Logo
Logo

Tylko taka uprawa ogórków daje mi najlepsze plony. Już nigdy nie będę robiła inaczej

Uprawa ogórków to dla mnie niezwykła forma relaksu. Spytacie, dlaczego? Uwielbiam patrzeć, jak pną się ku górze oraz pojawiają się pierwsze zapylacze, które pomagają w ich rozroście. Bardzo szybko wzrastają, a ja mam pewność, że i w tym roku będę mogła przygotować masę ogórków na kiszenie czy do zalewy octowej. Kocham sałatkę w typie szwedzkim, która bardzo dobrze sprawdza się przy obiadach czy jako dodatek czy przystawka do innych dań. Najlepsza wychodzi właśnie z uprawy własnych ogórków gruntowych.

Bez względu na to, jaką uprawę preferujecie, sprawdźcie koniecznie te porady - będziecie mieli zbiory znacznie dłużej i o wiele lepsze. Przez lata nauczyłam się wiele o ich uprawie i wiem, że bywa niewymagająca, gdy dobrze się za to zabierzemy. Zwykle wybieram odmiany odporniejsze na choroby grzybowe - niesprzyjające warunki nie są im straszne, a w dodatku mogą owocować znacznie dłużej. Do takich zaliczam miedzy innymi Octopus, Partner czy Corvettę. Polecam każdemu ogrodnikowi, nawet temu, który dopiero rozpoczyna swoją uprawę ogórków.

Jaka uprawa ogórków daje najlepsze plony?

Każda z upraw ogórka gruntowego będzie dawała wymierne efekty. Musicie pamiętać, że wyniki będą zależeć także od jakości gleby, odpowiednich zasobów mineralnych oraz przede wszystkim pogody. Duży wpływ ma także fakt, czy uprawiacie ogórki w inspekcie, pod agrowłókniną, na polu czy na podwyższonych grządkach.

Nie zapominajcie, że te ostatnie muszą mieć kilka warstw, które świetnie będą się uzupełniać. Nie pozwólcie, aby najniższa warstwa była przepuszczalna i odprowadzała całkowicie wodę. W przeciwnym razie wasze podwyższone grządki bardzo szybko będą tracić zmagazynowaną wodę.

Plony zaczną wysychać i nie zdążycie z dostarczaniem wilgoci do gleby. Jedną z najlepszych upraw jest pionowa, zwisająca uprawa. Dzięki temu ogórki nie są przygniatane i osłaniane całkowicie przez liście, a wy nie musicie buszować wśród nich w poszukiwaniu owoców swojej pracy.

Dodatkowo warto wiedzieć, że ogórki powinny być poustawiane w okolicach 50-60 cm od siebie, aby mieć prawidłowy rozwój i przestrzeń. Użyjcie drucianego płotka i przyczepcie go do kantówek. Stworzycie płotek, który zapewni ogórkom idealną wspinaczkę. Taka uprawa pozwala na 3-4 tygodnie dłuższe owocowanie ogórków.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Dlaczego ogórki robią się żółte i napuchnięte?

Wielokrotnie zdarzało wam się, że na waszych grządkach pojawiały się niepozorne i bardzo dziwne ogórki? Zaczęły się wyginać, końcówki delikatnie marszczyć, oraz mieć nienaturalny, bardzo żółtawy kolor?

Początkowo myśleliście, że to plamy oraz działalność słońca? Nic bardziej mylnego. Oczywiście mogą się zdarzać wyjątki, które potwierdza reguła. Jednak w tym przypadku najczęściej to niedobór magnezu oraz azotu, które można z łatwością dostarczyć, dzięki nawozom.

Dodatkowo ogórki powinny mieć glebę o pH około 6-7, co znacznie ułatwia regularną uprawę. Osłabione ogórki, które coraz częściej wybarwiają się, są narażone na działalność szkodników.

Zdjęcie tytułowe: Андрей Знаменский/ AdobeStock

Autor
Tylko taka uprawa ogórków daje mi najlepsze plony. Już nigdy nie będę robiła inaczej
Tylko taka uprawa ogórków daje mi najlepsze plony. Już nigdy nie będę robiła inaczej
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl