Zbieram truskawki nawet do października. Wystarczy pamiętać o tej 1 metodzie

truskawki uprawiane i zbierane aż do października

Truskawki rosną w moim ogrodzie na specjalnie przygotowanych grządkach w gruncie. To starsze odmiany, którym jestem niezwykle wierna. Bardzo soczyste, słodkie i pełne smaku. Wcześniej ziemia została odplewiona z trawy, wszelkich chwastów oraz przekopana z dodatkiem składników odżywczych. Moim sekretem jest podwójna porcja, z dodatkiem rzodkiewki oleistej czy też żyta. Po przygotowaniu grządek, umieściłam sadzonki na specjalnej, czarnej agrowłókninie, która ogranicza pojawianie się chwastów. Świetnie się sprawdza i nie powoduje obumierania korzeni truskawki.

Posłuchaj
00:00

Moje małe poletko truskawek ma w sąsiedztwie marchewki, cebulę, niewielkie pomidorki koktajlowe oraz natkę pietruszki. To idealne sąsiedztwo, które sprawdza mi się od lat.

Choroby grzybowe nie pojawiają się zarówno na truskawkach, jak i pozostałej części warzyw. Wystarczy jedynie oprysk z drożdży czy kiszonego czosnku, aby móc cieszyć się odpowiednimi plonami.

Truskawki mam do późnych dni października. To nie tylko zasługa późniejszych odmian, ale także metody, której nauczyła mnie moja babcia i mama. Owoce są znacznie słodsze i wyrazistsze. "Główka" truskawki jest twarda i nie przyklapuje się w transporcie. 

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Co zrobić, aby mieć piękne i słodkie truskawki do października?

Truskawki uwielbiają tworzyć rozłogi, zwłaszcza w miejscu, które im służy. W okresie od sierpnia do września tworzą większe "chaszcze", które koniecznie należy podzielić. Dlaczego? W ten sposób bardzo szybko usuniemy niepotrzebną konkurencję o składniki odżywcze.

Tworząc kolejne sadzonki, pozwalamy na szybsze dojrzewanie oraz prawidłowy rozrost truskawki. W przeciwnym razie liście zaczną usychać, a my pozostaniemy z niewielkimi, zielonymi owocami, znajdującymi się na koniuszkach łodyżek.

Warto przemyśleć też oczyszczenie z suchych liści, które mogą przyczyniać się do obniżenia odporności i podatności na pojawienie się szarej pleśni. Co ważne, przygotujcie oprysk z wcześniej wspomnianego, kiszonego czosnku.

Jak zrobić oprysk z kiszonego czosnku?

  1. Przygotujcie 3 główki czosnku.
  2. Przetnijcie na pół i przedłóżcie do większego słoika.
  3. Wlejcie letnią wodę i delikatnie zakręćcie.
  4. Przełóżcie do ciepłego miejsca na około tydzień.
  5. Spryskajcie je w proporcji 1:2 w rozcieńczeniu z wodą.

Jakie odmiany późnych truskawek wybrać na rozsadę?

Truskawki, które mam na swoich grządkach, to przede wszystkim starsze odmiany, które są bardzo plenne. Wysiewają się samoistnie, a także tworzą rozgałęzienia, które można przesadzać. Zawsze rozsadzam je tak, aby miały sporo miejsca, nie nachodząc wzajemnie na siebie.

Najlepsze późne odmiany truskawek

  • Florence - to odmiana, która jest odporna na deszcz, co jest ważne podczas słoty jesiennej oraz skłonności do powstawania szarej pleśni,
  • Malwina - to bardzo odporne sadzonki na mróz czy skrajne poparzenia słoneczne, dodatkowo kusi owocami do późnych, cieplejszych dni jesiennych,
  • Cadenza - jest wyjątkowa, bo jest dość odporna na choroby grzybowe, w tym mączniaka czy szarą pleśń,
  • Marieka - to ciemnoczerwone owoce truskawki, które mają słodki i bardzo wyrazisty smak, skórka jest delikatniejsza i owocuje plennie,
  • Talia - ciekawe, stożkowate owoce są bardzo soczyste i słodkie, a dodatkowo sadzonka jest odporna na choroby korzeni,
  • Ravellia - ma dobrą wydajność i bardzo słodkie owoce, które doskonale zachowują się w transporcie.

Zdjęcie tytułowe: Nungning20/ AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Najważniejszy zabieg na wiosnę? Tak błyskawicznie zagęścisz, odżywisz i zazielenisz trawnik po zimie
Treści naszych partnerów
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści