jest podwójna porcja, z dodatkiem rzodkiewki oleistej czy też żyta. Po przygotowaniu grządek, umieściłam sadzonki na specjalnej, czarnej agrowłókninie, która ogranicza pojawianie się chwastów. Świetnie się sprawdza i nie powoduje obumierania korzeni truskawki.

Posłuchaj
00:00

Moje małe poletko truskawek ma w sąsiedztwie marchewki, cebulę, niewielkie pomidorki koktajlowe oraz natkę pietruszki. To idealne sąsiedztwo, które sprawdza mi się od lat.

Choroby grzybowe nie pojawiają się zarówno na truskawkach, jak i pozostałej części warzyw. Wystarczy jedynie oprysk z drożdży czy kiszonego czosnku, aby móc cieszyć się odpowiednimi plonami.

Truskawki mam do późnych dni października. To nie tylko zasługa późniejszych odmian, ale także metody, której nauczyła mnie moja babcia i mama. Owoce są znacznie słodsze i wyrazistsze. "Główka" truskawki jest twarda i nie przyklapuje się w transporcie. 

Co zrobić, aby mieć piękne i słodkie truskawki do października?

Truskawki uwielbiają tworzyć rozłogi, zwłaszcza w miejscu, które im służy. W okresie od sierpnia do września tworzą większe "chaszcze", które koniecznie należy podzielić. Dlaczego? W ten sposób bardzo szybko usuniemy niepotrzebną konkurencję o składniki odżywcze.

Tworząc kolejne sadzonki, pozwalamy na szybsze dojrzewanie oraz prawidłowy rozrost truskawki. W przeciwnym razie liście zaczną usychać, a my pozostaniemy z niewielkimi, zielonymi owocami, znajdującymi się na koniuszkach łodyżek.

Warto przemyśleć też oczyszczenie z suchych liści, które mogą przyczyniać się do obniżenia odporności i podatności na pojawienie się szarej pleśni. Co ważne, przygotujcie oprysk z wcześniej wspomnianego, kiszonego czosnku.

Jak zrobić oprysk z kiszonego czosnku?

  1. Przygotujcie 3 główki czosnku.
  2. Przetnijcie na pół i przedłóżcie do większego słoika.
  3. Wlejcie letnią wodę i delikatnie zakręćcie.
  4. Przełóżcie do ciepłego miejsca na około tydzień.
  5. Spryskajcie je w proporcji 1:2 w rozcieńczeniu z wodą.

Jakie odmiany późnych truskawek wybrać na rozsadę?

Truskawki, które mam na swoich grządkach, to przede wszystkim starsze odmiany, które są bardzo plenne. Wysiewają się samoistnie, a także tworzą rozgałęzienia, które można przesadzać. Zawsze rozsadzam je tak, aby miały sporo miejsca, nie nachodząc wzajemnie na siebie.

Najlepsze późne odmiany truskawek

  • Florence - to odmiana, która jest odporna na deszcz, co jest ważne podczas słoty jesiennej oraz skłonności do powstawania szarej pleśni,
  • Malwina - to bardzo odporne sadzonki na mróz czy skrajne poparzenia słoneczne, dodatkowo kusi owocami do późnych, cieplejszych dni jesiennych,
  • Cadenza - jest wyjątkowa, bo jest dość odporna na choroby grzybowe, w tym mączniaka czy szarą pleśń,
  • Marieka - to ciemnoczerwone owoce truskawki, które mają słodki i bardzo wyrazisty smak, skórka jest delikatniejsza i owocuje plennie,
  • Talia - ciekawe, stożkowate owoce są bardzo soczyste i słodkie, a dodatkowo sadzonka jest odporna na choroby korzeni,
  • Ravellia - ma dobrą wydajność i bardzo słodkie owoce, które doskonale zachowują się w transporcie.

Zdjęcie tytułowe: Nungning20/ AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści